Nyitókép: Körkép.sk, montázs
30 évvel ezelőtt, 1994. január 8-án Komáromban gyűlt össze a felvidéki magyarság választott képviselőinek színe-java. Ekkor tartották a szlovákiai magyar választott képviselők, polgármesterek országos nagygyűlését. Ott, akkor, 30 évvel ezelőtt arról dönthettek volna legitim képviselőink, hogy Dél-Tirolhoz, a finnországi svédekhez, a baszkokhoz vagy a katalánokhoz hasonló önrendelkezés útjára kíván-e lépni a szlovákiai magyarság. Vagy inkább a lassú önfeladás, asszimiláció, a szlovák nemzetállamépítés áldozatává válik.
Ma már tudjuk, hogy ez utóbbi utat választották. Zsákutcába fordultak, ahol azóta is bolyogunk.
A Körkép.sk ezért a tisztánlátás végett oral history cikksorozatot indít a komáromi nagygyűlés 30 éves évfordulója alkalmából. Az akkor a helyszínen tartózkodó aktív szereplőket arra kértük, írják meg nekünk, hogyan emlékeznek az akkori történésekre, melyek a komáromi nagygyűlés fő tanulságai a számukra, és mit kellene belőlük átmenteni napjainkba. Az elkövetkező napokban több akkori aktív szereplő írását közöljük. A Körkép.sk egyúttal teret kíván adni mindenkinek, aki résztvevőként, vagy szülőföldje iránti felelősségtudatból, hazaszeretetből úgy érzi, érdemi mondanivalója van a témában.
Borbély József visszaemlékezése a Körkép.sk számára:
Az év utolsó napján csörrent meg a telefonom és a vonal tulsó oldalán Király Zsolt, a Körkép tulajdonos főszerkesztője jelentkezett be. Mivel régtől ismerjük egymást személyesen is – azt gondoltam, hogy új évi jókívánságokkal fog meglepni.
Ez meg is történt kölcsönösen, de később a lényegre tért rá, ami nem volt más, mint a híres-hírhedt komáromi nagygyűlés és ennek apropóján a közelgő 30-ik, kerek évforduló 1994. január 8. (szombat). Tudta, hogy ott voltam, mint aktív szervezője is ennek a Trianon óta nem látott felvidéki magyar közösségi megmozdulásnak, mint önkormányzati képviselő és az Együttélés PM Dunaszerdahely járási alelnöke. Az emlékeimet, benyomásaimat szerette volna, hogy a széles közönség elé tárjam, hiszen, ha ma 100 embertől megkérdeznék, mi is történt azon a szombati napon, 99-en csak néznének!
Már korábban a fülembe jutott egy hír, hogy – minő meglepő, még vannak olyanok, akik emlékeznek erre a számunkra fontos történelmi eseményre – ami az lehetett volna, ha nem történik meg annak gyalázatos elárulása.
Ezért is írtam fentebb a hírhedt jelzőt! De, mikor a szervezők névsorát megláttam és abban Balódi Ladislav jelenlegi nemeshodosi polgármester nevét – a hírhedt magyar himnusz gyalázóét, nemzeti trikolorunk megbecstelenítőjét, Bugár Béla táskahordozójának nevére bukkantam, akkor a szívverésem majdnem leállt. Hát, a gazembereknél nincs semmilyen vörös vonal, át ne lépnének? Nincs!
Azok akarnak emlékezni, akik a sírásói a felvidéki magyarságnak a mai napon is? Igen, azok! Tisztelet a kevés kivételnek!
Akkor a tényekre, benyomásokra, emlékekre, melyek a mai napig meghatározzák tragikusan a felvidéki – lassan szórványban élő, magyarság sorsát!
Egy olyan esemény résztvevője voltam, amely a nemzetközi sajtó ingerküszöbét is átlépte. Ilyen ma már elképzelhetetlen lenne. A nagygyűlésen 267 újságíró, köztük 118 külföldi – 15 európai ország,valamint az USA tudósítói- vett részt.
Tehát a világ szeme rajtunk volt és az ország az EU előszobájában várakozott bebocsájtásra. Ezt azért tartom fontosnak megemlíteni,mert Duray Miklós – mikor az MKP kibukott a parlamentből, meglátogatott saját házamban és a nagygyűléssel kapcsolatban azt állította: azért nem lépték meg az autonómia kikiálltásának első lépéseit, pl.a 100 tagú kvázi magyar „parlamentet”, mert a sportcsarnokot fegyveres kommandósok vették körül és nagy volt a veszélye annak,hogy a tömegbe lőnek.
Erre a banalitásra csak nevetni tudtam. Miért?
Fentebb említettem, hogy a világsajtó jelen volt. A többit az olvasóra bízom. Vonja le ő a következtetéseket! Egyébként Duray Miklós nem szólalt fel, ami számomra már akkor furcsa volt. Ahogy az is, hogy a gyűlést levezető elnök Pásztor István, Komárom város polgármestere a megnyitójában azzal kezdte, hogy „mindenki jól gondolja meg, mit is fog felszólalásában mondani”.
A habot a tortára az a Bugár Béla tette fel, akit a gyűlés alatt nem lehetett látni, de üzenetet küldött, hogy a sportcsarnokban bomba van elhelyezve, mely bármelyik pillanatban működésbe léphet.
Hogy az átverésünk teljes legyen Rózsa Ernő együttéléses parlamenti képviselő szót kérve kijelentette: „a komáromi nagygyűlés határozatait ,,teljesítettük!” Igen, múlt időben mondta.
Az előzményekhez tartozik még az is, hogy a „mecsiari” hatalom mindent elkövetett annak érdekében, hogy a résztvevők ne tudjanak Komáromba eljutni. Bennünket Dunaszerdahelyről indulva 2 alkalommal is megállítottak kitalált indokokra hivatkozva.
Nos ezeket az élményeket tudtam felidézni 30 év távlatából.
Ami cáfolhatatlan tény a mai napig. 1994. január 8-ra a mindenkori felvidéki magyar érdekképviselet fekete fátylat borított a felejtés gyalázatos fátyolát!
A későbbiek során a komáromi nagygyűlésnek az említése is vörös posztó volt a mindenkori MKP vezetés előtt. Csak egy példa a sok közül.
Török Elemér ismert kultúraszervezőt, Dunaszerdahely város képviselőjét kizáratta a pártból Csáky Pál, mert szóba merte hozni az autonómiát. Duray Miklós a témát egy laza legyintéssel szokta lezárni „nem aktuális”!
Csak zárójelbe jegyzem meg, hogy Duray Miklós a nálam tett látogatása során a magyar állampolgárság felvételének lehetőségét kategórikusan elutasította. (Persze neki megvolt)
Hosszasan sorolhatnám még a nagygyűlés után történteket. Azokat – jómagamat is ide számítva -, akiknek a torkán az árulást nem tudták lenyomni egyszerűen kizárták a pártból. A bizonyítékok sorát tudnám még idézni azzal kapcsolatban, hogy mik is voltak a feltételei a Dzurinda-féle 8 éves kormánytagságnak. Többek között örök homályba kellett a komáromi nagygyűlést helyezni. És megtették. Valamennyien!
Csáky Pál 8 évig volt miniszterelnök-helyettes. Feladatai alá tartozott a kisebbségi ügyek agendája is. Semmit nem tett, semmit 8 év során!
2001-ben itt járt az EU egyik delegációja Nelly Maes flamand képviselő vezetésével, hogy a magyar közösség helyzetét megvizsgálja. (MVSZ küldöttségének tagjaként jómagam is kint voltam Brüsszelben ügyünket képviselve.)
Az EU küldöttségét Duka Zólyomi Árpád fogadta és komandírozta Szlovákia szerte és azt állította, hogy a magyar kisebbség helyzete példaértékű!
A végére csak egy megjegyzés: „kell még valamit mondanom Ildikó?”
Borbély József
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kommentek
Kommentek
Atoszka
2024. jan. 08. 16:36Ez is szép volt. Nekem nem “volt szerencsém” ilyen szinten látni a dolgokat, de mindig, fiatalabb koromban is éreztem, hogy ez nem az, amit én várok!!! A lényegi kérdésekről mindig hallgatás volt és sokszor rosszallóan néztek rám, mert nekem ez nem tetszett. De annak azért örülök, hogy nem velem volt a probléma… bár ez marha csekély vigasz…
Konrád
2024. jan. 08. 19:47Józsi bá'-tól olcsó bugározáson kívül mást nem is vártunk. Jó egészséget.
Borbély József
2024. jan. 08. 20:25Csak nem Rigó ez a Konrád?
anon
2024. jan. 09. 12:36Érdekes hogy milyen különböző visszaemlékezések születnek. Épp az előbb olvastam el Csáky Pál írását is. Gyakran az az érzésem, hogy volt felvidéki képviseletünk tagjai fontosnak tűntek, beszédeket mondtak, de ahogy itt le lett írva, kevés eredményt értek el. A közösségünknek voltak lehetőségei, amelyeket elhalasztott, és már nem térnek vissza. Érdemes megnézni azt, hogy az őket követő generációk merre tartanak. Lehet kellemetlen megfogalmazások, de így néz ki: pl. a kék-híd ifjúsága, az "utánpótlása" egy kis liberális újgazdag klikk, és a hozzájuk dörgölődző oportunisták. Sajnos liberálisabbnak tűnnek a PS-nél, a nemzet fogalma nagyon mást mondhat nekik az átlag magyarnál, egy távoli buborékban élnek. A felvidéki magyarságban a nézeteik támogatottsága elenyésző, de "díszmagyarnak" jók lehetnek még a jövőben különböző platformok számára, amelyekben még okozhatnak további szellemi rombolást a magyarság körében. Azonban a nemzeti oldalon sem rózsás a helyzet. Vehetjük a volt elnökjelöltünk, híres lányát, aki "magyar származású" színésznő Prágában, ottani férjel, de a kevésbé ismert, "magas szintű" felvidéki magyar politikusok utódai, akik nem közszereplők, így nem is kerülnek megnevezésre, olyan pályákon vannak gyakran, amelyek nem nagyon kötődnek a felvidéki magyarsághoz, vagy eleve gyakran a magyarsághoz sem.... Borulátóbb ránézésre úgy tűnik gyakran, mintha egy színjátékot látnánk, mint hogy ha azok, akik a képviselnének minket, elvesztették volna a hitüket ügyünkben, mintha megélhetéssé vált volna csak a nemzet képviselete. Olyan, mintha a csapatvezetők vagy a kapitány más csapatra fogadnának, ami azért lehangoló. Kiváncsi lennék mi húzódik meg a háttérben, itt gondolva ezekre a cikkben is megfogalmazott szabotázskra. Volt jószándék, csak valami féresiklott? Vagy a közöny, esetleg cinizmus jétszottak szerepet? Netalán lennének olyanok, akiket beépítettek, és megbízást kaptak, vagyis ügynökök? Vagy csak személyes ellentétek okoztak konfliktusokat? Remélem a jövőben fény derül ezekre, habár nem biztos. Persze, hogy ne tűnjön ez túl pesszimistának, el kell mondani hogy vannak hiteles emberek is, és a bizonytalan kilátások ellenére kell igyekeznünk. Csak az a vesztes, aki feladja.
anon
2024. jan. 09. 13:46Ami meg elég szőrnyűen hangozhat, de lehet hogy ha világosan ki lett volna mondva az autonómia igény, még ha a tömegbe is lőnek, amit nem tudok megitélni mennyire lett volna valószínű forgatókönyv, jobban járhattunk volna hosszú távon. 1. ki lett volna világosan mondva, lenne hivatkozási alap 2. látszott volna a válaszreakció az egész világ előtt, világos lenne az igény legitimitása 3. a magyarság összezárhatott volna egy konkrét ügy mögött 4. lehetséges ha valamilyen formában sikerül elérni valamit, még létszámilag is jobban állnánk, ha lettek is volna áldozatok, még ha ebbe szörnyű belegondolni is..... Persz ott a pesszimista fogatókönyv, hogy a retorziók olyan erőssek lettek volna, hogy szétporlasztják a közösséget. Habár a mostani folyamatokat tekintve ha akkor tudhatóak lettek volna, lehet hogy érdemes lett volna vállalni a kockázatot. Ezek tartoznak a "mi lett volna ha" kategóriájába... Tanulnunk kell a jövőre tekintve, hogy ha valamilyen lehetőség adódik, azzal élni kell. "Lehetőségek mindig vannak." A kérdés, hogy jövő is lesz-e hozzá...
Atika
2024. jan. 11. 11:22"Borulátóbb ránézésre úgy tűnik gyakran, mintha egy színjátékot látnánk, mint hogy ha azok, akik a képviselnének minket, elvesztették volna a hitüket ügyünkben, mintha megélhetéssé vált volna csak a nemzet képviselete." Őszintén csodálom azokat a végtelenül naiv, gyermeki lélekkel megáldott embereket, akik még hisznek abban, hogy a politkusok a nemzet képviselete okán foglalkoznak fő-, vagy akár csak mellékállásban politikával. Nemcsak a magyarokról beszélek. A fűrésztelepen dolgozó munkás egy kezén lévő néhány maradék ujj is elég lenne megszámolni, 89 óta mennyi politikus volt, aki a nemzetért, hazéárt, országért dolgozott éjt nappallá téve. (Egyetlen ilyen átdolgozott éjszakára emlékszem, amikor egy magát megnevezni nem kivánó érsekújvári leköszönő polgármester az utolsó éjjelen, mielőtt leadta volna az irodája kulcsait, a kompromittáló iratokat semmisitette egész éjjel... Bár ez sem a hazáért, esetleg a házáért történt...) Senki. Én, a kisember, aki éli a mindennapok unalmas életét, úgy látom, hogy senki. Mindenki helyezkedik, hiszen nem sok ideje van a vályú mellett, nemsoká jönnek mások, erősebbek és félrelökik. Ki tudja, vissza tud-e még helyezkedni a vályúhoz? Biztos, ami biztos, akkor kell vinni, amikor lehetőség van. Ha nem ő lop, akkor jön a másik, az viszi el. Lehangoló, nem? Választások? Minek? Karikázzam be azt, akit szeretném, hogy ezentúl lopjon? Egy fenét. 30 egynéhány év alatt, ha a politikusok a nemzetért, hazáért, allamért dolgoztak volna - amiire felesküdtek -, akkor itt legalább a balti országok szintjén kellene lennünk. Nekünk, kisembereknek, az esztergályosnak, cipésznek, bolti eladónak, nyugdijasnak. Sosem lesz itt semmi.
a-n-o-n
2024. jan. 09. 13:21Intermeddzóként még megosztanék egy érdekességet, amely felkelti a kiváncsiságot és képzeletet az iránt, hogy milyen "prevenciós munkákat" folytathat a mindenkori hatalom, hogy "pacifikáljon" bármilyen magyar törekvést. 2023-ban a szlov. tud. akadémia, a Kül és európai ügyek minisztériuma megbízásából egy olyan publikációt készített, amely a "külképviseleti szerveknet hivatott segíteni a szlov. közt. nemztállami érdekekeinek érvényesítésében". Ez a kiadvány, ahogy leírják, "válasz azon magyar és újabban lengyel törekvésekre, amelyek Eszterházy boldoggáavatását indítványozzák". A könyv le van fordítva angolra és németre. Magyarra nincs, vagyis nem felénk írányul. Az kiadvány leírásából arra következtethetünk, hogy politikai szinten a rehabilitációt, a Katolikus Egyház felől pedig a boldoggá avatást igyekeznek meggátolni. A magyar kérdésben összezárnak a fasiszták, a kommunisták, a szocialisták, a "demokraták", a liberálisok és sajnos egyes soviniszta keresztény vezetők is. Minden áron fenn akarják tartani Eszterházy háborús bűnös státuszát. A Mártír Gróf valamilyen módon megszemélyesíti a felvidéki magyarság sorsát. Ebből láthatjuk, hogy valószínűleg ha eltűnne és nem lenne közösségünk, akkor is gyaláznának tovább... A szlovák nemzet öndefiníciójának a sarokköve a magyarság ősbűnössége. Fenn kell tartaniuk a magyarság ősbűnösségének képzetét, mert attól tartanak , hogy máskülönben a jelenlegi hivatalos nemzeti önmeghatározásuk és mitológiájuk ertelmezhhetetlenné válna... Egy rövidített hivatkozás, ha elvágnák az eredetit a világháló elérésétől: https://shorturl.at/bxBRV Ezena hivatkozáson a szerződés található meg: https://shorturl.at/lnvMS
Borbély József
2024. jan. 10. 10:38Tisztelt ,,anon,,! Nagyon,de nagyon köszönöm Önnek ezt a bőséges kiegészítést írásom kapcsán. Szavait,gondolatait meglátásait olvasva egy minőségi magyar embert vélek felfedezni az anonimitás függönye mögött. Jó lenne ,ha megismerhetném az igazi nevét,énjét is ! Üdvözlettel tisztelője Borbély József
A kommenteket lezártuk.