Nemcsak a talajszint felett találunk izgalmas kincseket ezen a bolygón: meglepő, milyen sokféle barlang rejtőzik a föld alatt, és milyen változatos méretben, formában, sőt színben!

 

Egy barlang, ami hatalmas kristályokkal van teli

 

Mexikóban található, a Chihuahua-sivatag alatti Naica bányarendszerben, és nem véletlenül hívják Cueva de los Cristalesnek, azaz Kristálybarlangnak. Még csak 17 éve tudjuk, hogy létezik, ekkor lelt rá egy bányász testvérpár 300 méter mélyen. A barlang a korábban felmelegedő, ásványokban gazdag talajvíznek köszönhetően elképesztően nagy kristályokkal kápráztat el, van köztük 11 méter hosszú és ötven tonnás súlyú darab is. A kétemeletnyi magas barlangban azonban csak óvatosan szabad rácsodálkozni a gyönyörűségekre, ugyanis 45 Celsius-fokos meleg van, a páratartalom pedig olyan magas, hogy csak oxigénpalackkal érdemes körülnézni.

 

 hirdetes_300x300  

 

A világ legnagyobb barlangjában

 

Vietnámig kell érte utazni, de megéri: a Hang Son Doong nem csak egyszerű üreg a föld alatt: simán elférne benne egy felhőkarcoló, saját folyója és növényvilága is van. Mivel felülről egy kis helyen besüt a nap, egész dzsungel fejlődött ki odabent. A földönkívüli látványt csak 1991-ben fedezte fel egy brit barlangkutató, mert a helyiek bár tudtak a barlang létezéséről, a folyó és a szél hangjai miatt nem mertek leereszkedni az üregbe. Négy éve a Hang Son Doong a turisták számára is látogatható, igaz, nem ingyen: mintegy 2600 eurónak megfelelő összeget kell kifizetniük egy barlangtúráért. Ez nem sok embert tart vissza: a 2017-es évre egyetlen perc alatt elfogyott az összes jegy.

 

 

A chilei márványbarlang

 

Dél-Amerika legmélyebb, legkékebb édesvizű tavában a víz egy egész barlangrendszert vájt ki. Az alagutakat csónakon lehet bejárni és megcsodálni a türkiz színű falakat, a márványhoz hasonlító mintás felületeket, oszlopokat, boltíveket. Az ötvenmilliárd tonna vizet raktározó barlangrendszert az őslakos Teheulche nomád törzs tagjai régóta ismerték, a mai ember azonban csak 100 éve fedezte fel.

 

 

A skót Fingal-barlang

 

Ez a barlang nem tóban, hanem a tengerben található, és azért is különleges, mert falai vulkáni eredetű bazaltoszlopokból állnak. Az ívelt bejáratot hol láthatóvá teszi a hullámzó víz, hol nem. A barlangba csak akkor lehet bemenni, ha csendes az idő, ekkor is csónakba kell ülni a különleges látványért. A visszhangok, az elképesztő formák nem csak turistákat kápráztattak el: Felix Mendelssohn egész művet komponált miatta, de John Keats költő és a Pink Floyd együttes is megemlítette már a barlangot műveiben.

 

 

Egy titokzatos hely az óceán közepén: a Nagy Kék Lyuk

 

Csupán bátor búvárok számára látogatható. Az egész tulajdonképpen egy függőleges víznyelő barlang Közép-Amerika keleti partjának vizeiben Belize mellett a Világítótorony-zátony közepén. A Nagy Kék Lyuk 300 méter átmérőjű és 124 méter mély, tökéletesen kör alakú, ami népszerűségét magának Cousteau kapitánynak köszönheti.

 

 

 

Falu a barlangban

 

A szicíliai Grotto Mangiapane települést tényleg érdemes felfedezni: a falut a két hegy közé ékelődött barlangba építették több ezer évvel ezelőtt. Házak, istállók, kápolna és macskaköves utcák nyomait fedezhetjük fel, miközben évezredes barlangrajzokat tanulmányozhatunk. A barlangot egyébként egészen az 1950-es évekig lakta egy olasz család, egykori lakhelyükből mára turistalátványosság lett.

 

Fotó: Italian Ways

 

Forrás: ridikul.hu

Fotó: YouTube

 

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!