Tízezrek vonultak utcára Románia nagyvárosaiban a január 4-án megszavazott szociálliberális román kormány ellen. Az verte ki a biztosítékot, hogy a Sorin Grindeanu vezette kabinet úgy módosította sürgősségi rendeletével a büntető törvénykönyvet és büntető perrendtartást, hogy a pártcsaládjukba tartozó, korrupcióval vádolt politikusok kerülhetik el a felelősségre vonást. A kedvezményezettek között lehet Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt elnöke is.
A jogállam gyásznapjának – ahogy Klaus Iohannis államelnök nem késlekedett felcímkézni január utolsó napját – utolsó óráiban kezdődött tüntetések hajnalig tartottak, de már szervezik a következő „találkákat”, immár olyan városokban is, ahol eddig legfeljebb hűvös érdeklődéssel követték a korábbi utcai megmozdulásokat.
A szociálliberális kormány indoklása szerint a változtatásokra azért volt szükség, hogy a törvényt összhangba hozzák az alkotmánybíróság korábbi döntéseivel. Az indulatokat ugyanakkor az váltotta ki, hogy a rendelet értelmében ezen túl csak a 200 ezer lejnél (14 millió forint) nagyobb kárt okozó hivatali visszaélésért indítható bűnvádi eljárás, a kiszabható legnagyobb büntetést pedig az eddigi hétről három évre csökkentette, öt évre rövidítve az elévülési időt.
Máshol sem aludtak sokan tegnap éjszaka
Óriási menet szerveződött Kolozsváron alig pár órával az után, hogy a román kormány sürgősségi rendelettel elfogadta, majd hatályba is léptette a módosított büntető törvénykönyvet, bűnügyi perrendtartást – írja a foter.ro.
Temesváron és Nagyszebenben például ötezer tüntető vonult éjszaka az utcára a Mediafax hírügynökség becslése szerint, a bukaresti kormány épületét pedig több mint tízezren vették körbe, sokan megpróbáltak behatolni az épületbe is, őket könnygázzal állította meg a csendőrség. A felháborodott demonstrálók hógolyókkal dobálták meg az épületet és az azt védő csendőrkordont.
“Azért vagyunk itt, hogy tiltakozzunk az erkölcstelen maffiastílusú kormányzás ellen. Éjjel szavaznak a tolvajok, egy olyan rendeletről, amely lehetővé teszi, hogy büntetlenül raboljanak” – mondta egy tüntető férfi.
Az RMDSZ is elutasítja a kormány rendeletét
Aggályosnak tartjuk azt, hogy a kormány kapkodva, ha úgy tetszik, „lefekvés előtt” döntött ebben a kérdésben” – nyilatkozta a Transindex megkeresésére Porcsalmi Bálint. Az RMDSZ ügyvezető elnöke közölte: a szövetségi kitart korábbi álláspontja mellett, hogy a törvénykönyvet a parlamentnek kell módosítania megfelelő vita után.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke nemrég azt nyilatkozta a maszol.ro portálnak, hogy az RMDSZ álláspontja szerint a kormány tévedett, amikor sürgősségi rendelettel módosította a büntető törvénykönyvet, ez nem egy járható út. Ellenzéki politikusok ideiglenes bűnszövetkezetnek nevezték a kormányzó baloldali pártot, a jobbközép Nemzeti Liberális Párt bizalmatlansági indítványt nyújtott be.
Több forgatókönyv is elképzelhető
A Heti Válasz szerint az alábbi forgatókönyvek valósulhatnak meg:
1.Az ombudsman megtámadja a rendeletet az Alkotmánybíróságon. Amíg azonban Victor Ciorbea testesíti meg ezt a hivatalt, aligha.
2.Az utca nyomására a kormány visszavonja a rendeletet. Igaz, a vasárnapi 100 ezer tüntetőtől sem rettentek meg.
3.Az ellenzék távozik a parlamentből, s ezzel blokkolja a rendszert. Csakhogy ezzel saját egyéni érdekeikkel is szembemennének. Kétesélyes játék.
4.Az államelnök bojkottálja a kormány tevékenységét, és sürgősen eljuttatja a nyugati kancelláriákba a vészjelzést: Romániában veszélyben a demokrácia és a jogállamiság.
Romániában egyébként 2100 olyan köztisztviselő áll bíróság előtt, akik ellen hivatali visszaélésért, és csaknem kétezer olyan, akik ellen hanyag kezelésért emelt vádat a korrupcióellenes ügyészség (DNA) – közölte szerdán a legfőbb ügyészség.
Megosztás:
Címkék: Btk erdély felelősségrevonás Főoldal jogállamiság Kelemen Hunor Klaus Iohannis Kolozsvár korrupció külügyek Nagyszeben RMDSZ román kormány Románia Sorin Grindeanu Temesvár tüntetések
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.