Nyitókép: Euronews

 

Míg EP-képviselők és elemzők szerint veszélyezteti az EU közös külpolitikáját Ukrajna ügyében Orbán Viktor keddi látogatása Vlagyimir Putyinnál, a magyar álláspont – a nemzeti érdek hangsúlyozásán túl – az, hogy krízis idején több párbeszéd mindig jobb, mint kevesebb.

 

Az EU-s kritikák szerint ugyanis a miniszterelnök látogatása támogatásként is értelmezhető, miközben Putyin csapatösszevonásaival Ukrajnát fenyegeti. Orbán Viktor pénteki szokásos rádióinterjújában elsősorban gazdasági célú látogatásként utalt a találkozóra.

 

– Azt szeretném elérni a tárgyalásokon, hogy ebben a nehéz, energiaár-emelkedéssel terhelt időszakban a kialkudott gázmennyiség, amely a rendelkezésünkre áll hosszútávon, ezt növeljük meg – mondta a magyar miniszterelnök.

 

A kormány által finanszírozott Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője, Ilyash György az Euronewsnak azt mondta, hogy ennek a tárgyalásnak az lenne a célja, hogy a megnövelt kapacitásból a nem lakossági fogyasztókat, állami és gazdasági szereplőket is olcsóbb gázhoz juttassa Magyarország, ami csökkentené a magas energiaárak miatt rájuk nehezedő nyomást.

 

A múlt héten az uniós külügyminiszterek egységes kiállással fenyegették meg Oroszországot: Moszkva gazdasági szankciókakra számíthat, ha megtámadja Ukrajnát. Az EP védelmi bizottságának elnöke Orbán Viktort is figyelmeztette.

 

– Nincs kétségünk arról, hogy Vlagyimir Putyin meg akarja osztani Európát. Nagyon bízom abban, hogy Orbán Viktor felismeri, mi forog kockán és ragaszkodik majd az az unió egységének üzenetéhez – mondta az EP védelmi bizottságának elnöke, Nathalie Loiseau.

 

Ilyash György szerint nincs valódi ellentét a NATO- és EU-tagság, illetve az oroszokkal való gazdasági tárgyalás között.

– Orbán Viktornak, én azt gondolom, hogy nem kell mindkét érdeket képviselnie. Neki egy érdeket kell képviselnie, Magyarország érdekét – mondta a Külügyi és Külgazdasági intézet Oroszország-szakértője. – És Magyarország érdekei egybeesnek az Európai Unió és a NATO érdekeivel. Ebből a szempontból a magyar megközelítés nem különbözik a francia vagy a német megközelítéstől. De más országok is, mit például Finnország és Ausztria is a párbeszéd mellett foglalnak állást. Látjuk, hogy az elmúlt időszakban nagyon felgyorsult és aktív lett az európai diplomácia, német és francia elnöki megbízottak heti rendszerességgel Moszkvában vannak, ez természetes folyamat egy krízis során, amikor több párbeszéd mindig jobb, mint kevesebb.

 

A magyar ellenzék a múlt héten arra kérte Orbán Viktort, törölje a látogatást, mert az elárulja a magyar és az európai érdekeket is.

 

Euronews/Körkép.sk

 
hirdetes_810x300

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 3 olvasónak tetszik ez a cikk.