Nyitókép: postandcourier.com
A 16. századi olasz kápolna titkos szobája, ahol Michelangelo hónapokig rejtőzködött – és álmodozott – megnyílik a nagyközönség előtt. Michelangelo feltehetően rejtőzködés közben készítette a ritkán látható rajzokat, miután a pápa halálra ítélte.
Az olaszországi Firenze városának útikönyvei már régóta megjegyzik, hogy a San Lorenzo bazilikában található egy titkos szoba, amelyet feltehetően Michelangelo díszített, amikor a híres reneszánsz mester 1530-ban két hónapig bujkált a pápa elől. Az apró helyiség, amely a Medici-kápolnák múzeumának része, most először lesz látogatható a nagyközönség számára.
A Stanza Segreta, vagyis a Titkos szoba lenyűgöző rajzait 1975-ben fedezték fel újra. Ekkor bízta meg Paolo Dal Poggetto, a Medici-kápolnák múzeumának akkori igazgatója Sabino Giovannoni restaurátort azzal, hogy próbálja megtisztítani a templom mauzóleuma alatti szűk kamra falainak egy részét, amelyet Michelangelo tervezett 1520-ban.
A körülbelül 9.7 méter hosszú, 3 méter széles és 2.4 méter magas folyosót szén tárolására használták, amíg 20 évvel ezelőtt le nem zárták. Csak egy szűk lépcsőn lehetett megközelíteni egy csapóajtón keresztül, amely egy szekrény alatt volt elrejtve, egy halom használaton kívüli bútor és dekoráció között.
Az eredeti terv az volt, hogy a múzeumból egy új turista be- és kijáratot hozzanak létre. De amit Giovannoni talált, az mindent megváltoztatott. Két réteg vakolat alatt rejtőzve ott voltak a nagyméretű szénnel és vörös krétával készített rajzok.
„Abban a pillanatban, ahogy belépsz abba a szobába, egyszerűen elakad a szavad”
– mondta Paola D’Agostino, a Bargello Múzeum igazgatója a New York Timesnak, hozzátéve, hogy ahogy a szemed alkalmazkodik a gyenge fényhez, „elkezded látni a különböző rajzokat és a különböző rétegeket”.
De miért zárkózott be Michelangelo ebbe a föld alatti térbe, ahol egyetlen ablak engedi be a fényt az utca felől?
Abban az időben a művész fő mecénásai, a Medici család épp akkor tért vissza száműzetéséből, miután 1527-ben egy felkelés megdöntötte őket. Mivel Michelangelo a köztársasági kormány megbízásából dolgozott a város erődítményeinek megerősítésén, VII. Kelemen pápa – a család tagja – halálra ítélte.
A bazilika alatt rejtőzködve Michelangelo meg tudott lapulni, amíg újra a pápa kegyeibe nem férkőzött. Szerencsére a Mediciek végül két hónappal később megbocsátottak Michelangelónak, feloldották a halálos ítéletet, és megengedték neki, hogy elhagyja rejtekhelyét, és folytassa a munkát a család síremlékein a bazilikában.
A legtöbb tudós egyetért abban, hogy a kamra rajzai Michelangelo munkájának tűnnek.
Megosztás:
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.