Amikor Robert Fico és kormánya előhozakodott a minimálbérhez való jog Alkotmányba foglalásával, az ellenzék a lépés populista voltára figyelmeztetett. Elsősorban azért, mert az állam még a sajátjainak is kevesebbet fizet.

 

Az állami alkalmazottak bérkiegyenlítéséről egyes ellenzéki politikusok saját javaslatot nyújtottak be a parlamentnek, a kormány azonban leszavazta őket. Hamarosan a képviselők újra próbálkoznak.

 

Ján Richter (Smer) munkaügyi miniszter korábban azt ígérte, hogy április végéig megoldást talál az állami alkalmazottak bérproblémájára. Ők ugyanis gyakran még a minimálbérnél is kevesebbet keresnek. Az állami szektor és a magánszektor által kínált bérek közti különbség szinte minden munkakör esetében magas.

 

 hirdetes_300x300  

A politikusok vagyonbevallását elnézve aligha igazságos, hogy egy iskolai takarítója kevesebbet keressen, mint egy magáncégnél alkalmazott takarító. Márpedig a különbség Miroslav Beblavý frakción kívüli képviselő szerint elég nagy lehet. Ma a minimálbér nagysága 435 euró, de az állami alkalmazottak bértáblázatában még mindig 292 euró szerepel.

 

Méltánytalan

 

Nem csak a takarítókat érinti a probléma, hanem a mentősöket, az egészségügyi asszisztenseket, ápolókat, iskolai szakácsokat (szakácsnőket), iskola bérszámfejtőket, stb. A jelenlegi helyzet hátrányát később a nyugdíjukon is megérzik, hiszen azt a bérekből számolják ki.

 

„Két különböző minimálbér létezik ugyanarra a szakácsnői állásra. Ha iskolai étkezdében főz, akkor 435 eurós minimálbért kap, ha a magánszektorban dolgozik szakácsként, 522 eurót”

 

mondta Beblavý, aki szerint éves szinten a bérkülönbség 1044 euró is lehet.

 

A közalkalmazottak bérét a munkakör-katalógus bértáblázata alapján állapítják meg. Az egyszerű, rutinmunkák esetében a minimális fizetést 248-404 euró között határozza meg. Harminc ledolgozott év után az alkalmazott ekkora fizetés mellett még mindig csak 71 euró bérkiegészítést kapna, sok esetben így sem éri el havi bevétele a minimálbért.

 

Csak ígérgetéseket kapnak

 

A fizetési fokozatok a közalkalmazottak esetében is érvényesek. A munkatörvénykönyv kijelenti, hogy a képzettségigényesebb munkakörökben dolgozóknak a minimálbérnél többet kell keresniük.  Összesen hat fokozatot különböztet meg, ez azt jelenti, hogy a leginkább képzettséget igénylő munkakör alkalmazottainak legkisebb megengedett fizetése 870 euró. Mi a helyzet a közalkalmazottaknál?

 

„Egy segédszakácsnak a minimálbér 1,2-szeresét kellene keresnie, vagyis 522 eurót, egy főszakács legalább a harmadik fokozatba tartozik munkaigényesség szerint, vagyis fizetése legalább a minimálbér 1,4-szerese, vagyis 609 euró. Mi a valóság? A segédszakácsok kevesebbet keresnek, mint a minimálbér, a főszakácsok fizetése pedig 20,50 euróval haladja meg minimumfizetést”

 

idézte az egyik pozsonyi alapiskola szakácsnőjét a Trend gazdasági hetilap internetes kiadása. Kiegészítve az elmondottakat: egy segédszakács a magánszektorban gyakorlat nélkül kereshet 435 eurót havonta, míg egy segédszakács közalkalmazottként 25 éves gyakorlattal is csak 433 eurót.

 

Az alkalmazottak amiatt panaszkodnak, hogy már egy éve csak a kormány ígérgetéseit hallgatják, de a bértáblázatot még mindig nem módosították.

 

eTrend.sk, Körkép.sk

Nyitókép: eTrend.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!