Nyitókép forrása: SITA/Martin Medňanský

 

Peter Pellegrini, a HLAS elnöke a közmédia 5 perc múlva 12 című politikai műsorában arról beszélt, hogy bár Szlovákia a jövőben nem tud az eddigiekhez hasonló mértékű támogatást nyújtani Ukrajnának, de ennek ellenére ki kell használni az Ukrajna elleni orosz agresszió lehetőség Szlovákia számára saját hadiiparának fellendítésére.

 

„Nem fogom azt mondani, hogy Szlovákia nem küld majd egyetlen lőszert sem, mert Szlovákiának olyan gyárai vannak, amelyek lőszert gyártanak. Ma Ukrajna számára Európa központi beszerzés keretében vásárol muníciót, ha mi nem gyártjuk le ezeket Szlovákiában, amiből Szlovákiában munkahelyek, bevétel és fizetések teremtődnek, akkor legyártják a szomszédos országban, és akkor is eljut [a lőszer] oda, ahova eljut”

 

érvelt a HLAS elnöke, arra reagálva, hogy Robert Fico évekkel korábban a közel-keleti válságövezetkbe való fegyverszállításokról nyilatkozva azt mondta, hogy a fegyvergyártás ugyanolyan üzlet, mint bármi más (megjegyezzük, akkor Ficonak a teljes liberális sajtó nekiment – a szerk.).

 

A közmédia vitájában arról nem esett szó, hogy mit jelent az ukrajnai háború eszkalálása abban az értelemben, hogy Oroszország atomhatalom.

 

Pellegrini szerint Szlovákiának ezt a helyzetet még intenzívebben ki kell használnia arra, hogy bekapcsolja (a beszerzésekbe) a szlovák fegyveripart, mert nem csak Ukrajna lőszerellátásáról van szó:

 

„Kiürítették a fegyverraktárakat Európa-szerte, minden haderő fel akarja tölteni készleteit, ami egy 5-10 éves feladat”

 

mondta.

 

„Vitapartnere”, Boris Kollár (Sme rodina) házelnök, aki Ukrajna kapcsán teljesen egyetértett Pellegrinivel, megerősítette, hogy a jelenlegi helyzetben a „saját fegyveriparunkra” kell gondolnunk, azon belül is elsősorban az emberek munkahelyeire.

 

„Azért támogatom Ukrajna segítését, mert ők tényleg értünk harcolnak, amit az emberek gyakran nem értenek meg. A moszkvai propaganda fő üzenet azt mondja, hogy Ukrajnának nincs joga a létezésre. Ez olyan, mintha rólunk állítanák ugyanezt. Mi is csak 30 éve vagyunk itt”

 

mondta Kollár arra utalva, hogy az önálló Szlovákia is csak három évtizede létezik. A házelnök úgy véli, „ha Ukrajna nem kapja meg a támogatást, amit kér, akkor Oroszország eljut a szlovák határra, és semmi sem akadályozza meg abban, hogy Szlovákiát is megtámadja. (Arról nem esett szót az érvelésben, hogy Szlovákia a NATO tagja… – a szerk.).

 

Körkép.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!