A jelenlegi szlovákiai politikai ellenzék legnagyobb fajsúlyú dobása a mečiari amnesztia törvények eltöröltetésének kezdeményezése volt, bár többen ezt kormánypárti sikernek szeretnék feltüntetni. De bármennyire is igyekszik Bugár és a Most-Híd learatni a politikai babért az amnesztiák eltörlésének ügyében, mindenki tudja, hogy nem ők voltak a kezdeményezők, csupán hatalmi pozíciójukból kifolyólag meglovagolták és kisajátították az ellenzék által kezdeményezett témát. Magyarán szólva lenyúlták az amnesztiákat!
„Hogy ez (amnesztiák eltörlése) sikerüljön, szükségünk van az ellenzéki politikusok támogatására is“
– mondta Bugár ártatlanul vagy arcátlanul márciusban a SITA hírügynökségnek, mintha ő találta volna fel a spanyolviaszkot ebben is, mintha az ellenzéken állna vagy bukna a szavazás sikere. (Bár az igazsághoz tartozik, hogy az ezt megelőző hét parlamenti szavazásnál a pártelnök minden ízben az eltörlés mellett voksolt).
Ebben a választási időszakban először 2016 áprilisában Ján Budaj, az OĽaNO-Nova frakció tagja kezdeményezte az amnesztiák eltörlését, de a parlament elutasította, a jelenlévő 129 honatya közül csak 55 voksolt az eltörlésük mellett. Novemberben aztán Andrej Kiska köztársasági elnök vetette fel, hogy a parlamenti pártok kezdeményezzenek párbeszédet a Mečiar amnesztiák megszüntetéséről, amivel a KDH régebben már több ízben is próbálkozott, amikor még tagja volt a parlamentnek. Kiska szava viszont sokat nyomott a latban!
[stw]
Sokan azt mondják, hogy teljesen mindegy ki volt a kezdeményező, a lényeg az, hogy a parlamenti határozat ellen az alkotmánybíróság sem emelt kifogást, tehát eltörölték a szlovák történelem egyik csúfepizódját. A régebbi, a beneṧi törvények eltörlése még várat magára, ennek szorgalmazásában viszont annyira nem jeleskedik a Most-Híd.
A Mečiar féle amnesztiák eltörlése nagyon fontos politikai tett volt, és reméljük, hogy csak a folyamat kezdete. Amíg a politikai döntés nyomán nem indul el a húsz évvel ezelőtti bűntettek felgöngyölítése és a tettesek felelősségre vonása, addig csak kirakat jellege dominálhat. A bűnösök megtalálása nem lesz bonyolult, felelősségre vonásuk azonban nem lesz egy egyszerű folyamat, mert Mečiart nem olyan fából faragták, aki szó nélkül eltűri a vádakat. Tarsolya hemzseghet Ficot vagy akár Bugárt is kompromittáló dolgokkal.
Elég belelapozni Marek Vagovič – Saját fejjel (Vlastnou hlavou) című könyvébe, hogy elképzelésünk legyen a Mečiar „tarsoly” tartalmáról, az oligarchiák kötélén csüngő bábfigurák – Ficoék, Kaliňákék, Paṧkáék – világáról. De hamarosan Mečiar bátran idézheti is az egykori magyar kabarészínész-óriás szállóigévé vált szavait:
„Ha én egyszer kinyitom a számat, ha én egyszer elkezdek beszélni!”
Hacsak nem végzi másképp….
Száraz Dénes
Megosztás:
Címkék: Bugár Béla Főoldal ha én egyszer elkezdek beszélni! Ha én egyszer kinyitom a számat Ján Budaj Marek Vagovič Mečiar amnesztiák eltörlése Most-Híd OĽaNO - NOVA politikai babér Száraz Dénes Vladimír Mečiar Vlastnou hlavou
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.