„Haladéktalan intézkedésekről” állapodott meg az ukrajnai konfliktus ügyében hétfőn Németország, Franciaország, Oroszország és Ukrajna – közölte a német kormány hétfőn este Berlinben, a négy ország vezetőinek telefonos tárgyalását összegezve.

Az úgynevezett normandiai négyek felszólították a Kelet-Ukrajnában szemben álló feleket, hogy azonnal vessenek véget a tűzszünet sorozatos megsértésének. Az ukrán csapatok és az Oroszországgal szövetséges lázadók erőinek szétválasztása szintén elsődleges fontossággal bír – áll a normandiai négyek megbeszéléséről kiadott közös nyilatkozatban.

 

Legközelebb augusztusban tanácskoznak 

 

Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök felszólították a feleket, hogy az év végéig újítsák fel a fogolycseréket, és azokat a “mindenkit mindenkire” elv alapján hajtsák végre. A négy ország szakértői legközelebb augusztusban tanácskoznak, mielőtt az állam- és kormányfők újabb konferenciabeszélgetést folytatnak.

 hirdetes_300x300  

 

Petro Porosenko ukrán elnök – mint az a weboldalára feltett közleményéből kiderül – a hétfői megbeszélés során ragaszkodott ahhoz, hogy ENSZ-békefenntartókat vezényeljenek a konfliktus orosz határ menti térségeibe. Porosenko az idei év legvéresebb harcainak minősítette az elmúlt napok összecsapásait. Az elmúlt négy hétben az ukrán hadsereg több mint 20 katonája esett el a kelet-ukrajnai harcokban.

 

Tízezer ember halt meg a kelet-ukrajnai harcokban

 

Franciaország és Németország a kezdetektől azon igyekszik, hogy segítsen megoldani a kelet-ukrajnai fegyveres konfliktust, amely három éve, 2014-ben robbant ki, miután a Nyugathoz való közeledést követelő kijevi tüntetések nyomán elmenekült az ország oroszbarát elnöke, Viktor Janukovics. Az ENSZ adatai szerint azóta mintegy tízezer ember halt meg a kelet-ukrajnai harcokban.

 

A normandiai négyek vezetői hétfőn első ízben folytattak telefonos tárgyalásokat azóta, hogy a francia elnökválasztásokon győzedelmeskedő Macront beiktatták hivatalába. A beszélgetésben résztvevő fél volt a konfliktust független félként megfigyelő Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelő missziója.

 

Hirado.hu
kép: livemint.com

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!