Nyitókép forrása: SITA/Ľudovít Vaniher

 

Kedden nyilatkozat-nagyüzem volt a JOJ televízióban, ahol többek között a Modrí, Most-Hidat politikai nyugdíjból segítő Bugár Béla és Lucia Ďuriš Nicholsonová (a Demokrati képviselőjelöltje) EP-képviselő kapott lehetőséget, hogy elmondják véleményüket Orbán Viktorról, Robert Ficoról, a migránsoktól és persze a választások tétjéről. Két fontos részletet érdemes kiemelni a beszélgetésből, ami több szempontból is érdekesnek bizonyult.

 

Az első téma a migráció volt. Bugár és Nicholsonová is bőszen egyetértettek abban, hogy Magyarország szándékosan a szlovákiai választási kampányra időzítette a bebörtönzött embercsempészek szabadon bocsátását, és „nyilván” nem véletlenül most emelkedett a duplájára a migránsok érkezése Magyarország felől.

 

„Hirtelen négy héttel a választások előtt megduplázódik a Magyarországról érkező migránsok száma. Bránik szerint, aki biztonságpolitikai szakértő, Orbán elengedett a börtönökből 1400 embercsempészt (…) és segítik a migránsokat”

 

mondta Bugár, majd a moderátor kérdésére, hogy szerinte Orbán Viktor magyar kormányfő szándékosan tette-e ezt a szlovák választások kapcsán, azt felelte: „Szerintem igen”.

 

„Amíg nem engedte el azokat az embercsempészeket, addig csak napi 400-450 migráns érkezett hozzánk, most hirtelen 900. Itt is látni a szándékosságot. És Bránik úr is mondta, hogy látni, hogy a magyar rendőrök nem tesznek semmit a határokon”

 

mondta Bugár.

 

Pár dolgot azonban érdemes kiemelni a vádakkal kapcsolatban.

 

Az egyik, hogy a JOJ televízió stúdiója után Bugár a Modrí, Most-Híd érsekújvári kampányrendezvényére ment, ahol Solymos László azt állította, hogy „1000-szeresére nőtt” a migránsok beáramlása Szlovákiába a magyar kormány miatt. Ezzel a nevetséges, Bugár által fentebb lényegében cáfolt érvvel próbálta igazolni a Magyarországot ért gyanúsítást.

 

A másik, hogy Hamran István országos rendőrfőkapitány, akit az elmúlt időszakban a progresszívok embereként mutattak be, elismerte, hogy Magyarország nem az embercsempészeket, nem a szervezőket, hanem a sofőrként ténykedő csempészeket engedte el.

 

A harmadik az, ahogy a JOJ, úgy más mainstream szlovák csatorna, de Nicholsonová és Bugár sem foglalkozott azzal a lényeges körülménnyel, hogy az EU kampányolt eddig a migrációért mint szükséges jelenségért, az EU nem támogatja Magyarország külső schengeni határainak védelmét, sőt, támadja ezért Magyarországot, és az EU hatályos rendelkezései miatt nem lehet kiutasítani a magukat szírnek vagy afgánnak valló illegális bevándorlókat. 

 

Mindazonáltal azt sem szabad elfelejteni, hogy Szlovákia támogatja azt a migrációs paktumot, ami lényegében kötelező betelepítési kvótákat tartalmaz. Egyébként maga Nicholsonová is sajnálatát fejezte ki amiatt a JOJ stúdiójában, hogy egyelőre nem sikerült keresztülvinni a paktumot (egyébként ez is Magyarországnak és Lengyelországnak köszönhető). 

 

E sorok írója 2015-ben, az 1965-ös árvíz 50. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen saját fülével hallotta Bugár Bélától, hogy nem helyes falakat emelni a határra (Magyarország akkor kezdte a műszaki akadályok létesítését), és kirekeszteni másokat (a migránsokat). Most viszont arra panaszkodik, hogy a magyar rendőrök állítólag tétlenek (ez sem igaz, hiszen napi szinten kerülnek fel videók a közösségi hálókra az embercsempészek és rendőrök közti incidensekről). Érdekes módon sem Bugár, sem a Modrí – Most-Híd nem akadékoskodott akkor, amikor Olaf Scholz német kancellár kijelentette, hogy „nem szabad megállítani a migrációt”. A vegyespárti liberálisok narratívája ezer sebből vérzik.

 

Ami pedig a Bugár által idézett biztonságpolitikai „szakértőt” illeti, Radovan Bránik nem éppen objektivitásáról híres. Alapvetően a nyugati-atlantista narratívát tolja, olyan személyekkel ápol szoros kapcsolatot, mint Miroslav Wlachovský jelenlegi külügyminiszter, Rastislav Káčer (magyargyűlölő) volt külügyminiszter, Jaroslav Naď volt védelmi miniszter vagy Pavel Macko NATO-tábornok (ez utóbbi a Magyar Fórum második embere). És ha ez nem lenne elég, rendszeresen publikál a .týždeň ma már tökéletesen progresszív lap hasábjain.

 

Körkép.sk

 
hirdetes_810x300

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 4 olvasónak tetszik ez a cikk.