Matej Gašparovič: Az elítélt dán miniszter esete - kibékíthetetlen ellentétek Európa és az iszlám kultúra között - Körkép.sk
Györgyi
    |    
HUF: 376.25
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
hirdetes_810x300

Matej Gašparovič: Az elítélt dán miniszter esete – kibékíthetetlen ellentétek Európa és az iszlám kultúra között

2021. dec. 17. 20:19

Nyitókép forrása: Facebook.com/Inger Støjberg

 

Tiszteletben kell tartanunk az Európai Emberi Jogi Egyezményt, és el kell ismernünk a házasságot még akkor is, ha kényszerített gyermekházasságról van szó, ami még a Közel-Keleten köttetett? Ez csak egy példa azon ellentétek közül, amely Európa és az iszlám hagyományok között feszülnek. A feszültségek megoldásához nincs elég eszközünk, és saját elveink csapdájába esünk.

 

Inger Støjberg egykor dán migrációügyi miniszter volt. 2016-ban, tehát a nagy migránsválság idején elválasztott egymástól 23 Szíriából érkezett párt. Olyan esetekről volt szó, ahol a „feleségek” kiskorúak voltak. 15-17 éves lányok, némelyiket még 13 éves korában adtak hozzá férjéhez.

 

A miniszter azért döntött a lépés mellett, mert attól tartott, hogy a migránsok között ott lehetnek a kényszerített gyermekházasságok áldozatai is. Ezen a héten hétfőn azonban e döntése miatt a bíróság elítélte, és két hónapnyi letöltendő szabadságvesztésre ítélte. A bíróság szerint megsértette az Egyezmény az Emberi Jogok Védelméről nevű nemzetközi dokumentumot, arra hivatkozva, hogy az egyezmény szerint a migránsokat nem szabad elkülöníteni családtagjaiktól.

 

 hirdetes_810x300  

De mi van akkor, ha maga a házastársi kapcsolat sérti az európai törvényi és értékrendi normáka, amelyek szerint a házasság csak szabad akaratból és csak a felnőttkor betöltésével lehetséges?

 

A liberális demokrácia és az emberi jogok elvei közti konfliktusok nem újkeletűek. Az egykori német kancellár, Helmut Schmidt még az ezredfordulón kijelentette, hogy a demokrácia csak nehezen egyeztethető össze a multikulturális társadalommal. Mert a probléma a mi emberjogi felfogásunkon  kívül található. A modern Európának tehát nincs sem eszköze, sem belső erőforrása ezen konfliktusok megoldására.

 

Saját elveink csapdájában találtuk magunkat: elfogadni egy másik kultúra Európában törvénytelen házasságát, vagy kockáztatni a börtönt, mert nem tartottuk be az európai jogi normákat?

 

Az alapvető emberjogi feladvány tehát adott. Hogyan oldjuk meg? Két lehetőségünk van.

 

(…) A modern Európának része az a meggyőződés, hogy minden vallás egyenlő. Az Iszlám ugyan képes Európával kompatibilis liberális verzióban is létezni (..) De ez semmit sem változtat azon, hogy a muszlim világ nagy része a vahabizmus és a szalafizmus tanait követi, amelyeket lehetetlen összeegyeztetni az európai joggal és értékekkel.

 

Két út áll előttünk, és mindkettő aláássa az európai liberális elveket. Vagy elvetjük a vallásszabadság liberális felfogását, vagy elvetjük a vallásszabadság elveit minden vallásra nézve – a kereszténységre is.

 

Csakhogy, ha a kereszténységet  a vallásszabadságon kívülre rekesztjük, azzal eltávolítjuk az emberi jogok egyik alappillérét. A politikai liberalizmus ugyanis a 17. századi vallásháború szülötte. (…)

 

DennikŠtandard.sk, Odsúdenie dánskej exministerky: neriešiteľný rozpor medzi Európou a islamskou kultúrou

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!

Kommentek

Kommentek

Nem érkezett még komment. Legyen az öné az első!

Szóljon hozzá!

Kövessen minket