Nyitókép: Hámorinak (balra) az X- és Y-kromoszómákkal rendelkező, magas tesztoszteron-szintű Imane Khelif (jobbra) kell megküzdenie a negyeddöntőben
Komoly felháborodás tárgyát képezi, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság engedte a nők között indulni az algériai Imane Khelifet, akit a Nemzetközi Bokszszövetség (IBA) kizárt a 2023-as bokszvilágbajnokság előtt elvégzett nemi tesztek eredménye miatt.
A bokszszövetség tesztjének eredménye ugyanis megmutatta, hogy Imane Khelif X- és Y-kromoszómákkal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy férfi, egyúttal túl magas volt a tesztoszteronszintje is.
A gond az, hogy az olimpián az IBA-nak nincs szava, a NOB dönt arról, hogy kinek engedélyezi a versenyzést. Márpedig úgy tűnik, hogy a NOB úgy döntött, hogy Imane Khelif a korábbi teszteket figyelmen kívül hagyva a nők között versenyezhet.
Khelif így csütörtökön a női ökölvívó torna 66 kilós súlycsoportjában kiemeltként lépett szorítóba az olasz Angela Carini ellen, aki a mérkőzés 46. másodpercében, miután bekapott két nagyobb erejű ütést, jelezte, hogy nem folytatja.
A bíró így Khelifet hozta ki győztesnek, Carini azonban nem volt hajlandó kezet fogni vele, majd könnyekben kitörve kiabálta, hogy ez igazságtalan.
„Mindig igyekeztem a hazámat szolgálni, de ezúttal nem volt értelme folytatni, képtelen voltam tovább bokszolni. Még a harcosok is feladják néha. Amikor a csatát elveszítik, becsülettel a földbe szúrják a kardot. És én is ezt tettem”
mondta később Carini, aki azt is elárulta, hogy még sose kapott ilyen erős ütéseket. A mérkőzés után egyébként orvos látta el, azt vizsgálták, hogy eltört-e az orra.
Az Algériai Olimpiai Bizottság (COA) korábban elítélte a Khelif elleni „alaptalan” támadásokat, míg Eugenia Roccella olasz családügyi miniszter szerdán azt mondta: „Meglepő, hogy nemzetközi szinten nincsenek bizonyos, szigorú, egységes kritériumok”.
Az már korábban kiderült, hogy amennyiben a magyar Hámori Luca ma legyőzi ausztrál ellenfelét – amit megtett – úgy a legjobb nyolc között Khelif ellen kell szorítóba lépnie szombat délután.
Párizsban egyébként egy másik, hasonló cipőben járó ökölvívó is indul, a tajvani Lin Jü-ting, akit Khelifhez hasonlóan szintén a nemének megállapítása körüli problémák miatt zártak ki a tavalyi világbajnokságról.
Hogyan indulhatnak mégis a párizsi olimpián?
A NOB szóvivője, Mark Adams szerint minden női számban induló sportoló megfelel az olimpia versenyszabályzatának. Hozzátette, a nemek meghatározása rendkívül összetett kérdés, szerinte a szövetségeknek kell meghatározniuk az erre vonatkozó szabályokat.
Noha a pályafutása során végig a nők között versenyző Imane Khelif és Lin Ju-ting sem vallja magát transzneműnek vagy interszexnek, utóbbi bizony érvényes rájuk, hiszen olyan biológiai nemi jegyekkel (kromoszómák) születtek, amelyek nem illenek bele a női testek tipikus bináris elképzeléseibe. Khelif a 2023-as eltiltása után azt mondta, szerinte nagy összeesküvés áll eltiltása hátterében, a tajvani viszont korábban nem kommentálta kizárását.
Körkép.sk, sportal.hu
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.