Jelentős mértékben továbbhasadt az Antarktisz Larsen C jégselfjén korábban felfedezett törés, a tudósok szerint hamarosan akkora jégtömb szakadhat le, mint az amerikai Delaware állam, amelynek területe valamivel nagyobb mint 5 ezer négyzetkilométer. 

 

A globális felmelegedés egy újabb következménye

 

A nagyjából 350 méter vastag jegű Larsen C az Antarktisz nyugati részén terül el, feltartóztatva az őt tápláló gleccsereket. A kutatók évek óta figyelemmel követik a selfjég törésvonalának alakulását, az aggodalmaik pedig egyre csak fokozódtak a Larsen A 1995-ös és a Larsen B 2002-ben bekövetkezett hirtelen feltöredezése után. Richard Alley, a Penn State University gleccserkutatója szerint ésszerű, hogy a most észlelt hasadást és az Antarktisz jégselfjeinek olvadását a globális felmelegedés következményének tekintsük.

 

 hirdetes_300x300  
Fotó: NASA/John Sonntag

 

A Larsen C jégself az Antarktisz negyedik legnagyobb selfje. A most tovább nőtt hasadást először 2014-ben észlelték, és tavaly már azt jósolták a tudósok, hogy pár éven belül egy ötezer négyzetkilométeres darab válhat le a selfről. McGrath szerint, aki alaposan tanulmányozta a selfet, az új hasadás és a hasadék felgyorsult kiszélesedése miatt akár már ezen a nyáron leszakadhat a hatalmas jégtömb.

 

 

Kutatók idén januárban úgy vélték, hogy a leváló jéghegy nem fogja növelni a tengerszintet, ám, ha a selfjég tovább töredezik, akkor a gleccserek szabad utat kaphatnak az óceánba, ami már befolyásolhatja a tengerszintet. A becslések szerint ha a Larsen C által jelenleg feltartóztatott jégmennyiség egésze eléri a nyílt vizet, akkor 10 centiméterrel emelkedhet a globális tengerszint.

 

Forrás: erdekesvilag.hu

Nyitókép: NASA

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!