Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko Jr
A csütörtökn indult Ukrajna elleni orosz invázió hírére meredek emelkedésbe kezdtek az energia- és nyersanyagárak, beleértve a földgázt is. Az áremelkedést egyelőre azok félelmek táplálják, melyek szerint megszűnhet az Ukrajnán keresztül érkező európai gázellátás.
A legutóbbi nyilatkozatok szerint azonban az ukrán vezetékek nem sérültek, az ellátás pedig zavartalan. Egyelőre.
Ugyanakkor nagy a bizonytalanság, mi fog történni a következő hetekben-hónapokban, így a földgáz márciusi és későbbi határidős jegyzései a holland TTF gáztőzsdén 50 százalékkal drágultak. Ez egyértelműen pánikra utal.
Paradox módon az éppen aktuális gázellátás alakulása kevésbé izgatja a piacokat, mert a tél a végéhez közeledik, ehhez viszonyítva pedig az európai tárolók jobban állnak, mint tavaly ilyenkor. A pánikhangulat tehát elsősorban a tartós ellátási gondokat jelentő, vezetékeket érintő problémákat árazza be.
Ám ez csak a jéghegy csúcsa. Oroszország és Ukrajna nem csak az orosz gáz szempontjából fontosak. Azon kívül, hogy Oroszország biztosítja Európa gázigényének közel 40 százalékát, ő a világ legnagyobb palládium beszállítója, és tőle függ az világ nikkelellátásának 10, alumíniumkészleteinek 6 százaléka.
Oroszország adja a világ kőolajtermelésének 10 százalékát, Ukrajnával együtt ez a két háborúzó ország adja a búzaexport 29 százalékát, a napraforgó-olaj export 80 százalékát és a kukoricaexport 19 százalékát.
Ennek megfelelően a háború miatt nem csak a gázárak szálltak el, hanem például a kőolaj is nyolcéves csúcsra drágult (a reggeli 100-ról délutánra 105 dollár fölé), a holland gáztőzsdén 40-50 százalékos a drágulás, a búza ára 9 és féléves csúcsra ugrott, a kukorica nyolc hónapos csúcsra, az alumínium ára pedig abszolút rekordot döntött.
Az orosz nyersanyag-exportban zavarok keletkeztek, már a szankciók puszta lehetősége is komoly kihívásokat jelent. A Reuters szerint az orosz olaj három nagy vásárlója nem tudott élni az akkreditív lehetőségével. (Az akkreditív egy nemzetközi kereskedelemben használt fizetési módszer, leegyszerűsítve: amikor az áru megérkezik az átvételi helyre, az eladó bemutatja a szállítási dokumentációt a vevőnek, az a saját bankjának, igazolva, hogy tényleg ott van az áru; ha a dokumentáció hiteles, a vevő bankja átfizeti a pénzt az eladó bankjának).
Jelenleg a gabona- és olajexportban kulcsfontosságú szerepet játszó Azovi-tenger átjárása sem korlátozott.
Viszont van példa drasztikus lépésekre is. A Carlsberg dán sörgyár és a Coca-cola bezárta ukrajnai üzemeit.
Körkép.sk
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.