Okosan döntött a Škoda, amikor a Fabia és az Octavia közé belőtt még egy modellcsaládot. Az Octavia ugyanis addigra már egyértelműen túlnőtte a C-osztályt, vagyis az alsó középkategóriát, ezért ott bántó űr marad a cseh gyártó kínálatában. Legalább ilyen bölcs húzás volt egyszerre két típussal betölteni ezt az űrt, így született meg tehát a Rapid Liftback és Spaceback, vagyis egy négyajtós Octavia és Octavia Combi – kicsiben… Mindez azonban még 2012-ben volt, azóta már frissítettek is egyet az autón. A megújult családból a Spaceback 110 lovas/benzines/kézi váltós/csúcsszerelt változatát teszteltük.

 

A tesztelt autó a többi Škoda modellel együtt a komáromi  HELORO-CARS márkakereskedésben vásárolható meg.
Cím: HELORO, s.r.o. – Autosalón Komárno, Prowazekova 7, 945 01 Komárno, Slovakia, 
Telefon: 0915 496 432 vagy 035 7740 860/861, email:  [email protected].

 

Alaktan

 

Maradjunk még kicsit a besorolásnál. A gyár – nyilván a 4,3 méter hosszúságból eredően – belépő C-szegmensbeliként aposztrofálja a Rapidot, de egyéb méretei (elsősorban szélessége) itt valóban legalulra sorolható. Ami pedig most már tényleg a külsőt illeti: arányos, tetszetős formájú autóról van szó. Külön figyelmet érdemel légiesen karcsú hátsó karosszériaoszlopa és sportos tetőspoilere.

 hirdetes_300x300  

 

 

A frissítést követően a részletek is finomodtak, illetve korszerűsödtek: keskenyebbek az immár LED-sávos fényszórók, szebbek és arányosabbak a ködlámpák. Feltétlenül meg kell említenünk még egy feláras dizájnelemet: a mélyre lefutó hátsó szélvédőt, amely tulajdonképpen kétharmad részben üvegfalúvá teszi a kocsi farát. Tény, hogy a klasszikus formák kedvelőinek esetleg nem jön be, de mindenképpen avantgárd formatervezői ötlet.

 

Belvilág

 

Itt is első pillantásra látható a minőségi előrelépés: igényesebb anyagból készültek az ajtóburkolatok, szebbek a légbeömlők, ízlésesebb a kézi légkondi kezelőpultja, a jobb egyes utas előtt pedig megjelent egy mutatós dekórbetét. Ezeken kívül – a márka „Simply clever” szlogenjének jegyében – számtalan apró, praktikus megoldás jellemzi az autót: jégkaparó a tanksapkában, esernyő az anyósülés alatt, szemétkosár az ajtórekeszben, rakodóboksz az elülső középső kartámlában. Azt viszont inkább sajnálni lehet, hogy az elülső üléstámlák most tekerentyűk helyett karokkal állíthatók: nagyobbak az ugrások, nehézkesebb a kiszolgálás.

 

 

A helykínálat pedig abból vezethető le, amit már korábban leírtunk: a tisztes hosszméretnek köszönhetően a lábtérrel hátul sincs gond, viszont ugyanott két korpulensebb utas – a keskeny építés miatt – már zavaróan intim közelségbe kerülhet egymáshoz. A koffer 415 literes alapmérete jó érték, belső praktikumával sincs gond (szatyorfülek, hálós rekeszek), a küszöbe viszont magas, és bővítésekor hatalmas fenékküszöb keletkezik.

 

 

Végül néhány szó a szereltségről: a lejjebb is elérhető 6,5 colos kijelzőn és Bluetooth-telefon-kiszolgáláson kívül a tesztelt legmagasabb szint tempomatot, Climatronic egyzónás légkondit, fűthető elülső üléseket és hátsó parkolóradart kínál. Az infotainment rendszer Apple- és androidos telefonokal egyaránt tud dolgozni. A panorámatető és a navigáció már az opciós listáról került az autóba.

 

 

Az országúton 

 

Tesztautónk erőforrása a gyár legújabb, egyliteres turbós benzinmotorjának 110 lóerős változata volt. Ami zavaró benne: az induláskor, illetve alacsonyabb fordulatszámon jelentkező kerregő hang, mert ugyebár háromhengeresről van szó. Amiért viszont csak dicsérni lehet: a szintén alacsony fordulaton megjelenő tisztességes nyomaték és az imponálóan alacsony fogyasztás. Ez azonban már nemcsak a motornak, hanem a mindössze 1185 kg önsúlynak, illetve a hosszúra áttételezett hatfokozatú kézi váltónak is köszönhető: 90-nél hatosban például 1800-at forog a főtengely.

 

 

Az eredmény: erős odafigyeléssel akár a papírfogyasztás is elérhető az autóval, lásd az idevágó ábrát; viszont az 5,3-as tesztfogyasztás is nagyon jó adat. A többi: kulturált rugózás és kellő kanyarstabilitás, amit még nem befolyásol hátrányosan a hosszmérethez képest kis nyomtáv. Aláhúzva és összeszámolva pedig csak annyit mondhatunk: a Rapid Spaceback tulajdonképpen az ideális családi autó megtestesítője. Legalábbis a mi tájainkon…

 

 

 ADATLAP

Hengerűrtartalom: 999 cm3

Teljesítmény: 81 kW (110 LE)@5000–5500

Nyomaték: 200 Nm@2000–3500

Sebességváltó: hatfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 198 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,8 s

Gyári átlagfogyasztás: 4,6 l/100 km

Tesztfogyasztás: 5,3 l/100 km

CO2-kibocsátás: 105 g/km

H/Sz/M: 4304x1706x1459 mm

Csomagtér:  415–1381 l

Üzemanyagtartály: 55 l

A modellcsalád induló ára: 11 440 €

A tesztelt típus induló ára: 15 440€

 

Vas Gyula

A szerző felvételei

 

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Eddig 3 olvasónak tetszik ez a cikk.