Amerikai kutatók a Chandrayaan-1 indiai űrszonda adatainak elemzésekor megállapították, hogy jóval több víz van a Holdon, mint ahogyan eddig hitték.

A Hold köpenye hasonló vízkoncentrációt mutat, mint a földköpeny – írja Ralph Milliken, a Brown Egyetem kutatója és Shuai Li, a Hawaii Egyetem szakértője a Nature Geoscience szaklapban.

 

Égi kísérőnket régóta száraz égitestként tartják számon, a kutatók szerint ez keletkezéstörténetéből következik. A legtöbb tudós abból az elméletből indul ki, hogy a Hold a Földből szakadt ki egy Marshoz hasonló méretű égitesttel való ütközés során. A karambol forróságában a víz normális esetben megsemmisül. Ennek ellenére 2008-ban az Apollo-missziókból származó holdmintákban, kis vulkanikus gázgolyócskákban víz nyomaira bukkantak.

 

Egy költséges elemzési módszer segítségével Milliken és Li víz jelei után kutattak a Hold felszínének kiterjedt részén az űrszonda adatai alapján. “Az eredmények szerint a nyomok szerteszét előfordulnak a felszínen, tehát, az Apollo-missziók mintáiban talált lelet nem egyedi eset. A Holdon lévő vulkanikus erupciós anyag vízben gazdagnak tűnik, ami arra utal, hogy ez a köpenyre is érvényes” – fejtette ki Milliken.

 hirdetes_810x300  

 

Egyelőre rejtély, honnan származik a holdvíz. “A bizonyítékok sokasodása arra utal, hogy vagy mégis túlélte valahogy a víz az ütközés forróságát, vagy röviddel azután aszteroidák vagy üstökösök hozták a Hold felszínére, mielőtt az teljesen megszilárdult” – fejtette ki Li, majd hozzátette “Minden, ami segíthet benne, hogy a jövő Hold-kutatóinak ne kelljen nagy mennyiségű vizet magukkal vinni az expedíciók során, nagy előrelépés” .

 

MTI

Nyitókép: NAS

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!