Mindenkinek meg kell értenie, hogy Európa jövője nem Brüsszelben dől el, hanem itt, ahol állunk, a bolgár-török határon – mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök szerdán, miután Bojko Boriszov bolgár kormányfővel határszemlét tartottak a térségben.

 

Bulgária sikeres védekezése mindannyiunk közös érdeke – fogalmazott Orbán Viktor a szemlét követő sajtótájékoztatón, amelyet a határon felhúzott kerítés előtt, a határ bolgár oldalán lévő leszovói átkelőtől nem messze tartottak.

 

A magyar miniszterelnök szerint Európa keveset törődik Bulgáriával, amelyet pedig meg kellene segítenie az uniónak. A V4-ek meg is egyeztek abban, hogy segíteni fogják Bulgáriát, és a pénteki pozsonyi európai uniós csúcstalálkozón kezdeményezik, hogy az EU is tegyen így – közölte.

 

 hirdetes_810x300  

„Nem szabad Bulgáriát magára hagyni, nem igazságos, hogy (…) egyedül kell viselnie a védekezés terheit, hiszen nemcsak magát védi, hanem bennünket is”

– mondta a magyar kormányfő.

 

Leszovo, 2016. szeptember 14. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közzétett képen a hivatalos látogatáson Bulgáriában tartózkodó Orbán Viktor miniszterelnök (háttal), Pintér Sándor belügyminiszter (j) és Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója (b) a bolgár-török határnál tartott határszemlén Leszovo közelében 2016. szeptember 14-én. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
Leszovo, 2016. szeptember 14. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közzétett képen a hivatalos látogatáson Bulgáriában tartózkodó Orbán Viktor magyar miniszterelnök (háttal), Pintér Sándor belügyminiszter (j) és Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója (b) a bolgár-török határnál tartott határszemlén Leszovo közelében 2016. szeptember 14-én. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

 

„Ha tudunk adni hárommilliárd eurót a törököknek, akik nem tagjai az EU-nak, akkor lehetetlen, hogy ne tudjunk adni 160 millió eurót a bolgároknak, akik meg tagjai az EU-nak”

– hívta fel a figyelmet.

 

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy novemberben újra életbe kell léptetni a schengeni szabályokat, ez minden schengeni tagnak, így Görögországnak is kötelessége. Bulgária kőkeményen védekezik, a „naivitásnak” nyomait sem látni, „itt ilyen európai blablákkal sokra nem lehet menni, itt védekezni kell”.

 

Az európai naivitás

 

Európa mai legnagyobb problémájának Orbán Viktor a naivitást tartja, a brüsszeli bevándorláspolitika ugyanis szerinte naivitáson alapul, „ezért vagyunk ma bajban”.

 

Leszovo, 2016. szeptember 14. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közzétett képen a hivatalos látogatáson Bulgáriában tartózkodó Orbán Viktor miniszterelnök (b2) és Bojko Boriszov bolgár kormányfő (b) a bolgár-török határnál tartott határszemlén Leszovo közelében 2016. szeptember 14-én. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
Leszovo, 2016. szeptember 14. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közzétett képen a hivatalos látogatáson Bulgáriában tartózkodó Orbán Viktor magyar miniszterelnök (b2) és Bojko Boriszov bolgár kormányfő (b) a bolgár-török határnál tartott határszemlén Leszovo közelében 2016. szeptember 14-én. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

 

Orbánt arra is reagáltatták a sajtótájékoztatón, hogy Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter a Die Weltben kedden közölt interjúban úgy fogalmazott: elfogadhatatlan az uniós alapértékek súlyos sérelme, ezért ideiglenesen vagy véglegesen ki kell zárni az EU-ból az olyan tagokat, mint Magyarország, ahol „kerítéseket építenek háborús menekültek ellen”, vagy ahol megsértik a sajtószabadságot és az igazságszolgáltatás függetlenségét.

 

Orbán Viktor erre úgy reagált: a politikában az abszurditás a legszórakoztatóbb.

„Ez a helyzet arról szól, hogy egy luxemburgi kommunista próbálja demokráciáról kioktatni azokat, akik 40 évig szenvedtek a kommunizmustól”

– mondta, a politikai tréfa kategóriájába sorolva Asselborn nyilatkozatát.

 

Leszovo, 2016. szeptember 14. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közzétett képen a hivatalos látogatáson Bulgáriában tartózkodó Orbán Viktor miniszterelnök (j2) és Bojko Boriszov bolgár kormányfő (j) a bolgár-török határnál tartott határszemlén Leszovo közelében 2016. szeptember 14-én. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
Leszovo, 2016. szeptember 14. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közzétett képen a hivatalos látogatáson Bulgáriában tartózkodó Orbán Viktor magyar miniszterelnök (j2) és Bojko Boriszov bolgár kormányfő (j) a bolgár-török határnál tartott határszemlén Leszovo közelében 2016. szeptember 14-én. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

 

Az új ENSZ-főtitkár jelölésével kapcsolatos bolgár újságírói kérdésre – miután a posztra Bulgária is jelöl – Orbán Viktor azt felelte: a dolgok nemzetközi rendje szerint Közép-Európának lehetősége van arra, hogy főtitkárt adjon, aki most „leginkább egy hölgy lehet”. Bulgáriának tehetséges és tiszteletre méltó női állampolgárai vannak – tette hozzá.

 

Az Bulgária dolga, hogy kit jelöl, „nekünk csak egy tiszteletteljes kérésünk van: ne játsszuk el az esélyt”, és „ha a mostani jelölt nem kapja meg a kellő támogatottságot, akkor ne engedjük át a lehetőséget másnak”, azt Közép-Európa tartsa a kezében – mondta.

 

Magyarország tiszteli az Európai Bizottságba delegált bolgár tagot, Krisztalina Georgievát – akinek a neve szintén felmerült a főtitkári posztra -, és örömmel tudja támogatni őt, de a jelölés joga Szófiáé – közölte.

 

 

MTI

Nyitókép: MTI

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!