Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/Denes Erdos
Az Európia Bizottság nemrégiben közzétette éves szokásos jogállami jelentését az egyes tagállamokról. A jelentést többnyire progresszív vagy progresszívekhez közeli NGO-k jelentéseiből állítják össze, tehát alapvetően egy elfogult politikai dokumentumról van szó, amit Brüsszel előszeretettel használ fel a tagállamok megregulázására. A Smer elég kritikusan reagált a Bizottság kijelentéseire, de még mielőtt erre rátérnénk, két fontos körülményt érdemes kiemelni.
Az egyik, hogy az Európai Bizottságnak elvileg még májusban kellett volna közzétennie a jogállamisági jelentéseket. Csakhogy erre az újabb öt évre bizottsági elnöki posztra pályázó Ursula von der Leyen nem volt hajlandó, hiszen nem tudhatta, milyen eredmény születik a június első felében zajló EP-választáson, és nem akarta magától elidegeníteni a jobboldali kormányok támogatását (Magyarország és Olaszország tipikus példa).
Csakhogy az EP-választásokon elmaradt a nagy jobboldali fordulat, és von der Leyen végül nem a jobboldalnak volt kénytelen hízelegni, hanem a progresszíveknek és a baloldalnak, így a jogállamisági jelentések is így néznek ki. Erre utal a második általunk kiemelt körülmény.
Meglepő-e, hogy a jogállamiság szempontjából két leginkább elmarasztalt ország épp Magyarország és Szlovákia? Aligha. Amikor Lengyelországban konzervatív kormány volt, amely szembeszegült Brüsszellel, Lengyelország és Magyarország volt a két legrosszabb „jogállam”. Azóta Lengyelországban semmi más nem történt, csak Brüsszel-párti kormány alakult, ami az erőszakszervezetekkel vette át az irányítást az állami sajtó felett, hirtelen mégis sokat javult a megítélése.
A Smer szerint ez egy politikai célú jelentés, semmi köze a valósághoz
A Robert Fico (Smer) kormányfő vezette Smer szerint egy politikailag motivált jelentésről van szó, amelynek célja muníciót adni a sajtónak és az ellenzéknek, hogy politikai támadásokat intézhessenek Robert Fico ellen, mert a kormányfő nem követi az Európai Bizottság álláspontját Ukrajna, a Green Deal, a migráció és a tagállami vétójog feladása kapcsán.
A legnagyobb kormánypárt arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Bizottság azt rója fel a szlovák kormánynak, hogy eltörölte a korrupciómegelőzési szakosztályt.
„Ezzel szemben mi a valóság? A kormányhivatal a korrupciómegelőzés számára szakosztály helyett immáron egy egész részleget alakított ki, vagyis a terület nagyobb súlyt, több pénzt és támogatást kapott”
nyilatkozta Juraj Greda, a kormányhivatal vezetője.
Azzal kapcsolatban, hogy az Európai Bizottság jogi garanciákat követel a bírák számára a törvény torzításának bűntettével szemben. A dolog érdekessége, hogy a vitatott bűncselekmény-kategóriát még Brüsszel egyik szlovákiai kedvence, Mária Kolíková (SaS) volt igazságügyi miniszter tette gyakorlattá.
„Abszolút egyetértünk a Bizottsággal, ezt a bűncselekményt Kolíková találta ki mintegy eszközként az engedetlen bírák fenyegetéséhez. Legszívesebb eltörölnénk, de nem tudjuk. Miért? Azért, mert az Európai Bizottság mint az Újjáépítési Terv feltételeinek egyik mérföldköveként hagyta jóvá”
mondta Erik Kaliňák, a Smer alelnöke. A teljes képhez hozzátartozik, hogy Szlovákia nem tudja eltörölni a törvényt anélkül, hogy ne sodorja veszélybe az Újjáépítési Alap milliárdjainak lehívását. Brüsszel tehát nemcsak az előző, általa privilegizált kormány tettét kéri számon a jelenlegi kormányon, de olyan dologért marasztalja el Szlovákiát, amelyben a Bizottság bűnrészes.
Körkép-vélemény:
A Smer sosem volt a jogállam élharcosa, mi több, korábbi kormányai során alapvetően veszélyeztette a jogállam működését. Ugyanezt azonban el lehet mondani a Heger-kormány(ok)ról is, amelynek a fentebb említett Mária Kolíková is tagja volt. Az akkor elkövetett súlyos hibák felett Brüsszel szemet hunyt. Vagyis, ha Brüsszel meghosszabbított kezei ülnek kormányon, akkor nem számít a jogállam, ha nem a progresszívek kegyeltjei kormányoznak, akkor hirtelen jogállami válság van. Sajnos, Brüsszel jogállamisági mechanizmusának semmi köze a demokráciához vagy a törvények betartatásához – a politikai hatalomgyakorlásról van szó, amely során a szlovákiai választások eredményét próbálják lemorzsolni, vagy épp a kormányt próbálják megzsarolni.
Körkép.sk
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.