Nyitókép forrása: A kollázson Dmitro Kuleba ukrán (volt) külügyminiszter (balra) és Andrij Jermak, az elnöki hivatal vezetője, Ukrajna kvázi második embere Zelenszkij után (jobbra). Fotó: SITA 

 

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a hét közepén az ukrán kormányban több mint 50 százalékos átalakítást hajtott végre, vagyis a kormányban dolgozó miniszterek és tisztviselők felét lecserélte. A legnagyobb figyelmet az a hír kapta, hogy Dmitro Kuleba eddigi ukrán külügyminiszter is távozik. Az elemzők belső feszültségekről, a kormány kudarcairól, az aktuális fronthelyzet okozta káoszról beszélnek, de sokan, köztük az ukrán ellenzék, Zelenszkij hatalmának további központosítását látják a lépés mögött.

 

Kevés kormányátalakítás kap akkora figyelmet Európában, mint épp Ukrajnáé. Ennek viszont nem az az oka, hogy Ukrajna középhatalom, hanem az, hogy rengeteg európai politikus kötötte karrierje sorsát az ukrajnai háború sikeréhez. Kijev minden politikai rezdülésére összeszorulhat a nyugati mainstream politikusok gyomra is, és nem véletlenül.

 

Fontos részlet, hogy Zelenszkij már hónapokkal korábban jelezte, hogy kormányátalakításra készül. Akkoriban Denisz Smihal kormányfő menesztése is napirendre került, aki panaszkodott is az ukrán sajtóban, hogy Zelenszkijnek tisztáznia kellene a dolgot, mert az ilyen pletykák akadályozzák a kormány legitim működését.

 

A nyugati sajtó figyelmét nem kerülte el, hogy Zelenszkij egyre több pozíciót tölt meg legszorosabb szövetségeseivel. A mostani személycserék – amelynek egy részére a parlament még nem tett pontot – nemcsak Zelenszkij, de Ukrajna talán második leghatalmasabb embere, Andrij Jermak, az elnöki iroda vezetőjének pozícióit erősíti.

 

„A jelenlegi karhatalom minden lépése az elnöki hivatal általi szisztematikus központosításáról tanúskodik. A kormányzati tisztviselők lemondásának mostani hulláma súlyos kormányzási válságra utal”

 

közölte a Viktor Porosenko korábbi elnökhöz tartozó Európai Szolidaritás nevű ellenzéki párt a személycserék hírére.

 

A legnagyobb figyelmet az ukrán személycserék kapcsán Dmitro Kuleba külügyminiszter távozása kapta. Kuleba lemondónyilatkozata sokakat meghökkentett, mivel igen szoros kapcsolatokat ápol mind az amerikai, mind a német külügyminiszterrel. Ám valószínű, hogy pont emiatt kötöttek a talpára útilaput.

 

Az Ukrajinszka Pravda elemzése szerint Kuleba távozásának szükségességét Zelenszkij irodája azzal magyarázta, hogy a külügyminiszter kevés munkát vállalt magára, túl sokat foglalkozott könyve eladásával és túl sokszor szerepelt a sajtóban.

 

A lap azonban nem ad teljes hitelt az érvelésnek, mivel Kuleba egy ideje arra lett kárhoztatva, hogy a nagy nyugati szövetségesek helyett a globális dél országaival tartsa a kapcsolatot. A nagy nyugati országokkal való egyeztetést nem más, mint Andrij Jermak tartotta a kezében.

 

Kettejük között egyre nőtt a feszültség az elmúlt időszakban, így Kuleba elmozdítása hátterében valószínűleg ez állhatott. Az ukrán elnöki hivatal egyszerűen nem akarta megengedni, hogy egy olyan személytől függjön az amerikai és német külüggyel való kapcsolattartás, akit nem tart száz százalékosan a befolyása alatt. 

 

Zelenszkij állítólag felkínálta Kulebának a NATO nagyköveti pozíciót, ám az elutasította a lehetőséget.

 

Emeljük ki, hogy objektíven nézve Kuleba külügyminiszteri teljesítménye a marketing szintjén elfogadható volt, ám eredmények terén siralmas. Hiába volt szoros kapcsolatban a német zöldekkel, nem tudta elérni, hogy Németország átadja a Taurus rakétákat.

 

És mi a helyzet a többiekkel?

 

Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő  a Mandinernek nyilatkozva elmondta, hogy a kormányátalakítás egyrészt kiváló figyelemelterelés a rossz hírekről (Ukrajna súlyos kudarcokat szenved el a keleti fronton), másrészt a lecserélt kormányzati tisztviselők többsége Rinat Akhmetov oligarchához kötődött. Akhmetov egykor Ukrajna leggazdagabb oligarchája volt, az Azovstal tulajdonosa, akiről úgy hírlik, hogy az utóbbi időben elkezdte kivonni vagyonát Ukrajnából, és így befolyását sem akarja már fenntartani.

 

Nagyon sok kulcsminisztériumba Andrij Jermak közeli szövetségesei kerülnek be, legalábbis erre utalnak a kiszivárgó információk.

 

Maga a kormányátalakítás, főleg ekkora mértékű változtatás azért hökkentett meg sokakat, mert van bizonyos legitimizációs kockázat a történetben. Ukrajnában a háború (alkotmányos és gyakorlati okok) miatt nem tartottak választásokat, Zelenszkij és a kormány hivatali ideje is lejárt. Sokan most úgy gondolják, hogy Zelenszkij végleg túllépett minden valós és vélt hatáskörén a háború mögé bújva.

 

Az biztos, hogy az új összetételű ukrán kormány előtt rendkívül nehéz időszak áll majd. A kurszki kaland miatt az oroszok újult erővel támadják az energiainfrastruktúrát, miközben közeleg a tél. Keleten a fronthelyzet kétségbeejtő, az oroszok súlyos csapást mértek Poltavánál egy ukrán kiképzőközpontra, több tucat katona halálát okozva. A kurszki betörés által lakosságnak adott önbizalom kezd alábbhagyni.

 

Körkép-vélemény:

Ilyen szempontból nem kizárt, hogy a stratégiai áttörést nyomokban sem kínáló kurszki betörésre azért volt szüksége Zelenszkijnek, hogy megfelelő politikai légkört teremtsen a kormányalakításhoz: a kérészéletű sikerek befogták az ellenzék száját, a harcok pedig lefoglalták a katonai vezetést, elkerülve az esetleges belső feszültségek eszkalálódását (pl. puccs).

 

Körkép.sk

 
hirdetes_810x300

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!