Nyitókép forrása: Reuters
A Párizs melletti Le Bourget repülőtéren letartóztatták Pavel Durovot, a Messaging App és a Telegram orosz származású alapítóját. A hatóságok szerint Durov nem volt hajlandó együttműködi a francia hatóságokkal, akik azt állítják, hogy bűnrészes kábítószer-kereskedelemben és más súlyos bűncselekményekben.
A 39 éves éves Durovot az Ukrajinszka Pravda közlése szerint helyi idő szerint szombat este 20 óra körül tartóztatták le. Durov Azerbajdzsdánból érkezett a párizsi reptérre.
Fontos kiemelni, hogy a vádak alapvetően a Telegram csatornával függnek össze. A Telegram algoritmusa más, mint a Facebooké. Ez utóbbi például beavatkozik a hírfolyamok kinézetébe és rendszeresen, teljesen nyíltan alkalmaz cenzúrát, amit progresszív aktivistáknak szervezett ki a Meta.
A Telegram ezzel szemben jóval letisztultabb közösségi oldal, ahol az algoritmus nem rejti el azokat a tartalmakat, amelyekre feliratkoztunk, és a posztok sorrendjét azok közzététele, és nem a fenntartó kénye-kedve határozza meg. Cenzúrát sem alkalmaz.
A nyugatiak, de főleg az ukránok szemében a Telegram régóta szálka, mivel nem irányíthatják annak hírfolyamát. Számos olyan Telegram-csatorna van, amely leplezetlenül számol be az ukrajnai háború eseményeiről a kijevi propagandával szemben. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és köre pedig már többször jelezte, aggódik amiatt, hogy nem uralja a hírfolyamokat.
Egyes ukrán háborús Telegram-csatornáknak több követője van, mint a hivatalos ukrán sajtónak, amit az elmúlt években központosítottak. Tény azonban az is, hogy ezek között akad néhány, amely orosz propagandát folytat, ám vannak olyanok is, amelyek viszonylag objektíven számolnak be a háború állásáról és annak politikai visszásságairól – ami miatt mind Nyugaton, mind az ukrán elnöki palotában többeknek elgurult a gyógyszere.
A francia hatóságok vádjai azt sugallják, hogy Durovot azért vádolták meg, mert nem cenzúrázta a Telegramot, amit egyesek bűncselekmények megszervezésére használtak.
Tegyük azonban hozzá, hogy pedofil hálózat kiépítésére a múltban a Facebookot is vádolták, és ha emlékszünk még rá, a Threema nevű titkosított üzenetváltásra alkalmas alkalmazás fejeseit sem csukták le azért, mert ezen keresztül kommunikált például a Ján Kuciak oknyomozó újságíró meggyilkolásával vádolt Marian Kočner és köre.
De ezzel még nincs vége. Alig pár napja szellőztették meg a demokrata, szélsőségesen progresszív Kamala Harris mellett nyíltan kampányoló amerikai sajtóban, hogy Elon Musk (aki szintúgy nem hajlandó cenzúrázni az EU fenyegetései ellenére sem az általa birtokolt X platformot) orosz oligarchák pénzéből vásárolta meg anno a Twitter.
A Musk besározására tett kísérletek összefüggésben vannak azzal is, hogy Musk egyértelműen fellép a woke, a progresszív propaganda és az amerikai sajtó kettős mércéje ellen, amit a CNN, a New York Times, a Washington Post vagy a Wall Street Journal és a többi lap Trump kárára és Kamala Harris javára folytatnak.
Emeljük ki, hogy Durovot elvileg egy „fejlett demokratikus nyugati” országban tartóztatták le, ami a szólásszabadságot (sajnos ma már csak elvileg) nagyra tartja. A valóság ezzel szemben az, hogy a franciák és az európaiak, különösen Brüsszel mindent megtesz, hogy leuralja az információs teret és a hírfolyamok perifériára szorítsa nemcsak az orosz dezinformációt és a jobboldali szélsőségeket, hanem mindenkit, aki a progresszív ideológiát kritizálni meri.
Legutóbb a francia (!) Thierry Breton belső piacokért felelős uniós biztos azért fenyegette meg szankciókkal Elon Muskot és az X-et, mert az interjút közölt Donald Trumppal (az európai vezetés döntő része igencsak rövidlátó módon éveken át szembehelyezkedett Trumppal) és mert nem cenzúrázta a Nagy-Britanniában zajló tüntetésekről szóló híreket és információkat.
Az EU progresszív „független” aktivisták által végzett cenzúrára kényszerítette már a Metát és a Youtube-ot, az X eddig ellenállt.
Ez utóbbiról tudni kell, hogy a tüntetések azért robbantak ki, mert egy bevándorló hátterű fiatalkorú fekete férfi halálra késelt három kislányt egy tánciskolában (6 és 10 év közöttieket) és több más gyermeket súlyosan megsebesített. A migráció elleni tüntetésekhez később a szélsőjobb is csatlakozott, majd ellentüntetéseket indítottak a muszlim bevándorlók és a szélsőbaloldaliak.
Az európai mainstream sajtó csak a szélsőjobboldali túlkapásokat emelte ki, és gyakorlatilag elhallgatta a tüntetéseket kiváltó gyerekgyilkosságok összefüggéseit. Ezzel szemben az X-en számos hiteles és kevésbé hiteles információ is megtalálható volt a tüntetésekről és a kiváltó okokról, többek között felvételek arról, ahogy szivárványos jelzéssel ellátott golyóálló mellényes fekete migránsok járőröznek az utcákon.
Jellemző a nyugati sajtóra, hogy az X-et dezinfromációk terjesztésével vádolták meg, mert nem cenzúrázta azokat a téves híreket, miszerint a kislányokat legyilkoló 17 éves fiú migráns volt. Technikailag az elkövető már Walesben született, vagyis második generációs bevándorló volt.
Ám azt elhallgatják, hogy a családjaikért aggódó brit őshonos lakosság számára és az igazság szempontjából nem az a kérdés, hogy Nagy-Britanniában született vagy sem a késelős gyilkos, hanem az, hogy a migráció veszélyt jelent. Az, hogy egy második generációs migráns fiú kislányokat gyilkol, azt üzeni a szülőknek, hogy ha ők nem állítják meg az illegális bevándorlást, akkor gyerekeik esnek áldozatul a jelenségnek.
Ezek azok az összefüggések, amelyeket a mainstream sajtó igyekszik elhallgatni, a valós veszélyekről szóló információkat közlő platformokat pedig elhallgattatni. Durov letartóztatása pedig legalább annyira összefügg az európai progresszív mainstream szólásszabadságot tipró intézkedéseivel, mint az ukrán állami propaganda egyeduralmának fenntartásának igyekezetével.
Komjáthy Lóránt
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.