A görög-keleti közösségek nagy része mai napig a Julianus-naptárt követi, ezért amikor a nyugati keresztények számára véget ér a karácsonyi ünnepség, addig az ortodoxnál a mai nappal veszi kezdetét.

Az ortodoxoknál a december 24-ei karácsony nem létezik

 

A karácsonyi előkészületeket egy hónapos böjt előzi meg. Majd szenteste, január 6-án a tizenkét apostol tiszteletére tizenkét böjti, azaz húsmentes étel kerül az asztalra. Akik igazán tisztelik a hagyományokat, azok valamilyen főtt gabonát esznek mézzel vagy dióval. Szintén elengedhetetlen kompótot főzni.

 

Az ortodox karácsony egyik leglátványosabb eseménye, amint meggyújtják a száraz tölgyágakat. Az ősi hagyományok szerint ezt még régen otthon mindenki a saját udvarában tette meg, ma már azonban a városok főterén gyűlnek össze az emberek, és dobják rá a magukkal hozott tölgyágat a közös nagy tűzre.

 hirdetes_300x300  

 

20150107szent-gyorgy-nagyvertanu-szerb-ortodox1
Fotó: origo.hu

 

Az ortodox hívők vallásában a karácsony teljes mértékben vallási ünnep, ezért náluk a december 24-ei karácsony nem létezik. Oroszországban a karácsonyfa, ajándékozás, és a télapó eljövetele a szilveszterhez tartozik. Karácsony első napja a Julianus-naptár szerint január 7-re esik.

 

Karácsonykor a pravoszláv vallásúak nem dolgoznak, nem kérnek és adnak kölcsön. Vendégségbe sem mennek, csak majd karácsony másnapján.

 

A vallás másik nagy eseménye az ortodox újév – orosz elnevezéssel „a régi újév” – január 13-ra esik, így ezt is nagyon sokan megünneplik, és nem csak a vallásos emberek.

 

Forrás: hirado.hu

Nyitókép: pinterest.com

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!