Matúš Šutaj Eštok, a Hlas elnöke kijelentette, hogy a múlt heti alkotmánymódosítás elfogadását történelmi pillanatnak tartja. Egyúttal méltatta, hogy a parlament ma elfogadta az energiatámogatásról szóló törvényt is.
„Azóta azonban meredeken felerősödtek a Hlas párt elleni támadások”
mondta Šutaj Eštok. Példaként említette a tegnapi konfliktusát Andrej Dankóval, a koalíciós SNS elnökével, valamint Samuel Migaľ beruházási miniszter mai sajtótájékoztatóját.
A Smer jelöltje
Rámutatott a koalíciós szerződés azon záradékára, amely szerint Migaľ a Smer párt jelöltje.
„Azt kérdezem tehát, hogy Migaľ megállapodott-e az ellenzékkel és a kormánykoalíció szétverésén dolgozik-e, mert nem akarom elhinni, hogy Robert Fico miniszterelnök tudott volna a lépéseiről”
reagált Šutaj Eštok Migaľ szavaira.
Migaľ egy „ördögi terv megvalósításával” vádolja Pellegrinit és puccskísérletet emlegetett
„Nincs értelme tovább foglalkozni Migaľ miniszter úrral, mert egész Szlovákia tudja, hogy zsarolással jutott abba a pozícióba, amelyben van, és ez nem igényel további kommentárt”
folytatta a belügyminiszter, hozzátéve, hogy elutasít minden, a pártja elleni támadást.
„Talán inkább a saját tárcájára fordítsa az energiáját, mert úgy tűnik, az meghaladja a képességeit”
tette hozzá. „Mindennek van határa” – üzente a Hlas elnöke a koalíciós partnereknek az említett konfliktusokkal kapcsolatban.
„Szeretném egyértelműen kinyilvánítani Szlovákia polgárai, a kormánykoalíció választói és partnereink felé is, hogy a koalíció szilárd részét képezzük, és ezért teljes felelősséget viselünk”
zárta szavait Šutaj Eštok. A miniszter egyértelműen visszautasította az ellenzék energiatámogatással kapcsolatos kritikáját.
A Hlas-SD szerint Danko úgy viselkedik, mint Matovič. Szétrombolja a kormány egységét
Danko és Migaľ kritikája
Danko kedden bírálta Peter Pellegrini államfőt és a Hlas pártot is. Nem érti, miért akar az elnök a konszolidációs csomag aláírása előtt találkozni Ficóval és Ladislav Kamenický pénzügyminiszterrel. Pellegrininek azt is felrótta, hogy neki magának kellene többet spórolnia.
Az SNS elnöke arra is rámutatott, hogy a Hlas olyan minisztériumokat irányít, ahol a legtöbb pénzt költik el. Ismételten beszélt például az egészségügyi tárcánál elvesző pénzekről.
Kitért a szakszervezetek parlament előtti tüntetésére is. Danko szerint a problémájuk megoldható, és tervezi, hogy erről a témáról tárgyal Ficóval és Erik Tomáš (Hlas) munkaügyi miniszterrel is, aki szerinte felelős a szakszervezetekkel való kommunikációért.
Samuel Migaľ beruházási miniszter szerdán azzal vádolta Pellegrinit, hogy meg akarja dönteni Robert Fico kormányát, és szakértői kormányt akar létrehozni.
„Néhány nappal a visszatérésem előtt olyan információk jutottak el hozzám, hogy végem van. Hallottam az új miniszterek nevét is, akik a Hlasból a helyemre lépnének. A progresszív körökből olyan ördögi tervről szivárogtak ki hírek, hogy Pellegrini meg akarja dönteni Robert Fico kormányát, és szakértői kormányt akar létrehozni. Mindezt a saját hatásköreinek és jogköreinek megerősítése céljából”
jelentette ki a miniszter.
„Azt kérdezem az elnöki palotától, hogy ez-e az összetartáshoz vezető út, amiről a Hlas beszél, vagy csak egy kísérlet a Hlas minisztereinek alkalmatlanságának elfedésére”
tette hozzá.
A Hlas-SD koalíciós partnereinek azt üzente, hogy intrikáikat tartsák meg a saját belső bomlásukra. Az elnöki palotának pedig jelezte, hogy kiáll a kormány mellett, amelynek tagja, és nem enged a nyomásnak és az intrikáknak. Az elnöki palota elutasította a miniszter vádjait.
Nyitókép forrása: SITA/Milan Illík
Megosztás:
Címkék: Andrej Danko belpolitika Hlas koalíciós válság kormány Matúš Šutaj Eštok Peter Pellegrini Robert Fico samuel migal SMER SNS Szlovákia
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.