Szlovákia alternatív javaslattal akar előállni a decemberi európai uniós csúcstalálkozón arra vonatkozólag, hogy mit tegyen az EU a területén tartózkodó migránsokkal – jelentette ki csütörtökön Pozsonyban Robert Fico miniszterelnök. 

 

A kormányfő a parlamentben szólalt fel, a csütörtökönként tartott kérdések órájában, amelynek keretében a képviselők kérdezhetik a kormány tagjait.

 

„Amire ebben a pillanatban leginkább összpontosítunk, az a decemberi csúcs, ahol fel akarunk kínálni egy lehetőséget arra vonatkozóan, hogy mi legyen az EU területén tartózkodó migránsokkal”

 

– fogalmazott Robert Fico, akinek szavait a TASR  közszolgálati hírügynökség idézte. A javaslat tartalmát azonban nem részletezte. A kormányfő hangoztatta, hogy a menedékkérők újraelosztására vonatkozó – Szlovákia és mások által a kezdetektől elutasított – kötelező kvóták terve csődöt mondott. Megismételte azt a kijelentését, hogy a kötelező kvóták ügyét halottnak tartja.

 hirdetes_300x300  

 

Az Európai Unió tagországainak belügyminiszterei – minősített többséggel, Szlovákia, Magyarország, Csehország és Románia ellenszavazata mellett – 2015 szeptemberében hagyták jóvá azt a tervet, amelynek alapján az uniós tagországok között 120 ezer Európába érkezett menedékkérőt osztanának el. A döntéssel szemben tavaly decemberben Szlovákia és Magyarország is keresetet nyújtott be az Európai Bíróságon.

 

Robert Fico csütörtökön beszélt az Európai Bizottság azon javaslatáról is, amely szerint úgynevezett „szolidaritási hozzájárulást” – be nem fogadott személyenként 250 ezer eurót – kellene fizetniük azoknak a tagországoknak, amelyek megtagadják a részvételt a menedékkérők kötelező újraelosztásában.

 

„Úgy tűnik, ennek a javaslatnak nincs támogatottsága a tagállamok körében” – mondta. Hozzáfűzte: ezért nagy ambíciója Szlovákiának az, hogy olyan kompromisszumos javaslattal álljon elő, amely megszerzi további tagállamok támogatását.

 

A szlovák alternatív javaslatról a TASR-nek nyilatkozva már hétfőn említést tett Ivan Korcok, a júliusban kezdődött uniós elnökségéért felelős kormánymegbízott. A javaslat mibenlétét azonban ő sem fejtette ki, arra hivatkozva, hogy annak tartalmáról előbb az uniós tagállamokkal kell egyeztetni.

 

MTI
kép: hnonline.sk/TASR

 

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!