Nyitókép: Körkép.sk, reprofoto
Thomas Jolly, a párizsi olimpiai nyitóünnepség művészeti vezetője és több szereplője feljelentése alapján vizsgálatot indított a párizsi ügyészség internetes zaklatás miatt – jelezte pénteken a vádhatóság.
A szereplőket és a rendezőt az egy héttel ezelőtti szajnai megnyitó egyik jelenete miatt zaklatták állításuk szerint. A katolikus egyház és több jobboldali politikus is tiltakozott, mert úgy ítélték meg, hogy a program Ünnepség című jelenete kigúnyolta az újszövetségbeli utolsó vacsorát.
A párizsi ügyészség szerdán indította el a nyomozást, miután Jolly feljelentést tett a rendőrségen. A hazájában, Izraelben elismert, 42 éves színházi rendező feljelentésében azt írta, hogy „a közösségi oldalakon fenyegető üzeneteket kapott, valamint feltételezett szexuális irányultságát és izraeli származását kifogásoló sértéseket is” – közölte az ügyészség.
A vizsgálatot a vádhatóság „származás miatti halálos fenyegetés és nyilvános sértegetés, valamint szexuális irányultság miatti halálos fenyegetés, nyilvános sértegetés és rágalmazás” gyanújával indította meg.
„Határozottan elítéljük a fenyegetéseket és zaklatásokat, amelyeknek ki vannak téve” – idézte a szervezőket a hírügynökség.
Párizs polgármestere, Anne Hidalgo kifejezte „megingathatatlan támogatását Thomas Jollynak a fenyegetésekkel és zaklatásokkal szemben, amelyeknek napok óta ki van téve”.
Az ügyészség kedden egy másik eljárást is indított a Barbara Butch francia DJ, feminista és leszbikus aktivista ellen elkövetett súlyos internetes zaklatás és halálos fenyegetés miatt. Nőimitátorok és transzvesztiták között ő is szerepelt a vitatott jelenet kezdőképe közepén. Közülük az egyik legismertebb, Nicky Doll pénteken feljelentést tett rágalmazás miatt, egyebek között Laurence Fox volt színész ellen, aki az X közösségi oldalon „gyerekmegrontóknak” és „deviáns pedofiloknak” nevezte a jelenetben fellépő művészeket.
Az AFP hírügynökség kérdésére az olimpiai és paralimpiai játékok párizsi szervezőbizottsága támogatásáról biztosította „az ünnepség alkotóit és művészeit a támadásokkal szemben”.
A nyomozáshoz közel álló források szerint számos gyűlölködő üzenet érkezett angolul. Bár az üzenetek földrajzi eredetét pénteken még nem sikerült azonosítani, „kétségtelen, hogy külföldről is érkeztek” – mondta a forrás, hangsúlyozva, hogy a nyomozás még korai szakaszban van. Az erőszakos kifejezéseket tartalmazó üzenetek egy része magának Thomas Jollynak szólt a forrás szerint.
A vitatott jelenet ellenére a nemzetközi sajtó értékelése szerint nagy sikert aratott a párizsi olimpia múlt péntek esti megnyitója. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság úgy vélte, hogy Thomas Jolly „nem egyszerűen egy követ tett hozzá az olimpiai építményhez, hanem egy hegyet”.
A Harris közvélemény-kutató intézet 1488 nagykorú francia állampolgár megkérdezésével készült reprezentatív felmérése szerint a franciák több mint 85 százaléka „sikeresnek” találta a párizsi olimpia nyitóünnepségét. A megkérdezettek 44 százaléka „nagyon sikeresnek”, 42 százaléka pedig „meglehetősen sikeresnek” nevezte a Szajnán megrendezett ünnepséget, míg mindössze 5 százalékuk vélte úgy, hogy „egyáltalán nem volt sikeres” a műsor.
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.