Lőrinczy György, a kulturális alap leköszönő alelnöke az intézmény alakulásának pillanatát felidézve az MTI-nek elmondta, az NKA hungarikum, egy speciális magyar találmány. „Az alap a rendszerváltozás utáni első demokratikus kormány, Antall József miniszterelnöksége idején, Fekete György ötlete alapján jött létre. Az ötöslottó szerencsejáték bevételeinek bizonyos százalékát osztja szét egy kollégiumi rendszerben” – tette hozzá az alelnök.

 

Az intézmény működéséről szólva elmondta, az NKA-nak tizenhat állandó kollégiuma van jelenleg és négy úgynevezett programkollégiuma. A kollégiumokban a szakmai szervezetek, az NKA-t elnökölő miniszter és a Magyar Művészeti Akadémia delegáltjai vannak hat-hat fővel, ők döntik el a pályázati célokat és bírálják el a pályázatokat.

 

A fesztiválnyitó gálaesten az NKA első évében, 1994-ben támogatott előadó-művészeti területek egy-egy képviselője lépett fel a jelenlegi pályázói kört képviselő ifjú tehetségekkel közösen.

 

 hirdetes_300x300  
Nyitókép: karpatalja.ma

 

A fellépők között volt Molnár Piroska, Marjai Lili Anna, Brasch Bence, Novák János, Bíró Eszter a Lóci játszik zenekarral, Novák Péter a Felszállott a páva! fiatal tehetségeivel, a Vashegyi György vezette Orfeo Zenekar a Purcell kórussal, a Győri Balett, valamint a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és a Sarjú Banda.

 

A gálaesttel megkezdődött és egészen október 17-ig tartó 25 év, 25 nap, 25 esemény elnevezésű fesztiválon az NKA szerteágazó tevékenységével ismerkedhetnek meg az érdeklődők.

 

A rendezvénysorozaton a kulturális alap valamennyi kollégiuma önálló programmal ünnepel. Az eseményeknek Budapest mellett az ország több kisebb és nagyvárosa, valamint határon túli települések adnak otthont.

 

A Családok évéhez is kapcsolódó programsorozat célja, hogy minél szélesebb körben bemutassa az NKA tevékenységét és eredményeit, valamint a kulturális élet azon területeit, ahol az alap működésének köszönhetően maradandó értékek és alkotások születhettek és születnek ma is.

 

Az elmúlt negyedszázad során az NKA több mint 2200 pályázatot hirdetett meg, amelyekre csaknem 40 ezer pályázótól több mint 240 ezer pályázat érkezett. Az intézmény 155 ezer programot támogatott és mintegy 172 milliárd forint (mintegy 550 millió euró) támogatást ítélt meg, amelyek közül 13 ezer határon túli pályázónak csaknem hat milliárd (18,5 millió euró) forint forrást biztosított.

 

MTI

Nyitókép: mupa.hu

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!