A hónap kommentára rovatunkban (még júliusra) ezúttal Štefan Hríb írását közöljük. A cikk eredetileg az e heti, 31/2013 sz. .Týždeň hetilapban jelent meg hétfőn, július 29-én.
Érdeklődés
Ha változtatni akarunk itt valamin, apránként meg kell fordítanunk a felmérések elkeserítő adatait. Attól tartok viszont, hogy idővel sem lesz jobb program és fiatalság, sőt a Smer kihívóinak jelleme sem javul.
Láttátok id. Bush kopaszra borotvált fejét? Lenyiratkozott, mivel az egyik testőrének a kisfia kemoterápiás kezelésekre jár, és kihullott a haja. Ezért, hogy ne érezze magát egy ilyen helyzetben egyedül, a korábbi államelnök csatlakozott hozzá. A világ egyik legbefolyásosabb embere megváltoztatta a külsejét egy kiszolgáltatott fiú miatt.
Kövesd a Körképet a Facebookon is!
Láttátok Ferenc pápa tekintetét? Ez az ember, egy milliárdos egyház feje, folyamatosan szegényeket látogat, betegeket érint meg, bebörtönzötteket buzdít, jo étvágyat kíván a rómaiaknak és szívélyesen mosolyog. És mindig szeretetre szólít fel. A hatalomnak, még a leghatalmasabbnak sem kell ridegnek lennie. Lehet kedves, érzékeny és szolidáris is. Természetesen, ha populista, az említett jegyeket csak megjátssza, viszont a helyes válasz nem a potenciális kihívók ridegségében rejlik, hanem az emberek iránti érdeklődésükben. És itt van a nagy probléma.
Szlovákiának természetesen hozzáértőbb miniszterekre, jobb ötletekre és nagy változásokra van szüksége. De ezt nem éri el, ha a Smerre adott választ intelligens, önimádó emberek kínálják. Lehet, hogy meglepően hangzik, de a két legnépszerűbb kormányfőnk, először Mečiar, most pedig Fico úgy jutottak hatalomra, és tettek szert támogatottságra, hogy azt a hatást keltették, érdeklődnek az emberek iránt. Érdeklődtek a fizetésük, vásárlási szokásaik, számláik, de főleg maguk a választók iránt. Mondhatnám, hogy a HZDS választóinak többsége és a jelenlegi Smer szimpatizánsok nagy része abban a tudatban él, hogy a kormányfő szereti őket.
Mi a hónap kommentára?
A hónap kommentára a Körkép sorozata. Rendszeresen, minden hónapban egy általunk legjobbnak, legérdekesebbnek tartott kommentárt közlünk a szlovák sajtóból magyar fordításban. A sorozat eddigi részei: október, november, december, január, február, március, április, május, június.
Lehet rajtuk nevetni, manipulációról, identitás-, sőt mi több, a vallás helyettesítéséről beszélni, és lehet ésszerűen állítani azt is, hogy egy ilyen eltorzult ember-hatalom viszony veszélyes a költségvetésre és a szabadságra nézve. Hogyan tudnák épp az állam és annak vezetői kitölteni az űrt a választók szívében? Ez azonban nem oldja meg a problémát. Mert az emberek nyilvánvalóan igénylik az érdeklődést. És a színlelt érdeklődést csak valódi érdeklődéssel lehet leküzdeni. Csakhogy mit sugallnak az ellenzéki vezetők?
Amikor Fero Mikloško a Lámpa c. műsorban úgy határozta meg a szent fogalmát, mint azt, aki szeretetével változtatja meg a világot, és hozzátette, hogy e definíció szerzője Róbert Bezák, nemcsak a leváltott érsek nehézségeit értettem meg a feletteseivel, hanem az ő népszerűségét is. Ez az állítás azóta a fejemben maradt.
Mi mást csinál most id. Bush vagy Ferenc pápa? Lehet, hogy a cinikus világunk ebben marketingfogást lát, és fintorog a giccs felett. De ez csak azért van, mert egyszerűen már nem vagyunk képesek természetesen szeretni az embereket anélkül, hogy az amerikai elnök vagy a pápa viselkedésén „átlátnánk“. Félreértés ne essék, nem azt várom el a politikusoktól, hogy szentek legyenek. Azt gondolom azonban, hogy a fenti állításból valami, csakúgy, mint id. Bush legutóbbi megnyilvánulásából és a mosolygós Ferenc pápa cselekedeteiből szemlátomást szükséges lesz valamire ahhoz, hogy változás álljon be a felmérések reménytelenségében.
Štefan Hríb, .týžden
Fordítás: Tóth Lívia, Körkép.sk
Ne maradj le semmilyen újdonságról – kövess minket Facebookon, Twitteren, és Tumblren is!
Megosztás:
Címkék: Ferenc pápa hónap kommentára hónap kommentára a Körképen id. Bush Štefan Hríb szeretet szlovák ellenzék Tóth Lívia
Tetszett önnek ez a cikk?
Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.
Kommentek
Kommentek
Levente
2013. aug. 08. 15:07Jó cikk. A POPULIZMUSsal semmi baj, az ellenpárt csinált belőle szitokszót. Ha azt jelenti amit, minnél több embernek, lehetőleg a népesség többségének a javát szolgálni, akkor a demokrácia maga. Az emberek egyenlőek, el tudják dönteni mi jó nekik. Éljen az egyenlőségen alapuló tömegdemokrácia! Ellentétben a kevés nagyhatalmú és nagypénzű ELIT SZINK-TANKJAIBÓL lövöldöző hatalmasok SZAGÉRTŐ demagógiáinak, propagandájának, akik a népet akarják állandóan arra rávenni, hogy őket (piac, pénzügyi világ, belterjes értelmetlenségi elit klubbok) szolgálják, mert állítólag buták és nem tudják megérteni mi jó nekik!?!?!!! Nem igaz, hogy a hatalmasokat kell szolgálni, fordítva, a hatalmasoknak kell minket, a tömeget, a populust szolgálnia. Az internet meghozta a győzelmet. A tömegtájékoztatást már nem lehet monopolizálni, bukni fognak az uralkodó klikkek és értelmezési rendszerük. Kis káosz közeleg, váltószél, igazi fékezős, ellensúlyos hánykódás az értelmezési óceánokon.
A kommenteket lezártuk.