Nyitókép forrása: SITA/Alessandro della Valle/Keystone via AP
Ukrajnának teljesen le kellene állítania az Európába menő orosz gáz- és olajtranzitot. Erről beszélt Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője az Europszka Pravda ukrán lapnak adott interjújában. Jermak a pletykák szerint Ukrajna jelenlegi legbefolyásosabb személyisége, egyesek szerint még Zelenszkijnél is több hatalmat összpontosít a kezében. Nem mellesleg, amerikai és brit beágyazottságú politikus.
EP: Teljesen meg kell állítanunk az orosz olaj és gáz tranzitját [Európa felé]? – hangzott a kérdés az interjúban, mire Jermak ezt válaszolta:
„A jövőben biztosan. Hogy pontosan mikor, azt nem tudom megmondani, nem vagyok a terület szakértője. De biztonságpolitikai szempontból azt mondhatom: mindent meg kell állítani, ami lehetővé teszi az orosz katonai gépezet működését”
fogalmazott Jermak.
Azt állította, hogy a Lukoil elleni szankciós intézkedések egyetlen európai ország ellen sem irányulnak.
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter ugyanakkor korábban felhívta a figyelmet, hogy a német és lengyel olajellátások mögött álló orosz cégekkel szemben Ukrajna nem szigorította a szankciókat, ami arra utal, hogy az intézkedés célpontjai Magyarország és Szlovákia voltak.
Jermak mindenesetre elég homályos választ adott a Lukoil szankcionálására adott válaszában:
„Először is, nem szabad a szankciós politikát meggyengíteni. A szankciók működnek. Oroszországnak és hadigépezetének a szankciók biztosan kárt okoznak és minden évvel több kárt fognak okozni. Szóval a szankciók enyhítéséről szóló vitának csak akkor lesz létjogosultsága, ha Oroszország kivonja csapatait Ukrajnából és véget vet agressziójának”
mondta Jermak.
Mi azért hozzátesszük, hogy egy szankciós politika akkor mondható sikeresnek, ha jobban árt a szankcionált félnek, mint a szankciót kivető félnek. Ez az európai és ukrán szankciók esetében sem teljesül. Európa többet veszít, amit a deindusztrializáció és a versenyképesség rohamos leépülése is jelez. Ukrajna is veszít, hiszen csak a gáztranzit egymilliárd dolláros bevételt jelent számára. Az más kérdés, hogy a brit és amerikai gazdasági érdekeknek a képlet már jóval előnyösebb…
Körkép.sk
Megosztás:
Címkék: Andrij Jermak háború olajtranzit-vita orosz-ukrán háború Oroszország Ukrajna ukrajna felfegyverzése Ukrajna támogatása volodimir zelenszkij
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kommentek
Kommentek
Petike
2024. aug. 14. 20:11egyetértek Ficoland és Orbanisztán nem is érdemelnek mást
Géza
2024. aug. 14. 20:35Tehát ezek szerint te sem érdemelsz mást?
Ladisla Mitala
2024. aug. 14. 21:46Tisztelt velemenyt nyilvanito P.ur,temahoz annyit Ukrajnanak a sok olebe hullott adomanyt vissza kell fizetnie,mert az egesz haboru egy kemeny biznis,aminek a levet az egyszeru polgarok isszak meg.El lehet zarni a csapokat,amit a Nagytestver kokemenyen kifog hasznalni,amit mar most is tesz,ido utan eszreveszed a sajat bukszadon is.U.i.nyitni kellene mas velemenyek iranyaba is,mert az egyiranyu vaksag nem biztos,hogy jo.
A kommenteket lezártuk.