Nyitókép: SITA
Donald Trump amerikai elnök döntése, hogy magas vámokat vetett ki a világ legtöbb országából származó importra, jelentős visszaesést okozott a tőzsdéken. Amikor Trump szerdán 90 nappal elhalasztotta a vámok általa kölcsönösnek minősített részét, a piacok meredek emeléssel reagáltak. A The Guardian szerint ugyanakkor a fejlemény esetleges piaci manipulációval és úgynevezett bennfentes kereskedelemmel kapcsolatos találgatásokat vet fel.
A bennfentes kereskedelem kifejezés a részvényekkel és egyéb befektetési eszközökkel való kereskedést jelenti, amely nem nyilvános, bizalmas információkon alapul, amelyek befolyásolhatják azok árfolyamát. A legtöbb országban az ilyen gyakorlat illegális.
Az esetleges piaci manipulációval kapcsolatos találgatásokat különösen a Truth Social közösségi oldalon megjelent bejegyzés váltotta ki, amelyet Trump néhány órával azelőtt tett közzé, hogy bejelentette bizonyos vámok felfüggesztését. „Jó alkalom a vásárlásra” – írta nagybetűkkel az elnök. Az üzenetet három felkiáltójellel fejezte be, és a DJT kezdőbetűkkel írta alá. Ugyanezt a rövidítést használja cége, a Trump Media & Technology Group a tőzsdén – mutatott rá a The Guardian. A vásárlás szót befektetési ajánlásként is használják.

Az S&P 500 tőzsdeindex csaknem tíz százalékot erősödött szerdán a tarifahalasztás bejelentése után, ezzel 2008 óta a legjelentősebb egynapos emelkedést könyvelhette el. A Nasdaq technológiai piaci index még 12,16 százalékkal is emelkedett, ami a történelem második legmeredekebb egynapos emelkedése.
Az Apple részvényei 15 százalékkal, az Amazon részvényei 12 százalékkal drágultak. A Trump Media & Technology Group részvényei ezt követően 22 százalékkal emelkedtek. Az ellenzéki demokraták szerint a nyilatkozatok időzítése és a piaci mozgások felvetik az esetleges bennfentes kereskedelem gyanúját – tette hozzá a The Guardian.
Adam Schiff szenátor vizsgálatot kért arról, hogy a Trump-adminisztrációban bárki korán hozzáfért-e az információkhoz, és nem nyilvános információkkal kereskedett-e. Chris Murphy szenátor figyelmeztetett arra, hogy „bennfentes kereskedési botrány van készülőben”, és kifejezte gyanúját, hogy Trump bejelentését pénzügyi haszon motiválhatta.
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.