Nyitókép forrása:
Folyamatosak a harcok Izraelben, és folyamatosan eszkalálódik a helyzet. Míg korábban csak a Hamász és annak militáns társszervezetei támadták Izraelt, a libanoni Hezbollah vasárnap reggel vállalta a felelősséget egy izraeli rendőrség elleni támadásért, amelyre a libanoni határhoz közel került sor. Könnyen előfordulhat, hogy Izrael kénytelen lesz kétfrontos háborút vívni, ráadásul a Hezbollahnak sokkal több rakétája van, mint a Hamásznak. Közben szakértők szerint a konfliktus vagy az izraeli kormányt söpri el, vagy a Hamászt számolják fel a Gázai övezetben. A konfliktusnak messzire érő hatásai vannak, Európa több nagyvárosában tüntetnek a palesztinok.
Szombaton meglepetésszerű támadást indított Gáza felől a Hamász palesztin militáns szervezet, amely során több ezer rakétával támadta Izrael területét, katonáival áttört a határon, ahol túszokat ejtett és az izraeli védelmi erők bázisait is támadta. A konfliktusnak eddig legalább 300 halálos áldozata van.
A katonailag jóval erősebb Izrael már szombaton elkezdte légierővel támadni a Gázai övezetben a Hamász állásait, valamint magát Gázavárost is.
A Times of Israel elmondása szerint az országban olyan szintű mozgósításra került sor, amilyenre évtizedek óta nem volt példa. Szombaton este 22 különböző helyszínen folytak a harcok a Hamász katonák és az Izraeli IDF erői között. Ekkortól már izraeli ellentámadásról beszélhetünk.
Az IDF erői lényegében szombat estétől módszeresen szorítják ki a Hamász erőit a határ menti településekből. Számos túszt is sikerült kiszabadítaniuk, de sajnos sok civil életét vesztette az akciókban. A Hamász állítása szerint 163 izraeli állampolgárt raboltak el.
Bár a hivatalos adatok szerint a halálos áldozatok száma 300 körül jár, a sérülteké pedig 1864-re tehető, valószínű, hogy a halott civilek száma ennél jóval több lesz. A visszafoglalt településeken, a gázai határhoz közeli városokban állítólag az izraeli katonák több száz halottra bukkantak, sőt, a városok közötti utak mentén sok élettelen test hever.
Izrael nem fog kesztyűs kézzel bánni a Hamásszal. A szombati légitámadások után leállították az energiaellátást a térségben. Ez azonban a rakétatámadásoknak nem vetett véget. Az izraeli erők értesítést adtak ki a gázai lakosoknak, hogy mely területeket hagyják el, és melyek lehetnek biztonságosabbak a többinél.
Vasárnap reggelre aztán jóval határozottabb bejelentésre került sor Tel-Avivban. Szombaton éjjel az izraeli biztonsági tanács ülésezett, amely után Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő bejelentette:
„Hosszú és nehéz háború áll előttünk. A háborút a Hamász gyilkos támadása kényszerítette ránk. A háború első fázisa ezekben az órákban ér véget, a területünkre behatoló ellenséges erők többségét megsemmisítjük. Közben megkezdjük a támadóhadműveleteket, és ezek kétségek és szünet nélkül folytatódni fognak, amíg céljainkat el nem érjük”
fogalmazott Netanjahu.
A bejelentés egyik kulcseleme, hogy nem csak az ország védekmének helyreállítását tűzték ki célul, ennél jóval többet:
„Izrael célja, hogy hosszú évekre semlegesítse a Hamász képességét és hajlandóságát arra, hogy Izrael polgárait fenyegethesse”
mondta a miniszterelnök.
A helyzet azonban rendkívül bonyolult és bőven van még hova eszkalálni. Libanonban ott van a Hezbollah, amelynek rakétaarzenálja több tízezer darabra tehető. A Hezbollah nemrég bejelentette, hogy ő állt a libanoni határhoz közeli települések elleni támadások mögött. Az izraeli lakosságot az óvóhelyek közelébe irányították a hatóságok. A Hezbollah azt is kijelentette, hogy a „palesztinok iránti szolidaritásból” tüzeltek Izraelre.
Izrael válaszcsapást mért a Hezbollah állásaira.
Valójában azonban mind a Hamászt, mind a Hezbollahot Irán pénzeli és látja el fegyverrel, hírszerzési információkkal. Nem véletlenül nevezte „arab országoknak szóló üzenetnek” a Hamász az Izrael elleni támadást, TEl-Aviv ugyanis egyre erősebb együttműködést épített ki a szunnita arab világ hatalmaival, elsősorban Szaúd-Arábiával, éppen Irán fenyegetését ellensúlyozandó.
Az indulatok Európában is elszabadulta. Európa lényegében kiállt Izrael mellett, az USA is minden támogatást hajlandó megadni az országnak az önvédelemhez (!). Ez az európai országokban élő palesztin bevándorlókat felháborította.
A görög menekülttáborokban Allahu Akbar felkiáltással üdvözölték a Hamász tettét. Németországban, a berlini Sonnenallee-n a palesztin bevándorlók „mocskos zsidók” felkiáltással ünnepelték Izrael megtámadását.
Jellemző, hogy mikor az egyik CDU-s politikus közzétett az antiszemita megmozdulásról egy videót a TikTokon, azt eltávolították. Az X-en azonban ismét megjelent, így alább megtekinthető:
And at the same time this awful assembly takes place in Berlin, where they scream „Scheiss Juden”. I am so angry that this can take place in my country pic.twitter.com/zVuaX3e5QS
— Frank ein Badner in München (@FrankN1977) October 7, 2023
Körkép.sk
Megosztás:
Címkék: Hamász Izrael izraeli háború palesztinok
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kommentek
Kommentek
Perpetuum
2023. okt. 08. 18:352023 ban meg vannak, akik nemertik, hogy egy eletunk van es azt ne haboruzva vagy ideje koran holtan toltsuk, hanem eljunk normalisan? Ideologia, erdek, minden elott a normalis eletet kellene valsztani. Mire szamitnak? Ez csak visszaveti oket, tobbszorosen megfizetik ennek az arat.
A kommenteket lezártuk.