Nyitókép: infostart.hu

 

FRISSÍTVE: 10:46 – Mindössze egy órás tárgyalás után aláírták az EU-27 tagállamai a Nagy-Britannia kiválásának feltételeiról szóló megállapodást. A spanyolok sem gördítettek elé akadályt. A megállapodást most a brit törvényhozásnak kell elfogadnia, a szavazás kimenetele azonban közel sem borítékolható, sok brit képviselő nem ért egyet az elért egyezség tartalmával. Az EU-27-ek azután fogadták el a tervezetet, hogy sikerült egyezségre jutni Londonnak és Madrodnak, hogy külön tárgyalásokat folytatnak majd Gribraltár státuszáról. (BBC.com)

 

Megkezdődött az európai uniós tagországok állam- és kormányfőinek csúcsértekezlete vasárnap délelőtt Brüsszelben, amelyen várhatóan aláírják a megállapodást a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről és a politikai nyilatkozatot a jövőbeli kapcsolatokról.

 

Az ülés reggeli megnyitását követően a résztvevők a hagyományoknak megfelelően először Antonio Tajanival, az Európai Parlament elnökével egyeztetnek.

 hirdetes_810x300  

 

Ezután munkaülés kezdődik a Brexit után bennmaradó tagállamok vezetőinek részvételével.

 

Theresa May brit miniszterelnök délelőtt 11 órakor csatlakozik a huszonhetekhez, és várhatóan aláírják a két dokumentumot.

 

A találkozó a hivatalos tervek szerint dél körül véget ér, mivel több uniós vezető, köztük Angela Merkel német kancellár is nyilvánvalóvá tette, hogy nem akar már tárgyalni, csak aláírni a kész egyezményt.

 

Szombat reggel a spanyol miniszterelnök még „vétóval” fenyegetett, amennyiben nem tisztázzák Gibraltár kérdését, ez azonban intenzív tárgyalások eredményeként délutánra sikerült.

 

Meghívólevelében Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke közölte, hogy a két dokumentum aláírását fogja javasolni a résztvevőknek, valamint azon véleményének adott hangot, hogy bár a britek távozása sajnálatos, sikerült megtalálni a lehető legjobb kompromisszumot.

 

A kiválási megállapodásról majd még a brit parlamentnek is szavaznia kell, ennek kimenetele viszont közel sem egyértelmű, sőt az elutasítás tűnik valószínűbbnek.

 

Brüsszel, 2018. november 25.
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (j) és Giuseppe Conte olasz kormányfõ (k) a rendkívüli Brexit-csúcson Brüsszelben 2018. november 25-én.
MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsõdi Balázs

 

Juncker: szomorú pillanat, tragédia az Egyesült Királyság távozása

 

Sikerült tető alá hozni a lehető legjobb megállapodást, de nincs ok örömre, szomorú pillanat, tragédia az Egyesült Királyság távozása az Európai Unióból – jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a vasárnapi rendkívüli brüsszeli EU-csúcs megkezdése előtt.

 

„Szomorú nap a mai. Nincs ok örömre vagy ünneplésre, Nagy-Britannia kilépése szomorú pillanat, tragédia” – mondta Juncker.

 

Újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy akkor sem tárgyalható alapjaiban újra a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodás, ha a londoni parlament végül nem fogadja el.

 

Macron: le kell vonni a brit kilépés minden tanulságát

 

A csúcstalálkozó jó alkalom arra, hogy az EU levonja a brit kilépés minden tanulságát, egyebek mellett azt, hogy az uniónak vannak törékeny pontjai – jelentette ki Emmanuel Macron francia elnök Brüsszelben.

 

A francia elnök hangsúlyozta, a brit kilépés azt mutatja, hogy van min javítani, az EU-nak reformra, átalakításra van szüksége. A csúcstalálkozónak a tiszteletet és a méltóságot kell mutatnia, valamint az unió egységét. „Nem ünnep ez, se nem gyász” – fogalmazott az elnök.

 

Barnier: az EU és Nagy-Britannia barátok maradnak

 

Az Európai Unió és az azt elhagyó Nagy-Britannia a szükséges dokumentumok aláírását követően is barátok és szoros partnerek maradnak – mondta Michel Barnier uniós Brexit-ügyi főtárgyaló.

 

A főtárgyaló hangsúlyozta, eljött az ideje, hogy mindenki vállalja felelősségét, az előkészítő tárgyalások ugyanis nagyon nehezek és összetettek voltak. Hozzátette, a megbeszélések során az EU sosem az Egyesült Királyság ellen, mindig a legjobb közös megoldás érdekében tárgyalt.

 

MTI

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!