Robert Fico (Smer-SD) kormányfő szerint radikálisan csökkenteni kell a politikai pártok számát Szlovákiában, hogy azok kénytelenek legyenek szövetségeket kötni és blokkokat alkotni. A miniszterelnök a parlamenti kérdések óráján csütörtökön elmondta: a választásokon olyan pártszövetségek indulhatnának, amelyek közös programmal és jövőképpel rendelkeznek.
Véleménye szerint a kormánykoalíciók létrehozása is egyszerűbb, ha olyan blokkokból állnak, amelyek tagjai hasonló nézeteket vallanak. Fico kiemelte, hogy a változtatásokat demokratikus és szabad választásokon keresztül kell végrehajtani, Szlovákiának pedig továbbra is parlamentáris demokráciának kell maradnia. Megismételte, hogy a jelenlegi politikai rendszer gazdaságilag nem hatékony és nem versenyképes.
„El kell gondolkodnunk azon, hogyan lehetne radikálisan csökkenteni a politikai szubjektumok számát Szlovákiában. Úgy, hogy rákényszerítjük őket az együttműködésre, hogy nagyobb blokkokat hozzanak létre. Hogy talán három pártblokk versenyezzen, és ne 25 vagy 100 párt. De olyan blokkok, amelyek konkrét programokkal és jövőképekkel állnak elő”
mondta Fico a parlamentben.
Újra felvetette a parlamenti bejutási küszöb megemelésének gondolatát is. Jelenleg egy politikai szubjektumnak legalább öt százalékot kell elérnie a választásokon, hogy bekerüljön a szlovák parlamentbe
„Miért ne egyesülhetnének az azonos irányultságú pártok, hogy erős blokkokat alkossanak? Egészen másképp nézhetne ki a kormányzás, ha azt egy egységes nézeteket valló blokk irányítaná”
jelentette ki a miniszterelnök.
Hozzátette: „Nagyon nehéz kormányozni, ha a blokk különböző ideológiai nézeteket képviselő pártokból áll.” Az ilyen szövetségek szerinte tartósabb kormányzást is biztosíthatnak.
Fico szerint ez egy legitim téma: „Nem kell félni ettől a vitától” – mondta. Hangsúlyozta, hogy senki sem beszél rendszerváltásról, ugyanakkor meglátása szerint a jelenlegi rendszer romboló hatással van az országra és az állampolgárok ellen hat. Ugyanakkor nem hiszi, hogy jelenleg politikai konszenzus alakulna ki ilyen mértékű beavatkozásra a rendszerbe.
Bírálta a jelenlegi politikai struktúrát, amelyben szerinte előfordulhat, hogy egy „pszichiátriai beteg” vezet egy pártot négy taggal, vagy hogy „csalók, akik ellopták a diplomájukat”, állnak pártok élén.
Zavarja továbbá, hogy egyes pártoknak nincs belső szervezetük, a választásokon pedig 25–30 párt indul, miközben több mint 100 párt van bejegyezve Szlovákiában.
„Óriási erőfeszítés szükséges egy működőképes kormánykoalíció létrehozásához. Hogyan lehet egy ilyen politikai rendszer gazdaságilag hatékony és versenyképes például az Egyesült Államok rendszerével összevetve?”
tette fel a kérdést a kormányfő.
Nyitókép: SITA/Bokor Tomáš
Megosztás:
Címkék: kormánykoalíció parlamentáris demokrácia pártok száma politikai blokkok politikai reform Robert Fico szlovák politika Szlovákia jövője választási küszöb választási rendszer
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.