Nyitókép forrása: SITA/Diana Černak
A balliberális Denník N közlése szerint Zuzana Čaputová államfő leállította Ukrajna katonai támogatását, pedig a védelmi minisztérium már előkészített egy újabb katonai csomagot a támadás alatt álló ország számára.
Čaputová a döntését a szombati választások eredményével magyarázza, amelynek következtében a kormányalakításról olyan pártok tárgyalnak, amelyek elutasítják Ukrajna további támogatását.
A mostani csomag elvesztése különösen fájhat az ukránoknak, abban ugyanis muníció és más tételek is szerepeltek (a lőszer kulcsfontosságú a felőrlő háborúban, és az ukránok készletei kimerülőben vannak – a szerk.).
Szlovákia egyébként már eddig is saját védelme kárára támogatta Ukrajnát katonailag, ráadásul arra is volt példa, hogy alkotmányellenesen küldött haditechnikát az országba (a Heger-kabinet megbízott kormányként nem adhatta volna át Szlovákia 13 MiG-29-es vadászgépét – a szerk.).
De Ukrajnában kötött ki már tavaly tavasszal, a nyilvánosság háta mögött Szlovákia egyetlen nagy hatótávolságú légvédelmi rendszere (S-300), több tucat BVP szovjet gyártmányú gyalogsági páncélos, legalább egy KUB közepes hatótávolságú légvédelmi rendszer, 13 MiG-29-es vadászgép hozzájuk tartozó rakétákkal, valamint Ukrajna szlovák gyártmányú önjáró lövegeket is kapott, nem beszélve a rengeteg munícióról, üzemanyagról és egyéb felszerelésről.
Mindezek ellenére a szélsőségesen háború párti Jaroslav Naď (Demokrati) volt védelmi miniszter egykori jobbkeze és ma már utódja, Martin Sklenár szerint Szlovákia igenis tudná még támogatni Ukrajnát eszközökkel.
Čaputová döntése egyébként nagyjából egybeesett az amerikai támogatások megbénulásával, amely a washingtoni költségvetési viták elmélyülésének egyik következménye volt. Az amerikai helyzet a már elfogadott támogatási csomagokra nem vonatkozik ugyan, de néhány hónapra így is leállhat Ukrajna amerikai támogatása.
„Minden politikai párt, akik ma tárgyalnak a kormánykoalícióról az ilyen jellegű támogatást (Ukrajna katonai támogatását – a szerk.) elutasítják. Ilyen helyzetben dönteni újabb katonai támogatás nyújtásáról nem lenne jó precedens a későbbi választásokkor történő hatalomváltásokra tekintettel”
fogalmazott Martin Strižinec, Čaputová szóvivője.
Az ukránok nem voltak épp megértőek. Ugyanaz az arrogáns reakció érkezett vissza, mint a gabonavita kialakulásakor.
„Tudomásul kell venni, hogy az orosz ügynökök befolyása Szlovákiában elképesztően nagy. Először Prágában ténykedtek, majd átköltöztek Pozsonyba”
mondta Olekszij Danyilov, az ukrán Biztonsági Tanács elnöke, hozzátéve, az EU-nak foglalkoznia kell a szlovákiai helyzettel.
A választások után Robert Fico, a Smer elnöke kapott felkérést a kormányalakításra, mint a választások győztese. Legvalószínűbb partnerei, a HLAS és az SNS is elutasítja Ukrajna további katonai támogatását, ahogyan a Smer is.
Körkép.sk
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.