Választási körkép a Kárpát-medencében címmel értékelték a határon túli magyar közösségek képviselői az aktuális helyzetet Tusványonos, a 27. Szabadegyetemen Erdélyben.

 

Berényi József erdélyi, kárpátaljai és délvidéki meghívottak mellett értékelte a felvidéki helyzetet. Az MKP leköszönt elnöke a 2016-os szlovákiai parlamenti választások elemzése kapcsán két megközelítési pontról beszélt. Az egyik ma szlovák politika, amely szerinte okozott némi meglepetést, illetve az ezen belüli magyar világ.

 

b2
Tusványos 2016. Kép: mkp

 

„A szlovák politikára érvényes az, ami most a világban történik. Tony Blair ezt úgy jellemezte, hogy a politika „nagyon előre nem látható történéssé vált.“ Ezt a szlovák választások is megmutatták.

 hirdetes_300x300  

 

Ahogy a világban érvényes, Szlovákiában is érvényes, hogy az embereknek egyre kevésbé elfogadható az, hogy gazdag emberek, oligarchák a politikusokkal hoznak döntéseket, ami bár szűk csoportérdeket szolgál ki, de a politikusok lenyomnak az emberek torkán. Ennek megfelelően protest politikusok és protest pártok kerültek be a szlovák törvényhozásba. Meglepetésre olyanok, amelyek pár hónappal a választások előtt alakultak,”

 

fogalmazott Berényi.

 

Berényi: elégedetlenségi hullám tapasztalható

 

Rámutatott, hogy az amerikai elnökválasztás eseményeit vagy a brit népszavazást látva van egyfajta elégedetlenségi hullám. A társadalomban levő elégedetlenség megjelent a szlovák választásokon és alakult ki egy rendívül érdekes helyzet.

 

b3
Tusványos 2016. Kép: mkp.sk

 

Robert Ficonak olyan kormányt kellett létrehoznia, amit korábban ő maga kritizált. Vegyes kormányában benne van a jobboldal, a baloldal, a nacionalisták és egy széteső félben levő polgári párt. Az MKP elnökségi tagja szerint a koalíció jövője kérdéses.

 

„A mi magyar világunkban a helyzet nem alakult kedvezően. 1990-ben a rendszerváltás után volt a legtöbb magyar Szlovákiában. Utána elképesztő zuhanás tapasztalható. Ez az elvándorlásnak, asszimilációnak köszönhető. A demográfia egyéb jelzői is negatívak számunkra,”

 

hangzott el.

 

Az MKP teljesítményéről

 

„Erőnkön felül akarunk teljesíteni, folyamatosan úgy képzeljük el, hogy 1991-et írunk, amikor is a legtöbb magyar élt Szlovákiában a legtöbb arányban, és ez nem így van. Két magyarokat is megszólító párt is indult a választásokon, egy magyar párt, az MKP, illetve egy vegyes párt. Nem nehéz kiszámítani, hogy ha a lakosság megközelítőleg 8 százaléka magyar, akkor egy négy százalékos eredménynél a lakosság felét tudja megszólítani az egyik párt, a másikat a másik párt” mondta Berényi.

 

b4
Tusványos 2016. Kép: mkp

 

Értékelésében továbbá elmondta, hogy az MKP 2012-ben és 2016-ban is tudta hozni ugyanazt az eredményt abszolút számokban, míg a vegyes párt zuhan. A szlovák részvétel ugyanakkor jóval nagyobb volt, mint a magyarok közötti részvétel.

 

Berényi: A vegyespárt jövője kérdéses

 

A vegyespárt jövőjét firtató kérdésre elmondta, hogy szerinte kérdéses. „Mi pedig továbbra is ott maradtunk a 4 százalék fölötti eredménynél. 100 ezernél több szavazatot szereztünk, de ez nem elég a bejutáshoz. Annak ellenére, hogy a listát megnyitottuk, civileket tettünk fel a listára, megpróbáltuk a belső erőforrásokat kihasználni amennyire csak lehet. A mi belső versenyünket megnyertük a Most-Híddal szemben, hiszen a magyarlakta településeken több szavazatot szereztünk, de nem értük el a célt, nem jutottunk be a parlamentbe. Őket a szlovákok bejuttatták.”

 

A szlovák kormányról

 

Kérdésre válaszolva a vegyespárti jelleg tanulságairól szólva Berényi elmondta, hogy a parlamenti választásokkal a szlovákiai helyzet nem rendeződött, hanem tovább bonyolódott. A kormány rendkívül instabil, egy párt már szétesett, és sokan azzal számolnak, hogy nem húzzák ki négy évig.

 

Szlovákiában mintaszerűen megfigyelhető, hogy a rendszerváltás után kialakult pártok és politikusok hogy használódnak el és kopnak ki a politikából. Azok, akik még ott vannak, összefognak bárkivel, hogy megőrizzék hatalmukat azokkal szemben, akik próbálják lebontani ezt a rendszert.

 

„Két törésvonal van” – tette hozzá Berényi.  „Azok, akik 89 után még ott maradtak, illetve azok, akik azóta megjelentek, és egy teljesen más politikai kultúrát képviselnek. Szlovákiában most egy politikailag teljesen átmeneti korszakot élünk, aminek a végét talán csak a jóisten tudja.”

 

Az orosz helyzetről

 

Az orosz helyzetre vonatkozóan Berényi elmondta, hogy Szlovákia e kérdésben nagyon óvatos politikát folytat.

 

b1
Tusványos 2016. Kép: mkp

 

„Szlovákiával kapcsolatban tudni kell, hogy nagyhatalmi érdek hozta létre Csehszlovákiát, Szlovákia jogelődjét, és ennek megfelelően Szlovákia mindig is a nagyhatalmak felé igyekszik a legszebb arcát mutatni, beleértve Moszkvát is.”

 

A Most-Híd jelenséget Berényi fájdalmas dolognak nevezte.

 

„Már rá tudunk világítani, hogy ez a megoldás nem jó, sokan elfogadják érveinket, hogy ez miért negatív jelenség, csak közben nem tudtuk magunkat népszerűbbé tenni. Ez a dolgoknak a rákfenéje.”

 

A kedden kezdődött 27. Tusványosi Szabadegyetem július 24-ig zajlik az erdélyi Tusnádfürdőn. Szombaton Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke tart fórumot a helyszínen.

 

MKP/Körkép.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!