A pokol kapujának is nevezik, ahol az emberi teljesítőképesség határait újraírják. Július közepén ismét rajtol a világ legdurvább, leginkább emberpróbáló futóversenye, a Badwater 135, amelynek történetében először felvidéki magyar induló is lesz: Bíró Attila. A Körkép.sk hírportál exkluzív tudósítóként követi az eseményeket a helyszínen.

 

A verseny 217 kilométer hosszú, és az amerikai Death Valley, azaz Halál-völgy izzó sivatagából indul, 85 méteres tengerszint alatti mélységből, hogy aztán a Mt. Whitney lábánál, 2530 méter magasan érjen véget. Nem csak a roppant távolság teszi itt próbára az indulók állóképességét és kitartását: a hőmérséklet gyakran meghaladja az 50 Celsius-fokot, az aszfalt visszasugárzó hője pedig elérheti a 90-et is. Egy versenyző találóan így fogalmazott:

 

„Olyan, mintha egy kikapcsolhatatlan kemencében futnál.”

 

A verseny, ahol a cipők is megolvadnak

 

A verseny nem csak az ember de a felszerelés számára is hatalmas igénybevételt jelent. Egy-egy Badwater alatt gyakori, hogy a futók több pár cipőt is elhasználnak, mivel a forró aszfalt megolvasztja a talpakat. A testet folyamatosan hűteni kell, különben a hőguta és kiszáradás már az első órákban feladásra kényszerítheti a futókat.

 

A versenyzők saját kísérőcsapattal indulnak, mivel a szervezők semmilyen frissítést nem biztosítanak. A túlélés kulcsa a jól összehangolt csapatmunka – és az embertelen kitartás.

 

Magyarok a pokol futamán

 

A Badwater 135 történetében eddig három magyar sportoló ért el kimagasló eredményt. Kónya Ákos háromszor is második lett (2006–2008), Pallos Judit 2005-ben női harmadik, míg Lubics Szilvia 2017-ben a nők közt negyedik helyen végzett.

 

Most először Felvidékről is érkezik kihívó: Bíró Attila, aki évek óta készül erre a próbatételre.

 

Bíró Attila felkészülés közben 2025. július 5-én a Halál-völgyében. Fotó: Király Zsolt

 

Legendák nyomában

 

A Badwater mítosza 1974-ben indult, amikor Al Arnold és magyar származású társa, Gábor Dávid először próbálták meg teljesíteni a távot. A kudarc után Arnold évekig edzett – szaunában bringázott, 36 órát futott megállás nélkül –, majd 1977-ben elsőként teljesítette a Halál-völgytől a Mt. Whitney-ig tartó szakaszt.

 

A verseny azóta kultikus státuszt ért el az ultrafutók körében. A részvétel szigorúan korlátozott – évente csupán 100 kiválasztott indulhat, akik közül sokan célba sem érnek.

 

Fotó: Király Zsolt

 

Bíró Attila – Felvidék első Badwater-harcosa

 

Bíró Attila nem először vállal extrém kihívást, de most élete legnagyobb próbatétele előtt áll. A Badwater 135 nemcsak testi, hanem mentális harc is: a távot 48 órán belül kell teljesíteni, amiért övcsat jár – ez a Badwater elit klubjának jelképe.

 

Attila felkészülése példás: hónapokon át edzett extrém körülmények között, sivatagi futásokat szimulálva. Támogató csapata, logisztikai háttér és mentális fókusza is adott.

 

A cél: nemcsak teljesíteni, hanem méltón képviselni a magyar és felvidéki közösséget.

 

 

 

Körkép.sk a helyszínen!

 

A Körkép.sk tudósítója végigkíséri Attila útját – a felkészüléstől a Halál-völgyig, az első lépésektől az utolsó méterekig. Riportok, élő bejelentkezések, háttéranyagok és exkluzív interjúk várják olvasóinkat a napokban induló verseny ideje alatt.

 

Kövessétek velünk együtt Bíró Attila történelmi vállalkozását – mert nemcsak futásról, hanem emberi kitartásról, az emberi korlátok feszegetéséről, hitről és közösségi büszkeségről is szól ez a verseny.

 

 

🔥RAJTOL A VILÁG EGYIK LEGNAGYOBB FUTÓKÍHÍVÁSA! 🔥
Hétfőn indul a világ legkeményebb futóversenye – és első felvidéki magyarként ott lesz a rajtnál Bíró Attila, Dunaszerdahely és Nagyszombat megye büszkesége is! 🏃‍♂️🇭🇺

A Körkép végig ott lesz vele:
📸 Képek
🎥 Videók
🔴 Élő bejelentkezések

Ne maradj le egyetlen lépésről sem – kövesd Attila küzdelmét velünk! 💪
#BíróAttila #Felvidék #Ultraverseny #Körkép #Büszkeség #badwater135

Közzétette: Körkép – 2025. július 5., szombat

 

Az első felvidéki magyar a világ legnehezebb aszfalt futóversenyén – Bíró Attila és a Badwater135 (Körkép.sk-podcast)

 

A Badwater-medence a Halál-völgyében. Fotó: Király Zsolt

 

A Badwater-medence a Halál-völgyében. Fotó: Király Zsolt

 

Király Zsolt, a Körkép.sk főszerkesztője, Bíró Attila ultrafutó és Peter Matúš csapatvezető. Matúš 2021-ben sikeresen teljesítette a Badwater 135 kihívását.

 

A Badwater-medence. Fotó: Király Zsolt

 

Bíró Attila és csapata. A legfeljebb négy főből állhat csapat, ebből minimum kettőnek sofőrként is segítenie kell Attilát. Ajánlott, hogy egy olyan személy is legyen köztük, aki már indult a versenyen – ő most Peter Matúš csapatvezető. Bíró Attila lánya is a csapat tagja, ő a megfelelő táplálással és frissítéssel foglalkozik, Miloš pedig mentális támogatásként szakaszonként kíséri Attilát. Fotó: Körkép.sk/KZS

 

A képen Bíró Attila (jobbra) készül a versenyre Peter Matúš csapatvezetővel. 2025. július 5. Egyesült Államok, Nevada állam, Halál-völgye. Fotó: Király Zsolt

 

 

Körkép.sk

Nyitókép forrása: Körkép.sk/KZS

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 3 olvasónak tetszik ez a cikk.