A szlovákiai polgároknak problémát okoz a spórolás. Az Eurostat adatai szerint a bruttó jövedelmüknek mindössze 7,2%-át tudták félretenni, miközben az EU átlaga 13,2%. Ezzel szemben a csehek vezetik a rangsort az összes EU-s ország közül, ugyanis ugyanabban az időszakban a jövedelmük 19,4%-át takarították meg. A szlovákoknak közel egyharmaddal kevesebb pénzük marad a fogyasztásra, mint az európai átlag, ami megnehezíti a megtakarítások képzését.

 

„Ha egy átlagos szlovákiai évi 10 000 eurót keresett, akkor ebből csak 720 eurót tudott megtakarítani, szemben egy csehvel, aki 1940 eurót tudott félretenni” – mondta Patrik Kindl, a Finax cég szakértője.

 

A járvány után megfordult a tendencia

 

A COVID-19 járvány után a megtakarítási ráta Csehországban 7,5%-kal nőtt, míg Szlovákiában 2,6%-kal csökkent. A szakértő szerint a különbségek a gazdaságpolitikáknak, a gazdasági körülményeknek és a háztartások viselkedésének köszönhetők. A hatékony fiskális intézkedések és a magasabb kamatlábak Csehországban támogatták a megtakarítások növekedését, míg Szlovákiában a kevésbé hatékony politikák és a magasabb háztartási kiadások a megtakarítások csökkenéséhez vezettek.

 

Szlovákia az utolsók között van az EU-ban abban a tekintetben, hogy mennyi pénz marad a lakosságnál az adók és járulékok levonása után. Ez az EU átlagánál 30,7%-kal kevesebb. Csak Litvánia áll rosszabbul. A megtakarítási képességet a kisebb jövedelmek és a magasabb árak is nehezítik, amelyeket a konszolidációs intézkedések, a magasabb ÁFA és a tranzakciós adó befolyásol.

 

A csehek többet fektetnek be, a szlovákok konzervatívak maradnak

 

A csehek ambiciózusabbak a befektetések terén. Pénzügyi vagyonuk 45%-át dinamikus befektetésekben tartják, a szlovákok csupán 20%-át. A szlovák háztartások teljes pénzügyi vagyona a GDP 67%-át teszi ki, míg Csehországban ez 143%-ra rúg. A magasabb cseh megtakarításokhoz az új termékek, például a hosszú távú befektetési termékek is hozzájárultak.

 

A Finax szerint a megtakarítások képzésének legnagyobb kockázata az alacsonyabb jövedelmű háztartásoknál van, akik a fogyasztást részesítik előnyben a megtakarítással szemben. Az államnak támogatnia kellene a hosszú távú takarékoskodást, kedvezményes feltételeket kellene biztosítania a vagyonépítésre szánt befektetési termékekhez, és javítania kellene a pénzügyi oktatást. A közpénzek konszolidációjának második hullámában meg kell szüntetni azokat a tényezőket, amelyek hozzájárulnak az árak emelkedéséhez. Jó hír, hogy az Szlovák Nemzeti Bank szerint a következő évben reálbér-emelkedés várható, ami növelheti a megtakarítási rátát Szlovákiában.

 

SITA, Körkép.sk

Nyitókép: Getty Images

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!