Ahogy arról részletesen beszámoltunk, a román elnökválasztás első fordulójában meglepetésre a szélsőjobb legszélén elhelyezkedő Calin Georgescu győzött. Brüsszelt el is fogta a pánik. Georgescu rendkívül intenzív kampányt folytatott a TikTokon. Jó uniós szokás szerint megint nem az elhibázott mainstream politikát vették górcső alá. Helyette az Európai Parlament berendelné „meghallgatásra” a TikTok vezérigazgatóját.
„Felszólítjuk a TikTok vezérigazgatóját, hogy jöjjön és szólaljon fel ebben a teremben és gondoskodjon róla, hogy platformja ne sértse meg a DSA-t”
mondta Valérie Hayer, a liberális Renew Europe frakció tagja. A DSA az EU által elfogadott digitális szolgáltatásokról szóló törvény.
Egyelőre Hayer az egyetlen, aki ezt követeli, de nem kizárt, hogy sokan fognak hozzá csatlakozni. Erre az EU-nak több oka is van.
- Az egyik, hogy kétségbe vonhassa az eredményt, és letagadhassa, hogy a választók valóban akkorát csalódtak a mainstream pártokban, hogy a szélsőségesekhez fordulnak.
- A másik, hogy mediális nyomást fejtsen ki Georgescura és támogatóira. A román elnökválasztás második fordulója december 8-án lesz.
- A harmadik, hogy a TikTok kínai cég, és mivel Brüsszel nem tudja rá kiterjeszteni befolyását (értsd: cenzúráját), ezért legalább annyira szúrja a szemét, mint az X.
- Georgescu első körös győzelmére fel lehet építeni egy újabb Kína-ellenes narratívát, ami az amerikai külügyminisztérium sorvezetőjét használó Renew Europe frakciónál (benne a PS-szel és Ódor Lajossal) egyáltalán nem ritka jelenség.
Hayer azt állítja, hogy a TikTokon visszaélés történ, többek között hamis fiókokkal.
Paolo Ganino, a TikTok szóvivője azzal mentette a menthetőt, hogy felhívta a méltatlankodók figyelmét: a többi román elnökjelöltnek is volt TikTok-kampánya, ráadásul a két befutó jelölt más platformokon is kampányolt.
Megjegyezzük, hogy Georgescu esetleges elnökké választása rendkívül rossz hír lenne az erdélyi magyarok számára. Ugyanakkor az elemzések arra mutatnak rá, hogy nem egy csalás, hanem a mainstream pártok választóktól teljesen idegen politikája okozta a törést. Georgescu kampánya a békére és a gazdák támogatására épült.
Körkép.sk
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.