Az élet az egy nagy játék – mondogatta egyik görög egyetemi tanár ismerősöm. Ez a mondata főleg akkor maradt meg bennem, amikor behajtottunk egy egyirányú utcába, ő jobbra tekingetett, én a bal oldalon kerestem a dolgokat, miközben egy kocsi meg jött szembe velünk. Mondjuk ezen az egy eseményen kívül többnyire helytálló volt a megállapítása. Mindig kell egy kis szórakozás. Mi is így tettünk, amikor felvetettük az ötletet, az első 150 facebook rajongónk után húzzunk ki egy szerencsés nyertest (legjobb esetben valakit a szűk baráti körből, vagy valami lányt), akit majd meglepünk egy kis ajándékkal. Szóval péntek éjjel így is tettünk, és éjfélkor kisorsoltunk a szerencsés személyt.
A sorsolás komolyságát bizonyítja, hogy a Körképes bandából négyen is jelen voltak: józsi, párkányer, nyomkereső és tibi. Ők képezték az elbírálóbizottságot, és egyben közjegyzői szerepkört is betöltöttek. Hébe-hóba megjelent a pincérnő is, hogy biztosítsa a sorsolás akadálymentes lefolyását és a játék, de főleg az asztal tisztaságát.
Hogy stílusos legyen a dolog, írtam egy egyszerű kis programot a nevek adatbázisával. Éjfél előtt két perccel el is indítottuk, aztán vártuk, hogy „mit dob a gép”. De ne szaladjunk ennyire előre.
A programról annyit, hogy igazi mestermű. Az orosz atomerőművekben a biztonsági rendszereket irányítja ez az algoritmus. A tesztelések során hat próbálkozásból háromszor a tibit, egyszer-egyszer a nyomkeresőt, józsit és párkányert dobta ki. Szóval mindenki egyetértett abban, hogy a program átment a teszteken, megbízható és jól működik. Kezdtünk egyre izgatottabbak lenni. No, talán nem is a közelgő időpont miatt, hanem mert a szomszéd asztalnál három csaj csókolózott.
A program kezelőfelülete nagyjából így nézett ki:
LabView-ban van írva. Annyit róla, hogy az egy grafikus programszerkesztőnek nevezhető. Amikor először találkoztam vele, asszem szerelem volt első látásra. Sorsolást még nem írt benne senki. De láttam már programot LabView-ben a cerni részecskegyorsító egyik rendszerének irányítására, szélerőművek rezgéseinek és kilengéseinek monitorozására és szabályozására, mobiltelefonok és halózat-nélküli internet lefedettségének tesztelésére, hidrogén- és árammeghajtású automobilok akkumulátorainak a szimulálására, stb. Én mondjuk különféle elektronikai és optikai mérések automatizálására, adatgyűjtésre és kiértékelésre használom. Azóta, ha le kell valamit mérnem munkában, csak kényelmesen elhelyezkedek a széken, felteszem a lábam az asztalra és megnyomom a start gombot. Azok, akik csak kódokban látják a világot, biztos megörülnek a következő képnek:
Na, nagyjából így néz a sorsolós program háttere. Ez az, ami a fehér ajtón túl van. Se több, se kevesebb. Egyszerű kis program pár ciklussal. Lényege, hogy egy véletlenszerű számot kigenerál 0-tól 155-ig (a szerda estig belinkelt tagok számáig), aztán pontban péntek éjfélkor január 30-án 0.00 időpontban kidob egy szerencsés nevet. Így biztosítottuk be a sorsolás „feddhetetlenségét”:)
És hogy mi a nyeremény? A szerencsés nyertes Jan Neruda: Prágai történetek című könyvét viheti haza (ill. majd postázzuk neki). A könyvben a prágai Malá Strana, azaz a Kisoldal városrész ódon házainak és szűk kis utcáinak hangulata, valamint annak a polgárai elevenednek meg. Ráhangolódásképpen még annyit, hogy a szerzőt Bohumil Hrabal a tanítómesterének tartotta, Pablo Neruda pedig az iránta való tiszteletből vette fel ezt a vezetéknevet.
De ne is húzzuk tovább az idegeket. A szerencsés nyertes, aki a könyv boldog tulajdonosa, és akinek szívből gratulálunk: Skerlec Zoltán.
A sorsolásról négy videó is készült. Amelyeket még az esélyegyenlőségi és korrupcióellenes minisztérium hivatalában elemeznek. Sajnos egyik sem sikerült publikusra. De ha idővel sikerül levenni a hangot és megtördelni egy cseppet, akkor látok esélyt, hogy ide is felkerüljön. Addig elégedjetek meg egy rosszabb minőségű demonstrációs videóval, amit 9.30-ra időzítettem:
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kommentek
Kommentek
Titi
2010. febr. 02. 10:23Hát ezen most nagyon jót röhögtem ;) És nagyszerű érzékkel választottátok ki az ajándékot is!
jclayton
2010. febr. 02. 10:25"Kezdtünk egyre izgatottabbak lenni. No, talán nem is a közelgő időpont miatt, hanem mert a szomszéd asztalnál három csaj csókolózott." :DDDD elszoktam én már ezektől a poénoktól, Tibi
Parkanyer
2010. febr. 02. 10:38Clayton, pedig igy volt, tanusithatom. Ez LabView adooptimalizacios strategiak tesztelesere is hasznalhato?
Geroj
2010. febr. 02. 11:08Mekkora elvetemültség LabView-ben ilyet csinálni!! :D Én süketeknek írtam benne taktilis kijelzőt! Egyébként irigységgel vegyülő gratuláció a nyertesnek!
seboka
2010. febr. 02. 11:14jot nevettem, koszi. :D
nyomkereső
2010. febr. 02. 11:27körkép@made in chine - én itt nyerítettem fel :) Egyébként 300 után újabb sorsolást tartunk, úgyhogy vigyázni erre a Lab valamiben készült csudára!
tibi
2010. febr. 02. 11:38jj... addigra csinalok egy updatelt verziot, es akinek van az FM radiojan digitalis kijelzo, az majd eloben kovetheti figyelemmel a 103-as savon;)
mark
2010. febr. 02. 11:53Kedves barataim, ha mar tibi irt egy ilyen cikket, akkor meginvitallak benneteket egy national instruments (labview fejlesztoje) on site cegbemutatora a valamelyik hetvegen, Budaorson :)
seboka
2010. febr. 02. 12:57Budaorson en reszt veszek, kozel van. csak a labview nem mondott eddig semmit. :) de ahogy nezem a honlapot, robotok is vannak. az jobban erdekel.
tibi
2010. febr. 02. 14:34a national instruments az eleg tag fogalom... a labview az tenleg csak egy "kis" termekuk... Marknak en mar regen igergetem, hogy megallok a cegben, ha akarsz Seboka, akkor beszallhatsz a partiba... vagy most szombaton vagy vlmikor tavasszal;) ... de szerintem a tavasz realisabbnak nez ki, most nagyon necces lenne
maris
2010. febr. 09. 10:38Még emlékszem, amikor a TV-ben az 5-ös LOTTÓT húzták olyan sok golyó közül és szenvedtek a szétcsavarással. :-) Legközelebb ti is kipróbálhatjátok azt a metódust, ha befuccsolna a program.
gypista
2010. febr. 13. 22:41A veletlenszeru szam 0 es 155 kozott milyen algoritmus alapjan lett kigeneralva? Mert szamitogep nem tud veletlenszeru szamot adni.. az a funkcio ami szerintunk azt dob, az elore be van programozva.
tibi
2010. febr. 14. 10:33egyszeru random funkcio, ami 0-tol 1-ig kidob egy haromtizedesjegyu szamot... az van beszorozva 155-tel, meg van benne egy funkcio is, ami a tizedesjegyet eltorli a vegerol, hogy egesz szamot kapjunk... a szam van aztan tarsitva a nevek adatbazisaval, szoval mindegyik szam egy nevet takar... persze igazad van "veletlenek nincsenek";) ... a random funkciot is meg kellett irni vlmi algoritmus szerint... fogalmam sincs, hogy mi szerint irjak, de eleg jol mukodik... esetleg hasznalhattam volna tobb random funkciot a "veletlenszeru" szam kigeneralasara:) ...
gypista
2010. febr. 14. 13:37jaaaj.. 3tizedesjegyu random.. ha egymas utan kiirod, hogy mit dobal, akkor egy ido utan mar Te is ki fogod talalni, hogy melyik lesz a kovetkezo :)
tibi
2010. febr. 14. 13:52igy igaz persze... azert is dobtam be konret idopontot, hogy mikor alljon meg... es persze fugg attol is, hogy mikor inditod el... 5 perccel elotte, 20 masodperccel elotte, vagy fel nappal elotte:) ... de eleg nagy "veletlenfaktorral" rendelkezik, szoval nyugodt lehetsz;)
gypista
2010. febr. 14. 14:00no kivancsi vagyok en arra a veletlenre :)
tibi
2010. febr. 14. 23:39:)
tibi
2010. febr. 15. 00:10;) ... amugy a sorsolasnal tenyleg nagy volt a veletlenfaktor, mert veletlenul nem allt meg az adott idopontban a program:), aztan atjavitgattam benne par dolgot, veletlenul atallitottuk a greenich-i orat, es veletlenul megint elinditottuk... ezt igy veletlenul haromszor ismeteltuk meg, de aztan negyedik probalkozasra veletlenul megallt;) ... hulye voltam, mert veletlenul februar 2-ikai datumot irtam bele januar 30. helyett
A kommenteket lezártuk.