Tizennyolc ember sérült meg szombaton tüntetéseken a németországi Chemnitzben, ahol vasárnap is több megmozdulást tartanak egy emberöléssel összefüggésben, amellyel egy szíriai és egy iraki férfit gyanúsítanak.
Az időközben ismertté vált bűncselekmények ellenére megállapítható, hogy a szombati tüntetések túlnyomórészt békések voltak, és a nagyszabású rendőri mozgósítással sikerült biztosítani, hogy mindenki élhessen a gyülekezés szabadságának jogával – emelte ki Sonja Penzel rendőrkapitány a chemnitzi rendőrség vasárnapi közleményében.
Az előző napi műveleteket összefoglaló közlemény szerint 18 ember sérült meg, köztük három rendőr, akik horzsolásokat szenvedtek.
Super proud of the German people peacefully protesting against the slaughter of their own by Merkel’s migrants. YOU are bright lights leading the way. Even the lügenpress are struggling to counter your truths xxx thank you #Chemnitz pic.twitter.com/z4rWbKd4rd
— Katie Hopkins (@KTHopkins) 2018. szeptember 2.
A demonstrációk előtt, közben és után is kialakultak olyan helyzetek, amikor a rendőröknek közbe kellett lépniük. Különösen a rendezvények befejezése után volt sok dolguk, a többi között azért, mert ismeretlenek rátámadtak a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) híveinek egy csoportjára, egy afgán fiatalra pedig rárontott négy ember, akik maszkot viseltek.
A tüntetéseken több mint 11 ezer ember vett részt, a rendezvényeket kétezernél is több rendőrrel biztosították. A vasárnap nap közben összeállított adatok szerint 37 feljelentést tettek különböző bűncselekmények, köztük rongálás, testi sértés és alkotmányellenes szervezetek jelképeinek használata miatt.
A Szászország tartományi városban vasárnap két demonstrációt tartanak, a szervezők civil szervezetek és az evangélikus egyház. A megmozdulásokkal az erőszakmentesség, a jog és a demokrácia tisztelete és a párbeszéd mellett állnak ki, a helyszínre várják mások mellett Michael Kretschmer tartományi miniszterelnököt, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusát és Barbara Ludwig SPD-s chemnitzi polgármestert.
#UPDATE Nine people were injured Saturday on the sidelines of opposing demonstrations by the far-right and left in the eastern German city of #Chemnitz, which was hit by anti-migrant protests last week https://t.co/fsndg2N0Mz pic.twitter.com/9S1KVjDcfv
— AFP news agency (@AFP) 2018. szeptember 2.
A városban egy hete tart a tüntetések sorozata. A megmozdulásokat kiváltó halálos késelés augusztus 26-ra virradóra történt, az áldozat egy 35 éves német, a szíriai és az iraki gyanúsítottakat előzetes letartóztatásba helyezték.
Az aznap tartott első, nem bejelentett tüntetésen és egy nappal később egy bejelentett demonstráción számos erőszakos bűncselekmény történt, amelyeket a német nyilvánosságban az elkövetők idegenellenességének és szélsőjobboldali, jobboldali radikális nézeteinek tulajdonítanak.
Ezzel kapcsolatban Heiko Maas külügyminiszter egy vasárnapi lapinterjúban kiemelte: „szégyen, hogy Németországban ismét náci karlendítést látni az utcán”.
Mint mondta, a német társadalom „elkényelmesedett”, pedig meg kell védeni a demokráciát és harcolni kell a rasszizmus ellen. „A rasszisták még hangosabbnak tűnnek, ha a rendes emberek csendben maradnak”, ezért „néha fel kell állnunk a karosszékből és ki kell nyitni a szánkat” – mondta az SPD-s politikus a Bild am Sonntag című lapnak.
MTI
Nyitókép: DW.com
Megosztás:
Címkék: chemnitz gyilkosság migráció Németország
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.