Nyitókép: SITA
Szakítottak egymással a liberálisok Felvidéken, amivel újabb mérföldkövéhez érkezett a szlovákiai magyar politizálás. Simon Zsolt kirohanása Ravasz Ábelra nem a két, választói megmérettetésen sokszorosan bukott politikus miatt érdemel említést. A téma összefüggéseiről ebben a véleménycikkünkben írtunk bővebben.
Király Zsolt: Amikor a nulla számonkéri a nullát – Simon nekiment Ravasznak
Simon lépése azért érdekes, mert egy új fejezet kezdetét jelenti.
Jön az új fejezet
Lényegében a Körkép.sk volt az első, majd politikusként Gyimesi György, aki a 2023-as sikertelen parlamenti választás után kijelentette, hogy a hatodik bukást követően PÁRTSZINTEN immár befejeződött az önálló felvidéki magyar ETNIKAI politizálás.
Simon ellenséges kiszólása Ravaszra 2024 augusztusának végén, miszerint soha többé ne emelje fel szavát a magyar közösség nevében, valójában ezt a megállapítást erősíti. Azzal, hogy immár az egykori mostos, liberális egység – melyet a biznisz, a gazdasági visszaélések, valamint az MKP konzervatív szárnyának szétverése tartott egyben – is felbomlott.
Mégpedig önös érdekből. Ugyanannál az oknál fogva, ami miatt az egykori nagy, egységes MKP-t is megosztották. Jellemzően ugyanazok. Mára ott tartunk, hogy immár az egykori bugáristák, a szlovákiai magyar árulók, liberális paraziták is egymás nyakának estek.
De kezdjük egy kicsit régebbről
Anélkül, hogy túlságosan sokáig elidőznénk a mai helyzetünkért nagyban felelős, levitézlett politikusoknál. Bugár megbuktatása után Simon Zsolt afféle faltörő kosként ment előre, és Világi Oszkár támogatásával előkészítették a Most-Hidat. Majd amikor kormányra kerültek és Bugár Simont is átverte, a világéletében önös érdekeit követő egykori agrárminiszter új pártot alapított. A műveletnek más oka nem lehetett, minthogy ezzel a párttal zsarolja az országos politizálásra kevés, egyéni kivételtől eltekintve soha fel nem nőtt MKP-t.
Ennek eredményeként indult közösen az MKP a Magyar Fórummal, majd a Világihoz kötődő opportunista fiatalokból verbuvált Összefogásával, miközben a hiteltelen személyek tobzódása csak a választók további elűzését erősítette. Az eredmény öt alkalommal a parlamenti küszöbön való elhasalás volt.
Az MKP tehát többször is elbukott. Amikor maga indult (épp a frissen alakult Most-Híd ütötte ki), majd a Magyar Fórummal közösen, a Most-Híd maradékával és az Összefogással is. Kipróbáltak mindent, az eredmény mégis ugyanaz volt. Nem is lehetett más, hiszen jellemzően újra és újra ugyanazok próbálkoztak ugyanazzal. Még a pörköltszaftos inget sem cserélték le.
Közben megjelent Gyimesi György a politikai palettán, szlovák színekben. A magyar töketlenkedés közepette felépítette önmagát, hogy az ország – immár a szlovákok körében is mérve – egyik legismertebb, legnépszerűbb politikusává váljon. Nem kell egyetérteni az ideológiájával, nézeteivel (a liberálisok nem is teszik), de attól még ez nem vitatható.
Király Zsolt: A parlamenti választások sürgető, komoly veszélye a Szövetség számára
Gyimesi nem vitt, csak hozott. Ellenben sokat veszített
Ez a Gyimesi a 2023-as parlamenti választások előtt képviselői mandátumát, a biztos parlamenti bejutást cserélte orosz rulettre. Ideáljait kergetve átlépett a magyar pártba, hogy önálló parlamenti képviselethez segítse a felvidéki magyarságot. A liberálisok egy része akkor is ellene volt. Mert akkor sem a magyar összefogást, az egységet tartották fontosnak. Ki is léptek néhányan, segítve a párt megtisztítását.
A Magyar Szövetség végül elbukott, Gyimesi az utolsó helyről indulva a második legtöbb egyéni karikát szerezte, amivel segített 3 százalék fölé tornázni, azaz állami milliókhoz juttatni a pártot. Hogy a távozott liberálisok és progresszívek (Most-Híd, Magyar Fórum és bohócaik) miként végeztek? Vert seregként. Együttesen sem érték el a 0,4 százalékot. Simon, Solymos, Rigó, Ravasz egyéni karikákban összesen nem kapták a töredékét sem annak, amit Gyimesi.
És itt jutunk el mondandónk egyik lényegéhez. Láthattuk már leírva, hogy épp Gyimesi György tevékenysége feszíti szét a szlovákiai magyar közösséget. Ez ugyan nagyobb bajjal nem jár, mert véleménye mindenkinek lehet, sőt abból van most a legtöbb – a véleményből. Kicsit borúsabb a helyzet, amikor a véleményt elemzésnek tekintik – messziről jött emberek, akik pedig azt mondanak, amit akarnak.
Dilettáns, eltévelyedett elemzők
Így történik, hogy a Tárnok Balázs-féle politikai dilettáns, eltévelyedett elemzők ilyen eszmefuttatásokkal láttatják magukat – ha már politikai szereplésével nem sikerült a láttatás. Állításukhoz mérten épp fentebb vezettük le, hogy ennek pontosan az ellenkezője történt. Akik szétfeszítették és ma is feszítik, azok pont a fenti, gyakorlati tapasztalattal, helyismerettel nem rendelkező elemzők, liberális újságírók és politikusi barátaik.
Gyimesi célja
Hogy mi volt a célja Gyimesinek? Az egykori MKP-t megerősítve igyekezett maximalizálni a nemzeti, konzervatív magyar szavazatokat a Felvidéken. A múlt hibái miatti választói elfordulás és progresszív aknamunka miatt azonban ez sem volt elég. Persze a progresszívek mellé sorakoztathatnánk még szereplőket és érdekeket: említhetnénk azokat a polgármestereket, megyei képviselőket, akik saját székükért sokkal vehemensebben harcolnak, mint jelölő pártjuk országos szerepléséért. Elgondolkodtató lehet azt is mérlegelni, hogy a párthoz közel álló sajtó nem tud vagy nem akar részt venni a mozgósításban? Ez a kérdés azért engedhető így meg, mert irányultsága tekintetében nem kérdőjelezhető meg, hogy nem a párt szekerét szeretné tolni, csak a segítség nem érkezik meg.
Megsértődtek, majd elfogadták a valóságot
Jött a megállapítás, hogy a PÁRTSZINTŰ, ÖNÁLLÓ MAGYAR ETNIKAI POLITIZÁLÁSNAK a Felvidéken vége. Ezen először jól megsértődtek az egykori MKP hű tagjai, majd belátták, hogy bizony ez a valóság.
Az anyapártból távozott liberálisok-hidasok azóta szétszéledtek a szélrózsa minden irányába, szlovák progresszív, liberális partnereket keresve. Akik maradtak, azok a számukra sikertelen Magyar Szövetség kongresszusa után tehetik majd ugyanezt.
Az egykori MKP, a nemzeti, konzervatív magyarság tehát legyőzte a liberálisokat. Együtt tudott maradni, mi több, Gyimesivel erősödni is volt képes, miközben a liberálisok, az árulók már egymást püfölik.
Ugyanez a veszély fenyegeti most az MKP-t
A gond ott van, hogy ugyanez a veszély fenyegeti az egykori MKP tagjait is a közelgő tisztújító kongresszus kapcsán. Az új pártelnök, az új országos vezetés kiválasztása során egymással szemben vetélekedhetnek az ambicionált egykori MKP jelöltek.
Azért jegyezzük meg, hogy teljesen más a kvóta alapú hidas és összefogásos érdekeltség. Láttunk már olyat! Jelöltjeik ugyan megmérettethetik magukat, ha már egyszer beküzdötték magukat a pártba, de egyúttal szinkronba fordítja le a jártas olvasó, hogy miért vagy kiért, illetve mi miatt, ki miatt indulnak el egy-egy posztért. Abban megegyezik a két vonal, hogy politikai érdemről egy esetben sem beszélhetünk.
A volt hidas blokk tagjainak legfőbb érdeme, hogy a pártban maradtak a nemzetáruló hidasok távozásakor. Ha fesztiválszervezésben nem is, de ezzel a lépéssel erkölcsileg biztosan megelőzték a liberális progresszív tábort. Igen, ennek ugyan nincs köze a politikához, de politikai szűzként mindannyian maximum egyéni érdekekben keltek versenyre. Eddig. Tehát ebbéli egyéni érdekek felülkerekedését már láthattuk nem egyszer, és mivel ez egy „kicsi falu”, aki akarja, pontosan tudja ezeket az érdekeket olvasni is.
Azonban az egykori MKP az újkori MKP-val való összetűzése egy ideológiai alapon belüli harc lehet. Eddig a közös egységes magyar képviseletért harcoltak az urak és hölgyek – eltekintettek, hogy politikai hitvallásuk szerint nyilván teljesen más pártokban indulnának el, mert annyira különböző politikai meggyőződéssel indulnak.
Az MKP-s challenge azonban azt jelenti, hogy a nemzeti konzervatív szuverenista önmagával csap össze önmagáért. Ez azt jelenti, hogy ezúttal is az egyéni érdekek kerekedhetnek felül – a kiegyezés, kompromisszum, lehetőségek maximalizálása helyett. Miért? Mert, ha nem így lenne, nem engednék magukat megosztani.
Most, amikor a távozott árulók már egymást marják, ideális lehetne a lapjárás. Ennek ellenére jelen állás szerint a szeptemberi tisztújítás kapcsán épp az egykori lojális MKP érdekcsoportjai ugorhatnak egymásnak. Aminek ismét mások fognak örülni, nem a nemzeti konzervatív magyar választó. De erről bővebben hamarosan, következő cikkünkben.
Király Zsolt
Megosztás:
Címkék: etnikai politizálás felvidéki magyarság Gyimesi György MKP Most-Híd politikai képviselet Ravasz Ábel Simon Zsolt Tárnok Balázs
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kommentek
Kommentek
hugo
2024. aug. 26. 12:07Ez aztán "válogatott"társaság !!!
Igazmondó
2024. aug. 26. 12:45"Az egykori MKP, a nemzeti, konzervatív magyarság tehát legyőzte a liberálisokat." Kit győztek le? xdddd Az emkápé tehene 2010 óta halott, de a fő, hogy legyőzték a liberálisokat (???). Hi-he-tet-len!
Troppauer Hümér
2024. aug. 26. 15:16Az ideális az volna, ha értenéd is, amit olvasol. De most őszintén, mit várjon az ember egy olyan kreténtől, aki magyar létére szlovák pártra szavaz??
Egy legény maradt talpon...
2024. aug. 26. 14:01Nincs már vesztenivaló. A szókimondás, kiállás, tökösség talán még fel tudja rázni a szunnyadó magyart. Egyetlen út maradt: Gyimesit a pártelnöki székbe! Egyszerüen meg kell próbálni. Minden és mindenki más már volt, és sikertelenségre van ítélve.
Borbély József
2024. aug. 26. 14:42Kíváncsiak lennénk a ,,mindannyiunk- magyar nemzeti konzervatív reménysége,, Gyimesi György -nekem is az volt, szerepének megítélésére. Terjedelmes elemzésem készül róla,de itt nem hoznák le! A Piros7- es örömmel fogja megtenni! De majd a maszop kongresszus után!
Borbély József
2024. aug. 26. 14:48Tisztelt ,, Egy legény maradt talpon....,, Valószínű,hogy nem követed figyelemmel az eseményeket! Ki kell ábrándítanom téged,de nem is én,hanem Gyimesi György fog téged kiábrándítani,mert nem indul a maszop elnöki székért! Minderről terjedelmesen a kongresszus után!
Borbély József
2024. aug. 26. 14:54Ki kell ábrándítanom téged ,,Egy legény maradt talpon....,, Gy.Gy.nem indul a pártelnöki székért! ( Ezt több alkalommal is kijelentette)
Borbély úrnak
2024. aug. 26. 16:53Efféle kijelentéseket "hogy biztos nem", hallgatunk naponta amióta világ a világ a realitás meg rendre más. Ha lenne rá társadalmi igény (ami szerintem részben van is), de főleg párton belüli igény, biztos vagyok benne, hogy GyGy nem mondana nemet. A baj az, hogy a Szövetség megélhetési politikusai még mindig féltik a pozíciójukat, a párton belüli liberális fertő meg ugyebár alapból besza-behu, ha csak meghallja GyGy nevét. Egy jókora gyomlálás kell párton belül, egy erős irányvonal, ami nem biztos hogy tökéletes, de legalább van! És erre csak GyGy képes jelenleg a felvidéki politikai palettán (meg esetleg maga, de kötve hiszem, hogy indulna...:). Viccet félretéve, süllyed a hajó. 36 % magyar voksol már csak a Szövetségre, a liberális magyar (20 %) már rég szlovák liberális pártokra szavaz (PS, SaS, Demokrati...), 20 % a tiki-takázás végett inkább erős irányvonalú szlovák konzervatív pártokra szavaz, 20 % pedig rendre otthon marad, mert tiki-taka, tili-toli, karakter nélküli emberekre nem szavaz, még ha magyar is. Én megnézném, hogy ha GyGy az utolsó helyről bőven második tudott lenni, mit tudna csinálni az első helyről! Egy próbát biztos megér, más alternatíva meg nincs. U.i.: Ha netán esetlen ilyen paprikajancsi libsi bábu, mint Orosz nyerne (soha nem hittem volna, hogy valaha ezt mondom), én mint törzsgyökeres MKP szavazó is búcsút intek az tuti.
Borbély József
2024. aug. 26. 19:56Nem tudom,ki vagy csak sejtésem van. Sokat írtál,de érdemben semmit! Gy.Gy. nem pályázik maszop elnöki pozícióra! Sokadszor ismétlem ezt! Azóta olyan információim vannak,hogy se Orosz,de Forró sem pályázik elnöki tüzes székre. Ami biztos,hogy olyan helyzet alakult ki,hogy az mkp- sok vetélkednek a ( forró székért)!
Igazmondó
2024. aug. 26. 22:39Forró lesz az elnök, le van zsírozva... felénk legalábbis ezt csiripelik a madarak. Örs talán még pozíciót sem vállal.
Álom Tivadar
2024. aug. 27. 07:27Loptál egy kommentelő nevet a a disqusról?
Zoli
2024. aug. 27. 06:52Csak azt látják, hogy nem indul. Rá kell venni, hogy induljon.
Álom Tivadar
2024. aug. 27. 07:24Akkor a továbbiakban sem lesz más lehetőség a felvidéki magyaroknak, Újra a Smer-re kell szavazni.
hugo
2024. aug. 27. 18:48Kérem a tisztelt itteni magyar politikusok gondolat menetét ismeró hozzászólókat, írják má végre le/vagy meg/,hogy ez a rengeteg magyar politikus /liberális,konzervatív, jobboldali,baloldali,saját zsebre dolgozó + stb:/hogyan képzeli az itteni magyar nemzetiségú polgárok fellendulését /az életszínvonalra gondolok/a magyarok által lakott teruletek fellendulését/ipar,kozlekedés,iskolaugy,kultúra,egészséugy,kornyezevédelem stb./!!! Csak "magyarkodni"ma már nem elég !!! Legyen,de ebból már nem lehet megélni !!! A Fico,Eštók,Danko,azt csinálnak amit akarnak !!! Ez minden rendben van ????
Álom Tivadar
2024. aug. 27. 20:41Igazad van mer Dzurinda, Radicsova, Matovics, Heger ás Ódor annyi ipariparkot építetett ezen a vidéken, hogy más szlovák régiókból kell munkásokat hozni. Ez nem is volna baj, de lassan eltótósodik a magyarság.
hugo
2024. aug. 27. 22:56A kérdés nem az volt hogy Dzurinda,Radičová stb.politikus mit teremtett a magyarok által lakott teruleten !!! A kérdés lényege hogy a "magyarnak"nevezett "politikuskák" hogyan képzelik e teruletek gazdasági fellendulését,és az itt lakó polgárok életszinvonalának emelését !!! Van erre megfeleló válasz ??? Ha a magyarság "eltótosodik",az nem a "hottentótok" hibálya !!! /A magyar "politikuskák"nyilatkozzanak végre a gazdasági fellenduléssel kapcsolatos elképzelésukról-ha létezik !!!/
hugo
2024. aug. 27. 23:10Elfelejtettem!!! A Fico&co.épített a magyarok lakta teruleteken "ipari vidámparkot"??? Itt nem a kormányra kell várni-se a Berényire,Forrór,Gyimesire !!!
A kommenteket lezártuk.