(…) 2016 végére a világ nyolc leggazdagabb emberének összesített vagyona maghaladja a világon élők szegényebbik felének összesített vagyonát. Nem hiszem, hogy akad a Földön olyan épeszű ember, aki ezt helyesli, követendő példának tekinti.

 

(…)

 

A folyamat legrosszabb velejárója az egészséges, öntudatos, tettre kész középosztály rohamos eltűnése szinte az egész világon.

 

 hirdetes_810x300  

(…)

 

A helyzet ugyanis tarthatatlanná vált. Ezt bizonyítják a 2016-ban lezajlott választások is, amelyek helyenként a hagyományos pártok jelentős meggyengülését, a mai világrenddel szembeforduló pártok látványos felfutását eredményezték. Az emberek már nem hisznek a meséknek, tényleges változásért kiáltanak.

 

E tekintetben vajon mi a helyzet Szlovákiában, tágabb értelemben Közép-Európában? Évről-évre érzékeljük a néhány százalékos gazdasági növekedést, ám ez mit sem segít a középosztály rohamos lerongyolódásán, a kis- és közepes vállalkozók helyzetének stagnálásán. Nem is beszélve azokról, akik munkavállalóként (a szlovákiai árszinthez mérve) a minimálbérhez közeli éhbérért dolgoznak, gyakran három műszakban. Vagy szociális segélyen tengődnek.

 

A szakadéknyi társadalmi különbségek enyhítése céljából az MKP 2016-os választási programjában három olyan intézkedést javasolt, amelyek a táguló, szakadéknyi különbségek enyhítését célozták.

 

A személyi jövedelemadó progresszivitását, lépcsőzetességét javasoltuk elmélyíteni. Mert valljuk: a mai társadalmi környezetben a legalacsonyabb bérért dolgozók megérdemlik, hogy jövedelmi adókulcsuk ne 19 százalékos legyen, hanem 10 százalékos.

 

(…)

A másik javaslatunk az volt, hogy az ingatlanadó a jövőben sokkal inkább tükrözze az adott ingatlan értékét, mint ma. Az ingatlanadó kiszabásánál mérvadó legyen az ingatlan elhelyezkedése és piaci értéke egyaránt.

 

(…)

 

Harmadik javaslatunk volt az osztalék megadóztatása, amelyet azóta  a kormány is átvett…

 

(…)

 

A neoliberális gazdaságpolitika letűnőbben van. Itt az ideje, hogy megtegyük a kellő lépéseket Szlovákiában és a világon egyaránt. A félresiklott gazdaságpolitika következménye a társadalmi csoportok közt elmélyülő, szakadéknyi vagyoni különbség, és egyre több helyen a választók tiltakozó hozzáállása a hagyományos pártok programja iránt.

 

 

 

MKP sajtóhír: Farkas Iván, az MKP gazdaságpolitikai alelnökének írása

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!