Nyitókép:

 

Az Ars Sacra egyházművészeti fesztivál célkitűzéseinek alapján Komáromban is évek óta megrendezik a Harmonia Sacra Danubiana rendezvénysort, amely szintén céljának tekinti, hogy programjain keresztül korunk embere találkozhasson a keresztény alapokon nyugvó művészeti alkotásokkal.

 

A komáromi rendezvény főként orgonakoncertekkel, valamint szakrális kiállítással várja a közönséget. Főszervezője a Csemadok helyi alapszervezete elnökeként Stubendek László, társszervezői a komáromi Római Katolikus Plébániahivatal, valamint az Egressy Béni VMK.  

 

A Komáromi Orgonaesték alcímet viselő hangversenyek között október 1-jén Gedai Ágoston orgonakoncertjét hallhattuk a Szent András-bazilikában, legközelebb pedig Tabajdi Ádám koncertjére kerül sor 2023. október 15-én.

 

 

A Harmonia Sacra Danubiana keretén belül a zeneművészeti előadások mellett szakrális kiállítás is gazdagítja a komáromi programot.



A Szent András-bazilika főbejárata előtt Patay László templomfestő műveinek bemutatásából nyílott szabadtéri kiállítás, melynek megtekintését bárki összekapcsolhatja egy belvárosi sétával.

 

A zenei és képzőművészeti rendezvénysor Komárom város, a Jó Pásztor Alapítvány, a Patay László Emlék-kép(p) Egyesület támogatásával valósul meg. A kiállítás kurátora pedig Kopócs Tibor festőművész.

 

 

Patay László Munkácsy-díjas Érdemes művész, festőművész 1932-ben született Révkomáromban, a Szent Anna-kápolnához kapcsolódó egykori ispotály épületében.  



Gyermekéveit a Nagykürtöshöz közeli Lukanényén tölti, ahol édesapja a falu tanítójaként tevékenykedik. 1944-ben visszatérnek a Komárom melletti Örsújfalura, mindeközben a győri bencés gimnázium tanulója lesz. Persze, családjuk életét is megzavarja a háború, édesapját behívják katonának, s mire hazaér, Felvidék ismét Csehszlovákiához kerül. Megszűnik a magyar nyelvű oktatás, így édesapja tanítói állása is. 1948-ban családjukat kitelepítik; Magyarországra, a Győr melletti Kismegyerre költöznek.



Patay László később e sorsfordító események kapcsán vált Magyarország templomainak neves festőművészévé. Tanulmányait a budapesti Képzőművészeti Főiskolán végezte, 1950 –1956 között; eközben családot alapított, három gyermeke született. 

 

 

Munkásságát rajzok, megszámlálhatatlan jelentős értéket képviselő táblaképek, templomi freskók alkotják, s mindezekkel a XX. század egyik legjelentősebb életművét hozta létre a Kárpát-medencében. Számos díjjal tüntették ki, 1996 óta a Magyar Művészeti Akadémia tagja.

 

1970–1990 között a Képzőművészeti Főiskolán tanított, az anatómia tanszék vezető tanára, adjunktus, docens, egyetemi tanár  – a művészeti anatómia, a tárgyábrázolás, valamint a tér és a forma tantárgyakat oktatta. 

 

1973-tól 2002-ben bekövetkezett haláláig Ráckevén élt és alkotott.

 

A komáromi Szent András-bazilika főbejárata előtt kihelyezett képek a debreceni, szegedi, békéscsabai, gyulai, ráckevei templomok csodálatos faliképeiről készültek.

 

 

Ha napközben arra járunk, tekintsük meg, hiszen viszonylag keveset hallottunk róla, hogy a hatalmas szakrális értéket létrehozó Munkácsy-díjas festőművész, Patay László szintén Komárom szülötte, így gyökerei kapcsán hozzánk is tartozik.

 

Buday Mária

A bazilika előtti kültéri fotók a szerző felvételei.

Felhasznált irodalom itt és itt

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 1 olvasónak tetszik ez a cikk.