A Csemadok a Magyar Közösség Pártjának (MKP) támogatását kéri a felvidéki magyaroktól a március 5-ei szlovákiai parlamenti választásokon – mondta Bárdos Gyula, a társadalmi-kulturális egyesület elnöke a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában kedden reggel.

 

 

Bárdos Gyula elmondta: a Csemadok felkérte az MKP-t és a Most-Híd vegyespártot, hogy a magyar összefogás jegyében közös listán induljanak el, ám erre csak az MKP reagált pozitívan.
 

A Csemadok elnöke emlékeztetett arra, hogy az elmúlt fél évtizedben nem volt kellő súlyú képviselete a szlovákiai magyarságnak a parlamentben, pedig a problémákat csak ott lehet megoldani.
 

A Csemadok kéri a szlovákiai magyarságtól az MKP listájának „egyértelmű” támogatását, hogy ott legyen a magyar érdek a parlamentben. A listán nem csak pártagok, hanem civil aktivisták is indulnak – tette hozzá.
 

 hirdetes_810x300  

A magyar-magyar összefogásnak nincs alternatívája, „a mi bőrünkre megy a játék”, az „oszd meg és uralkodj” elvének érvényesülése, a megosztottság sok mindenkinek jó, leszámítva a felvidéki magyarságot; minden magyar felelős minden magyarért – hangoztatta a Csemadok elnöke.

 

 

Meghallgatás lesz az EP-ben a felvidéki kétnyelvű vasúti feliratokról

 

 

Meghallgatást tart az Európai Parlament (EP) a szlovákiai magyar nyelvű vasúti helynévtáblák ügyében – mondta Orosz Örs, a Magyar Közösség Pártjának képviselőjelöltje szintén a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában kedden reggel.

 

 

fotó: ketnyelvu.info
fotó: ketnyelvu.info

 

 

A párt választási listáján induló polgári aktivisták csoportja a Szlovákia magyarok lakta régióiban elhelyezendő kétnyelvű vasúti feliratok érdekében fogalmazott meg beadványt, amelyet az EP petíciós bizottsága tárgyal meg Brüsszelben.
 

A kétnyelvű vasúti feliratok ügyében fél évtizede próbálnak fellépni a szlovákiai magyarok. 92 olyan településből, ahol a lakosság legalább húsz százaléka magyar, 59-ben az önkormányzat, majd sok száz lakos támogatta a vasúti táblákon szereplő helységnevek magyar nyelvű megjelenítését – mondta a képviselőjelölt.
 

A szlovákiai nyelvhasználati törvény lehetővé teszi a kétnyelvű táblákat, a vasúti törvény azonban nem. Ezután készítették az aktivisták a beadványt, melyet eljuttattak az EU-nak és Robert Fico szlovák miniszterelnöknek is.
 

Arra a kérdésre, mit remélnek a brüsszeli meghallgatástól, az aktivista úgy reagált: minden pillanat, amelyben a közvélemény figyelme erre a szimbolikus kérdésre irányul, előmozdítja az ügyet.

 

 

MTI

Nyitókép: körkép.sk

 

 

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!