Robert Fico mai sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a német migrációs politikában történt változásokkal Angela Merkel elismerte Szlovákia igazát a kötelező kvóták kapcsán, és hogy ez a szlovák diplomácia sikere. Angela Merkel nemrég a migrációs politika kapcsán „rugalmas szolidaritásról” beszélt.

 

A mindenáron reflektorfényre vágyó smeres pártelnök – parlamenti képviselő mellett a szociáldemokraták teljes vezetése is ott ült, beleértve az egykori belügyminisztert, Robert Kaliňákot.

 

Fico elmondta a gazdasági migráció illetve a kötelező kvóták elutasítása kapcsán, hogy az Európában való munkavállalás nem emberi jog, és hogy az ellenőrizetlenül Eruópába érkező illegális bevándorlók terrorcselekmények hullámát hozták magukkal.

 

 hirdetes_400x285  

„Összefüggés volt a terrorcselekmények és a migránsok között, akik például Szíriából érkeztek, akik előbb bizonyos [terrorista] kiképzőtáborokba utaztak ki Európából, majd brutális terrorcselekményeket hajtottak végre Európában”

 

Peter Pellegrini kormányfő budapesti hivatalos látogatásáról is beszélt, ezzel kapcsolatban kijelentette:

 

„Tegnap a frakcióülés alatt beszéltünk erről a témáról. A kötelező kvóták tekintetében egyforma állásponton vagyunk, kormányszinten és pártszinten is ugyanúgy fogjuk kezelni a kötelező kvótákat, ha azok újra felmerülnének.”

 

Kötelező kvóták: Vége lesz az európai feszültségnek

 

És persze nem múlhatott el smeres sajtótájékoztató anélkül, hogy Fico ne emlegette volna Andrej Kiskát. Kijelentette, ha Kiskán múlott volna, Szlovákiába több ezer migránst telepítettek volna be.

 

„A kötelező kvóták elleni kemény fellépésünket igazolja, hogy a német kancellárasszony igazat adott Szlovákiának. Ezt én a szlovák diplomácia nagy sikerének tartom”

 

Fico szerint a kötelező kvóták kapcsán az európai feszültségnek vége lesz, és „aligha van olyan valaki Európában, aki újra el akarja mélyíteni a szakadékokat. Ma más feladatokkal kell szembenéznünk. Európának össze kell fognia az USA által bevezetett vámintézkedésekkel szemben. Mi lesz ha Amerika hasonló intézkedéseket vezet be az autóipar kapcsán is? ”.

 

Arra az újságírói kérdésre, van-e már a Smernek konkrét elképzelése a „rugalmas szolidaritás” mibenlétéről, Fico kitérő választ adott. A TA3 riportere ugyanis kérdésébe példaként megemlítette Andrej Babišt, aki kizárta annak lehetőségét, hogy Csehország pénzt fizessen a be nem fogadott migránsokért cserébe.

 

„Mi nem vagyunk az ellen, hogy például a líbiai biztonsági zónák kialakításában Szlovákia részt vegyen. Felkínáltuk és továbbra is felkínáljuk a bősi mechanizmus lehetőségét (Bősön ideiglenes jelleggel több száz, Ausztriában menedéket kérő migránst szállásoltak el – a szerk. megj.), ami kiválóan működő projekt, mert a nagy migrációs nyomás alatt álló Ausztriának tudtunk segíteni abban, hogy egy időre szállást adjunk a bevándorlóknak és gondoskodjunk róluk.”

 

Fico és a kétarcú politika

 

Bár Robert Fico elmondta, hogy számára elfogadhatatlan a kötelező kvóta, és Szlovákiának nagyon „kemény álláspontja” volt ezzel kapcsolatban, a valóságban Pozsony álláspontja a 2016-os választások után felpuhult, és hajlandó volt bizonyos mennyiségű migráns befogadni, hogy elkerülje a nyugati államok rosszallását.

 

Fico akkor kormányfőként el is tudta kerülni az olyan támadásokat, amelyekből Magyarországnak jócskán kijutott. Brüsszel Szlovákiát nem rángatta az Európai Bíróság elé, újabban pedig lehagyta azon országok listájáról, akiket az uniós források megnyirbálásával fenyegettek meg a „jogállamiság megsértésére” hivatkozva.

 

Fico Junckerrel és Macronnal tárgyalt, ez utóbbinál pedig megtette azt, amit a legtöbb kelet-európai ország nem: saját választópolgárai érdeke ellenére megszavazta a kiküldött munkaerőre vonatkozó francia javaslatot.

 

A mai sajtótájékoztató azonban úgy tűnik, sokkal inkább azt a célt szolgálta, hogy Robert Fico ismét a média előtt szerepelhessen. Többször utalt arra, hogy ő milyen álláspontot képviselt, hogy neki „volt szerencséje személyesen találkozni” Angela Merkellel, hogy neki milyen ötletei voltak a migráció kezelésére.

 

Körkép.sk

Nyitókép: aktualne.centrum.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!