Nyitókép: SITA

 

A három menekülő izraeli túsz halála végképp kétségbeejtette az izraelieket, mert azt mutatja, hogy a fogságban lévőknek tényleg nincs más kiútjuk, mint a fogolycsere, amire most nem látszik esély.

A hír, hogy izraeli katonák tévedésből lelőttek hármat a Hamász túszai közül, sokkolta az egész országot azzal együtt is, hogy pár nappal korábban a terrorszervezet megfenyegette az övezetben harcoló izraeli alakulatokat, hogy civilruhás öngyilkos merénylőket küld rájuk, vagyis érthető, hogy az izraeli katonák mindenre lőnek, és semmit sem hisznek el.

 

Az október 7-én Izraelből elhurcoltak rokonai a harcok leállítását, és azonnali tárgyalásokat követelnek. A novembe végi fogolycserék alkalmával szabadult Raz Ben Ami arról beszélt a szombati tel-avivi tüntetésen, hogy a fegyveres harc önmagában nem menti meg a túszok életét. A fogolycsere az, ami életbevágó és nem tűr halasztást. A háborús kabinet passzivitása szerinte nem segíti azt, hogy a túszok élve kiszabaduljanak a Hamász fogságából.

 

A családokat képviselő fórum el akarja érni, hogy az izraeli kormány tárgyaljon a túszok rokonaival, illetve, hogy kezdjen közvetlen tárgyalásokat a Hamász terrorszervezettel a túszok elengedésének feltételeiről.

 

A három izraeli túsznak sikerült megszöknie

 

A huszonéves fiúkat, akiknek sikerült megszökniük a terroristák fogságából, és félmeztelenül, fehér zászlót lengetve közeledtek, egy olyan zónában lőtték le izraeli katonák, ahol az izraeli hadsereg napok óta ádáz tűzharcban volt a Hamász terroristáival.

 

Az izaeli hadvezetés elismerte a történteket, és szigorú vizsgálatot ígért, miközben azt hangsúlyozta, hogy a katonák nem a szabályok szerint jártak el. Az izraeli hadsereg vezérkari főnöke, Herzi Halevi maga állt ki a nyilvánosság elé, és a többi között arról beszélt, hogy a katonák hibáztak, mert sosem szabad rálőni olyanra, aki fehér zászlót lobogtat, és a megadás jeleit mutatja. Ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni a körülményeket, vagyis, hogy ez a tragédia tűzharc közepette történt, és hatalmas volt a nyomás a katonákon.

 

A történtek után az izraeli vezetés is egyre nagyobb nyomás alá kerül, hogy háború helyett tárgyaljon a még fogságban lévő 129 túsz szabadon engedéséről. A Hamász ezt a gázai légicsapások és szárazföldi hadműveletek azonnali leállításához köti, míg az izraeli kormány szerint csak a kemény katonai fellépés kényszerítheti rá a terroristákat arra, hogy elengedjék túszaikat.

 

Euronews

 
hirdetes_810x300

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!