Nyitókép forrása: SITA/Milan Illík

 

Matúš Šutaj Eštok (HLAS) belügyminiszter és a második legnagyobb kormánypárt elnöke kedden videóüzenetben próbált reagálni az elmúlt napok politikai eseményeire. Volt belőlük a HLAS számára kényelmetlen is. Például az, hogy az SNS a Koalíciós Tanácsot megkerülve törvénnyel korlátozná a szivárványos propaganda terjesztését az iskolákban. Mivel az oktatási tárca a HLAS-é, az SNS magánakciója egyfajta támadás a párt ellen, aminek hátterében az áll, hogy az SNS meg akarja szerezni a házelnöki posztot – ami a koalíciós szerződés alapján szintén a HLAS-é.

 

Šutak Eštok szerint a koalíciós pártok parlamenti frakciójának nem kötelessége megszavazni egy olyan képviselői javaslatot, ami beavatkozik az adott párthoz tartozó minisztérium munkájába és előzőleg még csak nem is egyeztettek róla a kormánypártok a koalíciós ülésen.

 

A HLAS elnöke azt állítja, hogy a minisztériumok hosszú távú stratégiával rendelkeznek. Rámutatott, hogy az SNS tervezete korlátozná a politikai beavatkozást az oktatás-nevelésbe, de ezzel a kérdéssel az oktatási tárca is foglalkozik.

 

„Tisztában vagyunk vele, hogy problémát jelent, ha az iskolákba különböző politikai aktivisták járnak be, akár egyik, akár másik oldal aktivistáiról legyen szó, és ezt meg akarjuk akadályozni. Így ebben az esetben elég lett volna kopogtatni a minisztérium ajtaján”

 

mondta Šutaj Eštok, bár nem egészen mondott igazat. Tomáš Drucker (HLAS) oktatási miniszter ugyan foglalkozott az üggyel, de csak olyan törvénymódosító javaslatot dolgozott ki, ami meghagyná a lehetőséget a szivárványos szervezeteknek, hogy saját ideológiájukat és propagandájukat terjesszék az iskolákban, mi több, visszaélésre adott volna lehetőséget, hogy az iskolatanács megkerülje a kérdésben a szülőket.

 

Mi lesz a házelnöki pozícióval

 

Az egész vita hátterében a házelnöki pozíció áll, amire az SNS szemet vetett. Az íratlan szabályok szerint a házelnöki poszt a második legnagyobb koalíciós partnernek jár, ami a HLAS. Csakhogy a HLAS korábbi elnöke, Peter Pellegrini időközben államfő lett, ő töltötte be a választásokig a házelnöki posztot, ami most üresen áll.

 

Az SNS arra hivatkozik, hogy a három kormánypártnak egyenlő arányban kellene osztoznia a három legfőbb közjogi méltóság (elnök, miniszterelnök, házelnök) pozícióján.

 

Šutaj Eštok kedden leszögezte, hogy a házelnöki poszt a HLAS-nak jár a koalíciós szerződés szerint és a szerződést nem akarják újratárgyalni.

 

Már megvan Šimečka utódja?

 

Azt is kijelentette, hogy Michal Šimečka (PS) helyettes házelnök leváltására az SNS és a Smer által összehívott rendkívüli ülésre nem lesz szükség, mert Šimečka maga mond le a pozícióról.

 

„Az új információk, amelyekről a kormányfő kedden számolt be, olyan súlyosak, hogy az új politikai kultúrát hirdető PS képviselői számára összeegyeztethetetlen hogy mindezek után Šimečka továbbra is helyettes házelnök maradjon”

 

fogalmazott.

 

Azt is elmondta, hogy egyre-másra érkeznek a hírek, hogy Šimečka családja közpénzekből élt akkor is, amikor uniós képviselőként és parlamenti képviselőként tevékenykedett.

 

„Egymillió euró, amit családja gyanús körülmények között többszörös törvénysértés árán vett ki a közpénzekből négy év alatt. Ez egy olyan információ, ami összeegyeztethetetlen a helyettes házelnöki pozícióval”

 

hívta fel a figyelmet a HLAS elnöke, majd felszólította Šimečkát, hogy magától mondjon le pozíciójáról.

 

Hozzátette, hogy a pozsonyi (liberális) kávéházak háza tájáról egyre többet hallani arról, hogy Michal Šimečka sorsa már régen megpecsételődött, és Ivan Korčok volt (bukott) atlantista-progresszív elnökjelölt lehet az utódja. 

 

Körkép.sk

 
hirdetes_810x300

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 1 olvasónak tetszik ez a cikk.